Täällä kun aina kehutaan noita hesalaisia/stadilaisia, niin tässä tuoretta faktaa kyseisestä ihmisryhmästä:
HELSINGISSÄ ASUU PROSENTUAALISESTI ENEMMÄN KÖYHIÄ LAPSIPERHEITÄ KUIN MISSÄÄN MUUALLA SUOMESSA!!! Joten yritetään muistaa tämä, kun seuraavan kerran täällä aloitetaan Hesa-ketju, jossa hesalaiset itse vaan kehuvat itseään ja haukkuvat toisia.
Kommentit (21)
Ja on mukavampaa olla köyhä täällä Helsingissä kuin pienemmässä kylässä. Täällä on paljon enemmän kivaa tekemistä ihan ilmaseksikin kuin muualla. Ja kirppareita yms, joista köyhäkin löytää hyviä vaatteita, huonekaluja jne jopa ihan ilmaiseksikin. Että on täällä Helsingissä mukavampi asua kuin maalla!
Jos minä köyhä olisin, niin paljon mielummin köyhänä asuisin Helsingissä, kuin Nivalassa. Helsingissä on niiiiin paljon TODELLAKIN ilmaista. Kirppareillakin saa 0,20e hyväkuntoisia merkkivaatteita. Ilmaiskonserttejakin on. Leikkipuistossa saa lapsetkin kesäisin ruokaa. Lastenrattaiden kanssa voi ilmaiseksi liikkua Helsingissä metrossa, lähijunassa, ratikassa, bussissa ja Suokin lautalla.
Viikko menisi, jos kirjoittaisin kaikki Helsingin ilmaisjutut, joita ei pieneltä paikkakunnalta saa/löydy :)
Minä olen ollut köyhä tuppukylässä ja köyhä Hesassa.
Hesassa ei saa otsaansa samanlaista köyhän leimaa kuin pienemmässä paikassa. Hesassa on henkisesti helpompaa olla köyhä.
Ja täällä tosiaan on myös kaikenlaista kivaa, jota voi lapsilleen tarjota, vaikka olisi kuinka köyhä.
se että helsinkiläiset eli maalaiset on köyhiä ja stadilaiset ei. Mutta sitä ymmärsitkö sinä tätä lausetta, en usko.
Vierailija:
Hesa-ketju, jossa hesalaiset itse vaan kehuvat itseään ja haukkuvat toisia.
Tuntuu, että yleensä joku alottaa ketjun, jossa muut haukkuu hesalaisia...
Stella, sä olet aivan oikeassa!!!!! Yihuu!
stella80:
Viikko menisi, jos kirjoittaisin kaikki Helsingin ilmaisjutut, joita ei pieneltä paikkakunnalta saa/löydy :)
Ja vinkkinä vaan, että ilmaista tekemistä löytyy ihan joka paikasta. Ja lastenrattaiden kera saa matkustaa ilmaiseksi aikas monessa muussakin kaupungissa.
tekemistä löytyy mutta ei niinPALJON kuin täältä Helsingistä...
Vierailija:
tekemistä löytyy mutta ei niinPALJON kuin täältä Helsingistä...
halpoja kirppareita, jos ne eivät satu jotakuta kiinnostamaan. Täytyy se paljous suhteuttaa siihen, mitä ihminen arvostaa ja mitä haluaa tehdä.
Helsingissä ei pääse lakkasuolle poimimaan omaan pakastimeen talven lakkoja.
pääse ei mutta mulla on kesämökki josta löytyy ne edut ja moni stadilainen rikastuttaa mielellään maalaisten varoja ostamalla heiltä valmiiksi poimitut marjat. reps
Mikään ei tosiaankaan kiinnosta leikki-ikäistä enempää kuin hyllyvä suo ja itikat.
Mutta, etpä ilmaiseksi pääse muualla Suomessa ratikassa tai metrossa kulkemaan tai Suokin lautalla tai lähijunalla (Espoo, Vantaa kyllä käy).
:)
Koulutus kyllä ei ole este, vaan se, että Helsingissä syntyneenä ja siellä suuremman osan elämästäni asuneena tiedän aika hemmetistä ilmaisia, joita käytän vieläkin.
Ja veikkaan kyllä aika rankasti, että Helsingistä löytyy ilmaisia juttuja enemmän kun aikaisemmin mainitsemastani Nivalasta.
joo saa Nivalassakin kävellä ilmaiseksi ja moikata vaikka samaan aikaan tuttuja.
stella80:
Mutta, etpä ilmaiseksi pääse muualla Suomessa ratikassa tai metrossa kulkemaan tai Suokin lautalla tai lähijunalla (Espoo, Vantaa kyllä käy).
:)
Koulutus kyllä ei ole este, vaan se, että Helsingissä syntyneenä ja siellä suuremman osan elämästäni asuneena tiedän aika hemmetistä ilmaisia, joita käytän vieläkin.
Ja veikkaan kyllä aika rankasti, että Helsingistä löytyy ilmaisia juttuja enemmän kun aikaisemmin mainitsemastani Nivalasta.
onnelliseksi tee mutta kun tästä nyt oli keskustelua että mikä on ilmaista ja mikä ei. Ei siinä asenteista ole kysymys.
Sorry Stella vauhkoan sun puolesta...
Minä asun Helsingissä ja tuossa kivenheiton päässä on tuollainen suojeltu suoalue josta löytyy niitä lakkojakin. :)
Ei varmaan hirveitä määriä mutta niin että pääsee tyydyttämään poimimistarpeensa jos jollakin sellaisia on.
Että voipas Helsingissä mennä lakkasuollekkin, hahhahhaa!
köyhät ei saa/voi kehua itseään. niillä on oltava huono itsetunto ja nöyrä käytös.
sähän oot täys tomppeli ap. taidatkin asua jossain faking landella.
t. köyhä vantaalainen joka kehuu itseään kohtuuden rajoissa kuitenkin
voi käydä stadissa poimii ne lakat ilman hyttysiä .
JOITA EI SIIS HELSINGISSÄ OLE, KUTEN EI MYÖSKÄÄN PAARMOJA. HIH
Vierailija:
voi käydä stadissa poimii ne lakat ilman hyttysiä .JOITA EI SIIS HELSINGISSÄ OLE, KUTEN EI MYÖSKÄÄN PAARMOJA. HIH
Suomalaisiahan me kaikki ollaan!
t: Tamperelainen