Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Ärsyttää, kun joka paikassa oletetaan, että ekaluokkalaiset ovat " isoja" 7-vuotiaita...
05.10.2006 |
...ja heidän oletetaan kykenevän vaikka mihin, esimerkiksi olemaan iltapäivät yksin kotona, kulkevan yksin harrastuksiin jne. Ja sitten toisaalta " pienet" 6-vuotiaat esikoululaiset saavat olla vielä ihan lapsia.
Totuus on, että puolet ekaluokkalaisista on vielä näitä pieniä 6-vuotiaita. 6- ja 7-vuotiaan välillä on iso ero, ja se pitäis ottaa huomioon mm. näistä iltapäivähoidoista sun muista päätettäessä.
Kommentit (2)
tammikuun ensimmäisenä päivänä syntynyt kohtaa muutosvaiheen vuotta myöhemmin: hän saa olla pieni vuoden pidempään. Ja se on mielestäni epäreilua lasta kohtaan.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
Samankaltaisia aikoja on muitakin: Alkuopetusikäinen-kolmasluokkalainen ( 8-9v ), neljäs-viidesluokkalainen (10-11v ), kuudes-seitsemäsluokkalainen ( 12-13 v ) jne. Tällaisia siirtymävaiheita on ainakin koulumaailmassa kahden vuoden välein, vaikkei niitä yleisesti tiedostetakaan tai niistä ei ainakaan paljoa puhuta. Näissä tilanteissa lapset tarvitsevat vanhempiensa apua kasvamisprosessissa.