Viime su lehdessä oli kuolinilmoitus ilman ristiä.
Oletan, että vainaja ei ole kuulunut kirkkoon. Sitten alla kuitenkin luki, että " Siunaus toimitettu läheisten läsnä ollessa." Mistä lähtien kirkkoon kuulumattomia on siunattu?
Kommentit (12)
Kun minä joskus kuolen, en halua kuolinilmoitukseeni (jos sellaista on nyt yleensä tarvetta julkaista - en esim. ole nähnyt tarpeelliseksi laittaa lasteni nimiä Syntyneitä-palstalle) mitään kuviaa. Kun en kuulu mihinkään uskontokuntaan, niin en halua ristiä tms., mutten myöskään niitä lintuja tai muita vaihtoehtokuvioita. Ne ovat niin pliisuja ja merkityksettömiä.
Ja jos perikunta haluaa pihistellä, niin tyhjää tilaakaan (sitä ristin tai muun kuvion paikkaa) ei tarvitse jättää ilmoitukseen.
Oli ehkä yksityisasia, minkä uskon mukaisesti siunattiin.
lisää kun se on korkeampi kuva.
Todella kalliita ovat nuo ilmoitukset. Kyllä siinä miettii että minkä osan jättäis pois. Meillä meni yli 500 euroa juuri viimekuussa eikä kyllä naurattanut maksella moisia summia. Kyllä ne kiskoo kaikesta rahaa. Kuoleminen on kallista. Tähän mennessä on mennyt hautauskuluihin lähes 2500 euroa eikä vielä ole edes katsottu kiveä. huh sekin maksaa maltaita.
Suomessa, kun on sellainen juttu, että Valtionkirkko pitää hautuumaat ja kuului sitten kirkkoon tahi ei niin kirkossa toimitetaan hautaan siunaus ( voi pyytää ettei siunata) ja vainajat laitetaan aina siunattuun maahan eli kirkkojen hautuu paikalle. ja vaikka olisi poltettu ja tuhka ripoteltu vaikka pellolle niin silti pitää lainmukaan olla uurnapaikka jossa voidaan käydä muistelemassa vainajaa.
T: useammankin sukulaisen haudannut, niin uskiksia , kuin ateistieja ja muita uskontorymiä..
se vie nimittäin tilaa ja tulee suurempi " ilmoitus"
ihan tavalliset ev. lut. hautajaiset. Niin me tehtiin meidän iskälle. Eihän se tilaisuus merkitse enää mitään kuolleelle, mutta se on hyvä lohdutus sureville. Esim. mummi olisi saanut sydärin, jos me olisimme vielä jättäneet hänen poikansa hautaamatta kunniallisesti.
ja minua siunattaisi " omaisten lohdutukseksi" .
Vaikka jokainen saa tietenkin itse pohtia ja päättää haluaako kuulua kirkkoon, niin kyllä se sitten minua ihmetyttää, että millä oikeudella käytetään kuitenkin kaikkia kirkon palveluja, jos ollaan erottu eikä maksettu veroa. Jokin tolkku tuossa kirkon ystävällisyydessä saisi olla.
Ilmoitus oli aivan yhtä suuri kuin ristilliset, joten rahaa sillä ei oltu säästetty.
Minulle se on kaunis kirkon elämään kuuluva sana. Siis tässä yhteydessä. Että Jumala papin välityksellä siunaa vainajan elämän päätökseen ja vapauttaa sielun kulkemaan taivaaseen.
Mitä muita tulkintoja annatte siunaus-sanalle hautajaisten yhteydessä?
Ei se vainaja siinä " käytä kirkon palveluja" , vaan omaiset jotka ilmeisesti kuuluvat kirkkoon koska semmoiset hautajaiset haluavat. Älytön ajatuskin, että jos vainaja ei kuulunut kirkkoon, niin hän " käyttää väärin kirkon palveluja" siinä kuolleena maatessaan. Syyllistämistä loppun asti AaVeella :D
En ole sen tarkemmin perehtynyt asiaan, joten jos joku tietää tarkemmin niin olisi mukava tietää :)
joista molemmista veloitetaan. vaikka muuten olisi samankokoisen oloinen niin ladonta tehdään erilailla