Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten olette selvinneet kaukosuhteesta?!

Vierailija
01.05.2006 |

Meille on tulossa puoli vuotta - vuosi kaukosuhdetta miehen työkomennuksen vuoksi, pelkään miten suhteemme sen kestää. Kuinka usein pystymme tapaamaan jne... Ollaan oltu yhdessä nyt 3 vuotta joista 2 vuotta asuttu yhdessä. Kokemuksia?!

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai projektitöissä tms? Sillon kun teillä ei ollu vielä lapsia siis...

Vierailija
2/3 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!!



Toiset selviää toiset ei... Parhaimmillaan erossa olo tuo suhteeseen entistä enemmän hyviä asioita. Kun on erossa toisesta ja on ikävä, ajatukset selkenee, että mitä haluaa. Tällöin on myös valmis kärsimään erossa olon tuomat jutut.



Itsellä oli raskas vuosi poissa kotoa, tai pikemminkin kotona oli liian raskasta. Ylimääräisiä vastoinkäymisiä, harmia, murhetta, lastenhoidollisia ongelmia... Ja vaimo tunsi, että hänet on hylätty yksin kaikkien huonojen asioiden keskelle, eikä enää välitetä tai auteta. Kaukaa on vaikea auttaa. Joskus useat asiat eivät vain mene niin kuin on suunniteltu, se on otettava huomioon. Tunteet saattavat muuttua, tilanteet, elämä, kaikki nämä voivat muuttaa suhdetta ja tunteita toista kohtaan. Vaimo oli kotona niin väsynyt, että luopui toivosta, lähti kulkemaan omia teitään, teki omat ratkaisunsa. Nyt sitten keräillään mitä on jäljellä ja koitetaan rakentaa pala palalta uutta elämää ja löytää uudelleen toisiamme. Vaikeata se on kaikkien huonojen asioiden jälkeen. Mutta toivoa ei ole menetetty.



En halua pelotella, tämä oli vain yksi esimerkki, miten voi käydä, Meistä kumpikaan ei voinut uskoa ennen lähtöäni, että tämä olisi edes mahdollista. Parhaimmillaan saatte elämäänne uusia asioita, opitte arvostamaan toisianne erilailla ja huomaamaan että toinen ihminen ei ole itsestään selvyys. Olkaa lujia ja älkää antako houkutuksille YHTÄÄN valtaa vuoden aikana, se vie koko ihmisen mukanaan!!



Sitten kannattaa etsiytyä samankaltaisten joukkoon. Ainakin RT " kotiväelle" on omia yhdistyksiä tai kerhoja, missä kotiin jääneet puolisot voivat jakaa tunteitaan ja saada tukea vaikeina aikoina. Kannattaa. Katso " hölkkäri" nettisivuilta, jos kyseessä RT komennus!



Tsemppiä, t rt ukko



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska mies on amerikkalainen. parhaimmillaan se välimatka lujittaa suhdetta kuten meidän tapauksessamme. vaikeeta se kyllä on, toista ikävöi kokoajan. onneksi nykyään on tietokoneet ja puhelimet keksitty ja yhteydenpito on helppoa ja edullista. meillä pisin erossaolo aika on ollut 6kk ja se oli kyllä enemmän kuin tarpeeksi:(