Kerropa miehellesi terveisiä
Oltiin pienellä lomasella Porin suunnassa. Oltiin ruokailemassa, minä, mies ja taapero. Mieheni hoitaa muksuamme aina taukopaikoilla, ja tällä kertaa tunsimme miten outoa tyyppi hän miesten keskuudessa varmaan onkin. Nytkin sain syödä rauhassa kun mies nappasi muksun kainaloon itse syötyään.
Kaksi miestä istui taukopaikan terassilla, tölläsi minua halveksuen kun annoin miehen mennä vaihtamaan lapselle vaipat. Kun mieheni tuli takaisin taaperomme kanssa, toinen terassin ukoista oikein pudisti päätään ja käski kaverinsakin katsoa mitä mieheni tekee. Mieheni siis laittoi lasta turvaistuimeen ja minä istuin auton ratin takana.
Että jos miehesi käy tauolla olikos se nyt Hiittenharjulla, kerro terveisiä. Hän taitaa olla sovinisti.
jos olisin tehnyt kuten olisin halunnut, olisin mennyt juttusille. Mutta samalla olisin tietysti nolannut mieheni. Mun olis tehnyt mieli sanoo muutama harva ja valittu sana niille keskenkasvuisille köriläille. Mieheni viittaa kintaalla tollasille ääliöille, mutta mun sisusta ne jotenkin nappaa. Jos ei itse kehtais tai jaksais lastenhoitamista, niin tartteeko sitä tulla baarin terassille toisia ihmisiä sormella osoittelemaan.