Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Härman PowerPark päihittää Linnanmäen jo mennen tullen

Vierailija
19.06.2006 |

ihan uskomaton " paratiisi" keskellä ei mitään

Kommentit (22)

Vierailija
1/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kyllä Linnanmäkikään hyvä ole. En käy Suomessa huvipuistossa kun ovat niin vaatimattomia. Suosittelen Cedar Pointia.

Vierailija
2/22 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aateltiin nyt kesällä käydä tsekkaan tuo Power Park, tuntuu, että se vain on jotenkin rahastusta :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joillakin kouluikäisillä pojilla ja lapsenmielisillä miehillä on varmaan kivaa, kun voivat päristellä autoilla. Muuten ihan plääh paikka.

Vierailija
4/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin ja aikuinen voi mennä laitteisiin mukaan vaikka ei hanki ranneketta tai lipuketta. Itselläni on 3 vuotias poika ja ihan hurahtanut laitteisiin. Tosin laitteiden määrä on kasvanut vuodesta toiseen joten pari vuotta sitten laitteita ei ollut kummoisesti. Ulkonäkö on aivan ihana. Monzan hotelliin en sitten menisi vaikka siellä on ilmastointilaite. Syynä ovat paperiset seinät

Vierailija
5/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

MAAILMANKUULU MIKA SALO SIRKUITTI... BUAHHAHHAAHHAAAA



Repeen joka kerta, kun kuulen ton mainoksen :DDD Niin junttia, niin junttia.

Vierailija
6/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli kyllä ihana paikka. Suosittelen!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mika Salo on ajanut radan ekaa kertaa. (en ole töis siellä)

Vierailija
8/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

aivan upeat hongat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä en ainakaan vie lapsia kauas pelkästään huvipuistoon. Kyllä samalla reissulla pitää nähdä jotakin muutakin ja siksi Särkänniemi ja Lintsi ovat super-paikkoja.

Vierailija
10/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja aiomme mennä tänä kesänä käymään

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

otimme oikein sviitin, mikähän rallikuski se oli, jonka nimeä meidän sviitti kantoi...



No, siis ihanasti koristeltu hotelli, italialaista, ehkä vähän lapsellistakin suomalaisittain, mutta todella nättejä kaiverruksia, maalauksia jne. Eikä palvelussa ollut moittimista, mitä nyt huoneeseen tilattu aamiainen tuli 15 min myöhässä. Aivan mukava palvelu.



Ei paikassa moittimista, ehkä ainoa miinus tulee huoneiden koosta. Ei sviitti ollut todellakaan koolla pilattu, on kuin cumulus-luokan hotelleissa yhden hengen huone. Siis pieniä huoneita, joiden takia lapsiperheen on tarkasti mietittävä meneekö hotelliin lainkaan, vieressä on respan mukaan toinenkin majoituspaikka leirintäalueen lisäksi.



Mutta kaikenkaikkiaan positiivinen kokemus, erilaista kuin normaalisti käyttämämme kaupunkilaatikot. Huvipuistosta emme osaa sanoa mitään kun emme käyneet. Laitteet pyörivät eikä ihmisten ainakaan jonottaa tarvinnut.



Kannattaa ainakin käydä itse tutustumassa.

Vierailija
12/22 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meneehän Lintsin tuotosta toki osa hyväntekeväisyyteen, mutta enpä usko että Lillbacka Powerparkia perusti lisää rikastuakseen. Laitteet kun on tosiaan ihan uusia, eikä muiden huvipuistojen hylkäämiä. Siellä on silti rannekkeiden hinnat paljon halvemmat (pituusraja lasten lippuun 130 cm, vrt Lintsi ja Särkänniemi 120 cm) ja lasten laitteisiin ei todellakaan tarvitse vanhempien ostaa omaa lippua. Riittää kun lapsella on lippu. Meillä kun varsinkin isukki ei välitä mistään laitteista, mutta joutuu Särkännimessä ja Lintsillä silti maksamaan liki 30 euron rannekkeen, kun 5 vuotiasta ei yksin viitsi kovin moneen laitteeseen laittaa. Särkänniemessä vain sylivauvat (heidän määritelmän mukaan lapsi joka ei osaa kävellä) pääsee vanhempien lipun siivellä. Toisen lapsi oppii kävelemään 7 kk:n ikäisenä, toinen 1,5 vuotiaana.

Ruokailut onnistuu myös Powerparkissa huomattavasti halvemmalla.

Liikumme paljon ympäri Suomea, ja varsinkin eurojen myötä alkaa tuntua että leirintämatkailijoita rahastetaan joka asiasta. Pyykinpesukin maksaa 2-4 euroa, joten katetta jää niistäkin aika reippaasti.

Viime kesänä vierailtiin Powerparkissa ja vaikka leirintämaksu ei ollut ihan halvimpia (mutta ei merkittävästi suurempi kuin keskimäärin), niin kun portista itsesi maksoit sisään niin kaikki olikin sen jälkeen maksutonta, saunat, pyykinpesu+kuivaus, auton pesu jne. Pyykkiä pestiin ja kuivattiin parin viikon reissulta kertyneenä monta koneellista, joten siinä tuli jo vastinetta rahoille. Hienot grillikatokset oli leirintäalueella. Ja alue viimeisen päälle siisti ja hyvin hoidettu. Aamiaisella kävimme paikallisessa hotellissa ja kun maksoimme, niin totesivat, että ei kai nuo lapset mitään kuitenkaan syö ja veloittivat vain aikuisista. Ensimmäisen kerran varmaan moneen vuoteen tuolla tuli sellainen tunne, että rahastus ei ole se päällimmäinen asia. Ja onhan tuolla pohjanmaalla nähtävääkin, Alahärmässä tutustuttiin mm. paikalliseen museoon, joka oli lastenkin mielestä todella mielenkiintoinen. Ajelu siellä moottoriradalla ei ihan halpaa ollut, mutta se oli kyllä lapsille mieleen. Ei tosin päästy kisaamaan perheenä radalle, koska vain yksi 2-paikkainen formula pääsee kerrallaan, eikä meidän lapset halunneet vielä itse ajaa.

stella80:


Aateltiin nyt kesällä käydä tsekkaan tuo Power Park, tuntuu, että se vain on jotenkin rahastusta :(

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/22 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta hotelli Monzaa en suosittele. vaikka huoneisiin on oma sisäänkäyti ja ilmastointilaite joka huoneessa ja todella upean näköiset niin vierekkäisestä kämpästä kuuluu kaikki läpi (2 huonetta vierekkäin ja suoraan alhaalla 2 huonetta) pihalla on uima-allas ja saunaosasto jotka ovat aivan upeita.

Vierailija
14/22 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

moottoriradallakaan ei ollut alle 6vuotiaille kun yhdet mopot,

ei edes pieniä mönkijöitä!!!



ei siis mennä ainakaan vielä,

ehkä sitten kun muksut kasvaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/22 |
20.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

7 laitetta pikkulapsille, joihin 6:een pääsee aikuinen ilmaiseksi mukaan ( yksi on semmonen vene-juttu, joka ei kestä aikuista) + iso kiipeilujuttu. Pituudesta riippuen on vielä laitteita johon pääsee maksavan vanhemman kanssa. Loput on hurjempia.

Muistutan, että tämä on uusi paikka, joten niitä laitteita ei satoja voikkaan olla, mutta ne ovat uusia. Lintsi ja Särkänniemi ovat niin vanhoja paikkoja ja ne ovat investoineet yhden laitteen per vuosi, joten toki lukumääräisesti ovat ovat suurempia.

Vaikka Härmä on keskellä " ei mitään" , niin sieltä karauttaa peltiratsulla n. tunnissa esim. Vaasaan.

Vierailija
16/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

duunissa...

Vierailija
17/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mm. Mega Drop, Booster jne.

Vierailija
18/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

käytiin miehen kaa toissakesänä siellä ja ihastuin siihen paikkaan,aiotaan mennä toistekin,kunhan tyttö vähän kasvaa

Vierailija
19/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se kuka valitteli laitteiden vähyyttä niin eihän se aina oo tärkeetä se määrä vaan se laatu ;)

Vierailija
20/22 |
19.06.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Helsinkiläisetkö ne siellä narisee, kun jossain muualla asiat osataan paremmin!

PowerParkissa on kyllä satsattu viihtyvyyteen, hienot " linnat" , upeita istutuksia ja muutenkin persoonallinen ja VIIHTYISÄ paikka. Lintsillä viihtyy yhtä hyvin, kuin jossain tivolissa....



PowrParkkiin mennään tänäkin vuonna muut huvipuistot jää väliin ja tämä on lasten toive ja sehän meille aikuisille sopii erinomaisesti!



Kivaa kesä kaikille!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi kuusi