Jättääkö heti vai reiluvuoden päästä?
Olen huomannut etten rakasta vaimoani enää, tekisi mieli erota heti, emme riitele elämme vaan kavereina, seksiä ei ole ollut ties koska. Meillä 3-pientä lasta 3v, 6v, 7v. Vaimo opiskelee vielä vuoden ja sitten valmistuu koulusta. Ajattelin vielä pitää asian omana tietonani ja odottaa kun vaimo valmistuu koulusta ja työllistyy melko varmasti nopeasti johtuen alasta jolla opiskelee, niin ei sitten jää ihan tyhjän päälle. Välitän hänestä ja lapsiani rakastan, se erosta tekeekin vaikean, en haluaisi ruveta viikonloppu iskäksi mutta en myöskään elellä onnettomana parisuhteessa. Vaimoni tuntuu olevan onnellinen elämäänsä, eikä tiedä miltä minusta tuntuu. Vaimon elämän täyttää opiskelu ja lapset, itselleni jää vain rahoitus ja tietenkin lastenkanssa oleminen. Olen yrittänyt puhua asiasta mutta asia tyssää alkuunsa siihen kun vaimo sanoo: etsi sitten itsellesi lumppu joka on täydellinen ja jonka kanssa voit naida ja sitten alkaa mökötys. Onko muilla naisilla /miehille samanlaisi tuntemuksia?
Ahdistus
Minusta sinun kyllä kannattaa puhua vaimollesi tunteistasi jo heti. Ja että jo ihan eroa harkitset. Aika kamalaa, jos hän ei suostu kansssasi keskustelemaan vaan alkaa mököttää. Ehkä hän motivoituu keskustelemaan, kun tajuaa miten vakavasta tilanteesta on jo kyse!
Oletko ihan oikeasti varma, ettet rakasta vaimoasi? Vai onko se tunne seurausta vain seksin puutteesta?
Minusta teidän kannattaisi mennä pariterapiaan! Yhteystietoja löytyy Väestöliiton nettisivuilta: (Sivuilla on muutenkin paljon hyödyllistä luettavaa teille.)
http://www.vaestoliitto.fi/toimiva_parisuhde/etsi_parisuhdepalveluja/mi…
Sivuilla on myös PARISUHDEKARTOITUS, josta meille oli kovasti hyötyä. Meillä ei kyllä ollut noin syvä kriisi kuin teillä. Mutta kokeilkaapas tehdä sekin. Kertokaa omista tunteistanne toista syyllistämättä. Ja kuunnelkaa toisianne!
http://www.vaestoliitto.fi/toimiva_parisuhde/kartoita_parisuhdettasi/
Tilanteesi mahdollisen eron jälkeen kuulostaa minusta huolestuttavalta. Jos vaimosi nyt jo on mököttäjä. Kuinka hän kykenee kypsään vanhemmuuteen eron jälkeen? Jos lapset jäävät hänelle, sujuvatko tapaamisenne jne. Jos siis eroattekin, niin tehkää se mahdollisimman hyvin. Pariterapiasta on varmasti apua siinäkin tapauksessa!