Labradorinnoutaja Ossi on palannut kotiin :)
Hauska on tietää.
Sillä uhallakin, että 1101 vastaajaa nostaa tätä sanoakseen, että ketä kiinnostaa, niin kerron että Ossi palasi viime yönä kotiinsa Länsimäkeen Vantaalle. Lupasin palailla kertomaan kohtalon, joten ehkä annan ilon aihetta muutamaan koiraperheeseen täälläkin palstalla.
Naapuri Itä-Helsinkiläisessä kerrostalossa soitti viime yönä poliisille kertoakseen kovasta koiranhaukunnasta viereisessä huoneistossa. Poliisi joka meni huoneistoon, oli kultsuihminen (=omisti kultaisennoutajan) ja tiesi heti että kyseessä on Ossi ... ja kaksi muutakin koiraa. Ossi oli heikossa kunnossa, mutta ne toiset pahemmassa. (Näinde kohtalosta/alkuperästä en tiedä mitään). Ossi oli ollut vain 2 viikkoa reissussa, en tiedä olivatko samat jotka ottivat sen kyytiin vai eivät. Huumeluolaksi omistajat paikkaa nimittivät poliisien kertoman perusteella. Muuta en tiedä/tällä palstalla voikaan kertoa. Ossi jokatapauksessa on alkanut nostamaan painoaan kunnon aterioilla ja lepäilee omalla paikallaan olohuoneessa. Oli suunnattoman onnellinen tavatessaan isäntäperheensä viime yönä lääkärintutkimuksen jälkeen.
Onnellinen loppu tarinassa, joka kuitenkin osoittanee meidän ihmisten petomaisuuden.
Joten täällä avataan siideritölkki etsintöjen onnellisen lopun kunniaksi tänään.
-Laura- kirjautumatta
Kommentit (19)
Pitäkää hyvää huolta ihanasta koiruliinistanne:)
Just luin vantaan sanomista kun ossista oli kuvallinen ilmo ja ihmettelin että vieläkin ossi on kateissa. Onni että löytyi!
Tuli tosi hyvä mieli. Onnelliset loput on aina ihania!
...ajatelkaa minkälaista porukkaa tässäkin maassa tallailee katuja. Että pistää vihaksi, kun moiset ihmiset ottaa toisten omaisuutta ja rakkaita lemmikkejä. No, ovat riippuvaisia ja sekin on sairaus, mutta silti. Onneksi tämä tarina Ossin kohdalta päättyi hyvin, mutta näitä vissiin riittää Suomessa tällaisia porukoita.
;) kuitenkin tällä kertaa! Ja se on pääasia.
Ikävä tarina, mutta onneksi loppu oli onnellinen :)
niin muistuttaisin, että älkää jättäkö koiria kauppojen eteen, autoihin jne. Itä-Helsingissähän kävi vastaava juttu viime vuonna sillä erotuksella että koira oli varastettu kaupan edestä.
Ihanaa että Ossi on kotona!
Hyvä juttu! Ja kiitos ap:lle, että kerroit!
Äitini oli viikonloppuna ulkoiluttamassa omaa koiraansa Itä-Helsingissä kun kohtasi paikallisen pubin edustalla onnettoman oloisen nuoren miehen, jolta oli koira hukassa. Mies oli käynyt oluella ja jättänyt 11-kuisen koiransa odottamaan ulkopuolelle. Palatessa koiraa ei sitten näkynyt mailla halmeilla.
En voi ymmärtää, miten jotain huumehörhöjä kiinnosti ottaa eläimiä kotiinsa. Aivan kauheaa, toivottavasti ne muutkin löytyneet koirat alkavat virkistyä ja paino nousta. On se kauheaa, mitä ihmettä ne tyypit halusivat noista koirista. Kiva, että Ossi-poika pääsi kotiin, antakaa sille nyt jotain hyvää, vaikka amerikan pekonia rasvassa tiristettynä, jälkiruoaksi Geisha-patukoita....
Mikä ihme juttu se on, että jotkut epästabiilit haluavat varastaa koiran?
Toivottavasti omistajat pitävät Ossin tulevaisuudessa kiinni niin ettei se pääse karkailemaan.
terveiset koko perheelle ja ossille ja lauralle! go virkavalta!!
t.poliisi ja koiraihminen
Toivon vaan että tämä on totta eikä mikään huono provo..... :(
=)))
Ossi pääsi takaisin oman kodin lämpöön!
Olenkin toisinaan miettinyt, että miten on koiran käynyt.
Vierailija: