Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

sivulla tunnin verran lasten-ja nuortenmielenterv.työntekijä...

Vierailija
16.02.2006 |

HEIPPA, jos haluat kysellä jotain lasten ja nuorten juttuja vastaan niinkuin taidot riittää..en tyrkytä tietoja ja sääntöjä!!!!

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
16.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten lapsi niihin suhtautuu? Miten asiaa pitäisi lapsen kanssa käsitellä?

(riidalla tarkoitan korkeintaan huutamista, ei fyysistä väkivaltaa)

Vierailija
2/9 |
16.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...miten vilkasta lasta pitäisi käsitellä? Minkä takia nykyään on niin paljon lasten mielenterveysongelmia, johtuuko ne vanhemmista vai mistä? Ja vielä, kerro konkreettisia asioita adhd-lapsista, tyyliin esim. oppivat/eivät opi aikaisin puhumaan/liikkumaan.



Kiitos!



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
16.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

totuushan on se, että joka kodissa riidellään ja huudetaan, mutta se mitä huudetaan on eri asia joka vaikuttaa kyllä lapsiin...jos vanhemmat esim. solvaa toisiaan lasten aikana, lapsen kunnioitus vanhempia kohtaan alanee huomattavasti ja valitettavasti lapsi ottaa mallia, tarkoitan tällä sitä, että vanhempien huudot/riidat purkautuvat lapsessa jossain toisessa muodossa muualla esim. koulukiusaamisena, sulkeutuneisuutena, pelokkuutena...lapselle äiti on aina äiti ja isä on aina isä joita hän rakastaa ylikaiken eikä voi ymmärtää vanhempien vihanpitoa jolloin helposti ajattelee kaiken johtuvan hänestä. olisikin ihanteellista jos vanhemmat hillitsisivät itsensä lasten aikana, erittäin vaikeaa tietysti kun kiukku on päällä...selittäkää ainakin lapselle purkautumisen syy ja se ettei lapsi ole syyllinen niin ollaan jo paremmilla vesillä !!!!

Vierailija
4/9 |
16.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muuten puheenkehitys ihan aikataulussa. Taustalla äidin synnytyksen jälkeinen masennus ja varhaisen vuorovaikutuksen ongelmia.

Vierailija
5/9 |
16.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhempien oma paha-olo heijastuu lapsiin..usein vaikka olisi kuinka hyvin taloudellisesti asiat niin vanhempien jatkuva kiire ja siitä johtuva väsymys ajaa lapset mielenterv.ongelmiin, koulu ei suju kun ketään ei kiinnosta, kotona ei vietetä yhteistä aikaa..se, että olet kiinnostunut lapsestasi korjaa monta asiaa, tiedät hänen ystävänsä, syötte yhdessä edes joskus, käytte ulkoilemassa, leffassa tms... sanotaan, että kun äiti voi hyvin voi lapsikin...apua tulee osata ja rohjeta hakea ajoissa, perheneuvola on hyvä paikka!!!

Vierailija
6/9 |
16.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

vielä toiseen kysymykseen..adhd-lapsia on hyvin eritasoisia, joistakin on vaikea edes huomata mitään sellaista. usein on niin että lapsi on todella yli-aktiivinen, ei pysty keskittymään yhteen asiaan kauaa kerrallaan, saattaa pompata tien toiselta puolelta toiselle salamana, noin kuvainnollisesti sanoen..puheen kehittyminen on hyvin yksilökohtaista myös, asioiden oppiminen esim.normaali koulussa ei aina onnistu juuri keskittymisvaikeuksien johdosta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
16.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

teillä on juuri tuo maaginen kahden vuoden ikäero lapsilla, en ole montakaan juttua kuullut joissa tällä ikäerolla olisi kovinkaan ruusuista lapsuus aikaa...lapset tappelee silloin liikaa kun mukaan tulee selvä väkivalta ja loukkaantumiset, teillä alkaa olla sen ikäisiä, että alkavat ymmärtää syyn ja seurauksen...mieheni ja hänen veljensä tappelivat rajustikin ihan yläaste ikään asti, mutta muutos tapahtui sitten nopeasti ja veljellinen rakkaus voitti. puutu riitoihin, jutelkaa paljon, kerro aiheeseen liittyviä satuja, lapset samaistuvat helposti tarinoihin !!!kirjasto pullollaan hyviä lastenkirjoja aiheesta...

Vierailija
8/9 |
16.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

lapsi on siinä kehitysvaiheessa vielä etten murehtisi mutismista vielä..vaikka puhetta jo tuleekin on asioiden ilmaiseminen vielä sillä tasolla ettei kielellinen kehitys ole riittävää..se, että olet ollut masentunut synnytyksen jälkeen ei vaikuta asiaan mitenkään, jos kerran nyt touhuatte, juttelette ja luette kirjoja yhdessä. KIRJAT on todella tärkeitä työvälineitä vanhemmille, siis satukirjat !!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
16.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos mielenkiinnosta, nyt pitää lähteä töihin...tsemppiä kaikille ja toivottavasti saitte edes hitusen tietoa...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kaksi seitsemän