Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

kokemuksia maistraattivihkimisestä niin että maistraatin virkailijat todistajina.

Vierailija
28.11.2005 |

onko sukulaiset suuttuneet kun ei ole järjestetty häitä?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

täytyy olla omat todistajat,2kpl,kun maistraatin puolesta ei ole todistajia. eikä sukulaiset suuttuneet, kun järjestettiin lähimmille kahvitus :)

Vierailija
2/6 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


Me menimme tuomarin vihkimänä naimisiin, mutta kotonamme. Tarjosimme ruuan ja kahvit lähimmille sukulaisille ja yhdelle ystäväparille kotonamme. Vieraita oli 9.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

naimisiin? eikä siis tarkoituksena ole edes kahvittaa ketään, huomaavat jos huomaavat että on toiset sormukset ilmestynyt...

Vierailija
4/6 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset


En verisesti tietenkään, jokaisella on oikeus mennä naimisiin kuten haluaa. Mutta äitinä olisin surullinen, että en olisi saanut osallistua lapseni onneen. Jos etukäteen edes kertoisi, että naimisiin on menossa ja että jossakin vaiheessa (ei välttämättä samana päivänä) kahvit edes lähimmille tarjoaisi, olisin tyytyväinen.



Näin siksi, että olisi niin ihanaa nähdä se tärkeä hetki ja lapsen onni itsekin! Tuntuisi valjulta, jos ei saisi " kukkamekossansa onnitella" ollenkaan :(



t. se kotona vihitty

Vierailija
5/6 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaikka ei ilmoitettu aikomuksistamme etukäteen, eikä edes porukalla juhlittu jälkikäteenkään. Tosin seurustelua on harjoitettu 15 vuotta ja useampi lapsikin on. Kukaan ei edes odottanut meidän enää menevän naimisiin. Ja muutama vuosi aikaisemmin meni sisko samoin salaa naimisiin. Ei " hetkauttanut" .



Itseksemme juhlittiin oman perheen kera ja se riitti meille. Ei me naimisiin menty sukulaisia miellyttääksemme, vaan ihan itsekkäistä syistä.

Vierailija
6/6 |
28.11.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukaan sukulaisemme ei sietäisi sellaisia rock-goth -henkisiä häitä joita ajattelimme ensin. Ja mikään valkoinen puku ja Akselin ja Elinan häävalssi ei tule kyseeseen.

Päätimme käyttää rahat antoisaan häämatkaan ;)



Sukulaisten mielipide ei oikeastaan edes kiinnosta. Kyseessä on meidän häämme ja meidän juhlamme.

Jos poikani tulevaisuudessa tahtoo tehdä samoin, niin ymmärrän paremmin kuin hyvin! Voin olla hänen puolestaan onnellinen ilman juhliakin.