Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miten toimitte kun huomaatte sanoneeni jotain tahatonta ja tyhmaa? Otatteko tilanteen esiin esim pyytamalla anteeksi vai oletteko vaan pokkana muina miehina ja annatte asian menna

Vierailija
02.12.2005 |

ohi? Jos välittömään selitykseen ei ole mahdollisuutta, palaatteko asiaan esim yhteydenotolla tai kun seuraavaksi näette? Tuntuuko teistä tällainen moka anteeksiantamattomalta vai ihan normaalilta elämältä? Mikä olisi mielestäsi paras tapa hoitaa tilanne (vaikket itse ehkä niin saisi tehtyäkään)?



Alkoi kovasti kiinnostamaan ihmisten erot viestinnässä ja käsityserot siitä mikä on mitenkin vakavaa!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyydän yleensä heti anteeksi ja mikäli se ei ole mahdollista otan asian puheeksi seuraavalla kerralla. Inhoan, jos tällaiset asiat jäävät " roikkumaan" .

Vierailija
2/6 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

huomannut että tässä voi tulla väärinkäsitys tms. Olen myös vielä jälkeen päin soittanut ja pahoitellut harkitsematonta puhettani.



Inhoan suuresti sellaista käytöstä että puhutaan ensin jotain ja kun huomataan että moka tuli, niin ollaan vaan kun ei oltaisikaan. Se on jotenkin moukkamaista toisen aliarviointia. Samoin ärsyttää se että kun joidenkin puheisiin ei voi luottaa. Esim vakavalla naamalla sovitaan jostakin ja sitten tämän ajankohdan lähestyessä ollaan niin kun ei muistettaisi koko keskustelua sopimuksista puhumattakaan. Näitä ihmisiä vaan on paljon ja minä liian rehellinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos huomaan heti, että loukkasin tahattomasti, pyydän oitis anteeksi tai selitän mitä tarkoitin, ettei tarkoitus ollut loukata. Jos kyse on pikkumokasta, jos lipsautan jotain tyhmää itsestä tai omasta tilanteesta, niin sitten vain harmittelen itsekseni.

Vierailija
4/6 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monesti tekee omasta mielestään törkymokan, joka vaan naurattaa vastapuolta. Silloin ei kai kannata jäädä selittelemään ja vääntelemään vaan antaa tilanteen mennä ohi. Ei tullut mitään vahinkoa.



Joskus taas heittää omasta mielestään hauskan läpän, joka huvittaa kaikkia muita paitsi sen kohdetta. Silloin lienee parhainta nöyrtyä ja todeta oma huumoriarvio epäonnistuneeksi. Asian sivuuttaminen saa loukatun pitämään sinua vaan entistä suurempana moukkana.

Vierailija
5/6 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos luulen että voisi loukkantua niin korjaan asian.

Jos tiedän ettei välitä niin en annan olla.

Itse en ole heti ajattelemassa että mitähän tuolla tarkoitti.

Vierailija
6/6 |
02.12.2005 |
Näytä aiemmat lainaukset

sanoin nakkikioskilla tosi pahasti. Täti oli hymyilevä jne mukava ja perheen kanssa otettiin siinä hotdogit tms. Täti sitten kysymään, että mitä kuuluu tms. Minä kävin siinä aukomaan päätäni ja motkottamaan kuinka äitini on töissä " hullujen huoneella" jne. En tajunnut mitään. Täti katosi takahuoneeseen, itkemään kuten minulle myöhemmin selvisi. Äiti vinkkas, että entinen tuttu kyseessä ja noin ei saa ihmiselle puhua. Pyysin anteeksi ja olin übernolo. Omia lapsia yritän tässä suhteessa kasvattaa paremmiksi kuin itse olin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi seitsemän