Lestadiolaisille kysymys!
Oletteko kaikki hirveän lapsirakkaita? Mitä jos jollekin ei-lapsirakkaalle ihmiselle pukkaa 10 lasta? Eikö se ole aika ikävä tilanne, lastenkin kannalta?
Kommentit (2)
Eli kun jo koko nuoruuden ehtii tottua ajatukseen, että jos kerran menee naimisiin, niin luultavasti saa monta lasta, ajatukseen ehtii tottua.
Toki moni lykkää naimisiinmenoa sen takia, ettei tulis ihan niin paljon lapsia ihan nuorena ja ehtis paremmin opiskella jne, mutta kyllä ne lapset sitten ilolla ottaa vastaan.
Kyllä tietty vähän pystyy vaikuttamaan limoja ym. tutkimalla, ettei tahallaan oviksen aikaan rakastele, jos ei ihan heti lisää lapsia halua ja imettää pitkään edellistä jne.
MOnilla ellei kaikilla on kuitenkin vankka luottamus Jumalaan niin, että luottaa, että HÄn antaa vain sen verran lapsia, jotka jaksaa hoitaa ja joista selviää ja jaksaa rakastaa.
Ei-lestis.
Luulen että lähes kaikki ovat lapsirakkaita, kun useimmat ovat kasvaneet isoissa perheissä. Toivottavasti sille ei-lapsirakkaalle ei anneta kymmentä lasta, jos ei lapsista hirveästi tykkää. Toisaalta meille ei ole annettu yhtään lasta vaikka molemmat olemme tosi lapsirakkaita..