Vielä suurempi katastrofi voi olla edessä..KANARIAN SAARILLA
Kanarian saaret ovat tuliperäisiä, jos siellä purkautuu tulivuori, tulee maanvyörymä La Palman saarella ja siitä voi seurata mega-tsunami, joka on n. 50 metrin korkuinen ja vyöryy USA:n itärannikon suurkaupunkeihin.
" In 1999, scientists at University College London reported that if a volcano in the Canary Islands erupted with sufficient force, it could cause a massive landslide on the island of La Palma and trigger tsunami waves in the Atlantic Ocean.
They speculated such a landslide would generate a " mega-tsunami" that would inundate the east coast of the United States and the Caribbean with a wall of water more than 164 feet high"
Kommentit (48)
Ollaan kuukauden päästä lähdössä Teneriffalle, meni vähä fiilikset...
Eikö sullakaan ap muuta tekemistä ole...??? Miksi tämä tapahtuma saa ihmiset niin sekaisin? Luonnonmullistuksia tulee ja menee, ihmisiä kuolee, tämä ei ollut ensimmäinen eikä viimeinen..
täyttä haku ammuntaa. ei sen takia kannata lomaa perua. Saatat hyvin todennäköisesti kuolla vaikka viikon päästä pandemiaan joka aasiasta on tuloillaan.
Vierailija:
Ollaan kuukauden päästä lähdössä Teneriffalle, meni vähä fiilikset...
Miksi ei saisi olla tietoinen riskeistä, ei se ole sama asia kuin pelkääminen :D
terveisin ap
Tulivuori Teide on syössyt laavaa jo kauan ja se elää aktiivista vaihetta. Tulivuori saattaa purkautua kunnolla lähikuukausian tai vuosina. Tästä kuulimme keväällä Fuerteventuralla, paikallisen kertomana ja huoli oli realistinen ja tosi.
Enää en lähtisi, näillä tiedoilla.
Viime kesänä pällistelin Santorinilla tulivuoren rinteellä rikinkatkuisiin reikiin ja uiskentelin kuumissa rikki lähteissä.
Joten pelko pois ja matkaan!
Tuleepahan vähän jännitystä reissuun : )
Toki tulivuori voi olla aktiivinen, muttei se kerro, milloin räjähtää. Teidelle on laskettu ' purkautumisaika' joka lähenee tai on jo. Tulivuorilla on tietyt ajanjaksot, jolloin ne purkautuvat.
voin antaa teille ihan paikallista tietoa, etta esim gran canarian aj teneriffan valissa meren alla on tulivuori, joka saattaa purkautua milloin vain. saaret ovat olleet mm. viime kuussa halytystasolla: oranssi. etta kylla kaikki on mahdollista. onhan sita joskus ennustettu etta kanarian saarten yli pyyhkaisee aalto ja vie kaikki mukanansa. niin raukkis en kuitenkaan ole, etta heti tasta seisomalta muuttaisin pois ;-)
ja Lestijärvellä rekka ajaa päin linja-autoa.
Saksassa voi ydinpommi pamahtaa ja Loviisassa voimala pimahtaa.
Oma leivinuunisi voi syöstä häkää ensi yönä .....ja lentokone tipahtaa mökkisi päälle.
Rottakin voi tulla tupaan ja syödä sun viimeiset leivät.Nälkäkuolema uhkaa.
joihinkin sosiopaatteihin tällaiset jutut ei vaikuta, mutta normaalit tunteet omaavat ihmiset kyllä järkyttyy kun kymmeniä tuhansia kuolee onnettomuudessa =o
Vierailija:
Eikö sullakaan ap muuta tekemistä ole...??? Miksi tämä tapahtuma saa ihmiset niin sekaisin? Luonnonmullistuksia tulee ja menee, ihmisiä kuolee, tämä ei ollut ensimmäinen eikä viimeinen..
kun ei itsellä ole varaa lähteä kanarialle, haluaa tuhota muidenkin matkailon.t.maaliskuussa kanarialle joka tapauksessa menevä
Vierailija:
kun ei itsellä ole varaa lähteä kanarialle, haluaa tuhota muidenkin matkailon.t.maaliskuussa kanarialle joka tapauksessa menevä
repesin ihan täysillä
XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
http://www.disasterrelief.org/Disasters/010831tsunami/