viettääkö joku Suomessa ihan oikeasti Halloweenia?
Kommentit (17)
Pukeudutaan erikoisvermeisiin ja ryypätään.
Kekriä voisin alkaa viettääkin, jos tulisi " kotimaisten perinteiden buumi" . ;)
Vierailija:
Tuon päivän vietto eli siis pyhäinmiesten päivän vietto alkoi Euroopassa ja siirtolaiset veivät tavan mukaansa Jenkkeihin. Perinne oli Irlannissa ja Britanniassa.Juttu vain on niin, ettei kukaan suomalainen ääliö olis kiinnostunut moisesta tavasta/tyylistä juhlia, ELLEI ASIAA OLIS OPITTU TELKASTA ihanista amer.ääliöelokusta!!! TEUVOU.
tarkoitus on vähän koristella ja tehdä jotain " kauhu" ruokaa :-)
ja juhlat on koko perheen bileet, ei siis mikään ryyppytilaisuus!
mutta kerjuulle ei meiltä lähdetä eikä vieraille kerjäläisille anneta mitään! kerjuu on pääsiäistä varten!
Me ainakin syödään jotain juhlaan liittyvää ja laitetaan jotain koristeita. Onhan se vähän vaihtelua tähän sykyiseen arkeen.
Mekin vietetaan kylla innoissamme, mutta ei Suomessa ollakaan, vaan taalla juhlan syntysijoilla pain.
Meillä on naamiaiset erikseen lapsille ja aikuisille!
Lastenbileet koristellaan vähän hillitymmin, mutta aikuisia varten roiskitaan ihan tekoverta!
mua ärsyttää ovelta ovelle vaeltavat lapset ihan kuin olisivat kerjäämässä
no enpä ole koskaan antanut mitään enkä aio antaakaan
Hauska juhla pimeän syksyn keskellä.
viettää!! KOSKA SE NIIIIN AMERIKKAA ETTÄ!!!! SE ON NIIN MAKEETA, IHAN KU AMER. ELOKUVISSA!! teuvou.
Ihana juhla ja piristys syksyyn!! =)
Lapsillekin on ihanaa, kun on jotain arjesta poikkeavaa koko perheen yhteistä puuhaa.
Asia on kylläkin niin, että kristityt ovat ottaneet pakanoiden pyhäpäivät omikseen. Halloween ei ole mikään pakanoiden juhlapäivä.
31.10 on kuitenkin tärkeä päivä pakanoille, se on viimeisen sadonkorjuun juhla.
Halloween on amerikkalaisten=naisten ja lasten murhaajien ja maailmanvalloittajien juhla.
Suomessa vastaava juhla on vappu. Se riittää meille.
Ei kaikkea typerää tarvitse apinoida sieltä rapakon takaa, jossa kansalaiset elävät Bushin massahypnoosissa ja vaalituloksia vääristellään.
En samaistu kirjoitukseesi eivätkä samaistu amerikkalaiset ystävänikään.
terv. Amerikan äiti
saa rauhassa homehtua tylsyyteensä kun me pidetään oikein kunnolla hauskaa ja nautitaan elämästä =)
Tuon päivän vietto eli siis pyhäinmiesten päivän vietto alkoi Euroopassa ja siirtolaiset veivät tavan mukaansa Jenkkeihin. Perinne oli Irlannissa ja Britanniassa.