Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onkohan työkaverini kummilapsen äiti av-mamma?

14.11.2008 |

Nuori, lapseton työkaveri kysyi neuvoa, kun hänellä on suurinpiirtein samanikäinen kummilapsi kuin minun kaksoseni. Tämän lapsen kotiin ei kuulemma tarvita lisää leluja tämän ikäiselle (ymmärrettävää, isompia sisaruksia on), eikä kummilapsi äitinsä mukaan vielä jaksa kuunnella lukemista. Työkaverini sitten nohevana tyttönä soitti kummilapsen äidille ja kysyi, minkä kokoinen kummilapsi on. Vastaus oli ollut taattua av-laatua. Lapsi on kuulemma ihan sopivan kokoinen ja kasvaa tasaisesti omilla käyrillään ja suurinpiirtein luuri korvaan.



Ehdotin, että ostaa kivan lasten lautasen ja mukin. Eli kun joulun jälkeen täällä joku rääkyy, kuinka on väärin, että kummia ei voi irtisanoa hommastaan, vaikka se selvästi vihjailee lapsen yli/ali/johonkin painoon, niin syyttäkää minua. Tai keksikää tuolle onnettomalle kummille joku muu lahjaidea, minä välitän eteenpäin.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
14.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lautanen & mukiyhdistelmä olisi varmasti ihan kiva lahja. Esim. muumiastioista saa kasattua kivan setin (muki, muki&lautanen, muki&lautanen&kulho, lisäksi ateria jos niin haluaa) ihan sen mukaan, miten paljon haluaa lahjaan satsata.



Ja vihastunut äippä voi myydä setin huutonetissä jos se on äipän mielestä karmea ja vääränlainen =)

Vierailija
2/4 |
14.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

saanut kuulla liikaa ikäviä kommentteja ja luuli että tässäkin soitossa on joku piikki takana.



Kertoiko soittaja että kysyy lapsen kokoa koska pohtii lahjaa?

Minä olen sanonut sen jos olen kysynyt vastaavaa joltakulta..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
14.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ateriaa niihin astioihin ei kannata kasata =)

Vierailija
4/4 |
14.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

joulua soittavat ja kysyvät, minkä kokoinen kummilapsensa on, niin alan kyllä ihan sen enempiä miettimättä mahdollisia salattuja motiiveja odotella lapselle pehmeätä pakettia pukinkonttiin.

Kertoiko soittaja että kysyy lapsen kokoa koska pohtii lahjaa?

Minä olen sanonut sen jos olen kysynyt vastaavaa joltakulta..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi kuusi