Lue keskustelun säännöt.
Kodinhoitoapua kaupungilta?
06.10.2008 |
Saako enää millään perusteilla? Olen aivan loppu, 4 lapseni kanssa. Olemme menossa psykologille, perheneuvolaan ym ym,,mutta jo mietin onko ylipäänsä mitään mahiksia enää moiseen apuun?
Kotityöt ovat ihan rempallaan, mistään ei vaan tule enää mitään :( .
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
perhetyöntekijän,jonka tehtäviin täällä meillä päin kuuluu vain ja ainoastaan keskustella ja neuvoa ja tehdä yhdessä perheen kanssa asioita.Siis edelleen itse siivoat ja peset pyykkisi ja vielä lisäksi keittelet tädeille kahvit ja rupattelet niiden kanssa.Uloskin mennään koko porukalla yhdessä,että edes silloin et hengähdys tukoa saa itsellesi.
Kodin parempi olla suht kunnossa niiden tultua,tai lausuntoa rupeaa menemään lasten suojeluun ja kohta voitkin sitten kunnolla levähtää,kun lapset ovat sijaisperheessä.Tätä apua meille tarjottiin ja kieltäydyin kohteliaasti.
Olisin tarvinnut apua tuon erityislapsen terapioiden kanssa ja pienempien ulkoilemisessa.Olisi myös ollut tervetullut apu lasten sairastaessa ylimääräinen käsipari kaverina.
Ei auta kuin jaksaa vaan.Kodin hoitajia ei täällä enää ole.Vain noita perhetyöntekijöitä,jotka eivät auta,vaan päin vastoin aiheuttavat lisää stressiä!!