Lapsen synttäreiden tarjoilu, miltä kuulostaa?
Tarjolla olisi teemaan sopivat kakku ja muffinssit, omenarahkakakku, paria laatua keksejä, nakki-lihapulla-viinirypälevartaita (lihapullat itse tehtyjä), kinkkupiirakka, popcorneja ja namuja.
Vieraina sekä lapsia (1-5v.) että aikuisia.
Kommentit (6)
Mietin myös itsekin, että pilkkoisin porkkanaa tms. kulhoon. Mutta nuo kirsikkatomaatit on vieläkin parempi idea. Tai jos laittais molempia.
Tykkään laittaa monenlaista, joten karsia en halua ;)
ap
kun ryntäävät jo leikkimään. Eli rääppiäisiin varmasti jää paljon syötävää
Maissinaksut ovat hyvä idea, jos paikalle tulee 1v-ihmisiäkin.
tuleeko synttäreille aikuisiakin?
Jos lastenjuhlat niin ihan liikaa sortteja, kakku, keksit, popparit, namut ja suolaset tikut riittävät.
Rahkakakku ja kinkkupiirakka enemmän aikuisten makuun.
Coktail tikuissa :
- Kurkun paloja,
- Nakin paloja,
- Juuston paloja,
- Kirsikka Tomaattia,
- Viinirypäleitä,
- Porkkana tikkuja,
Makeina :
- Keksejä,
- Kakku...
voisi jopa karsia jotain makeaa. Mutta olisiko kiva, jos mukana olisi jotain tuoretta -- vaikka kirsikkatomaatteja iso kasa tai vesimeloonilohkoja tai jotain sen suuntaista... Nimim. helposti huono olo, jos ei syö mitään tuoretta. SEkä minulla että kaikilla kolmella lapsella :) Mutta tultais kyllä mielellämme noille synttäreille!