Eteisen kaaos kuriin- onko ideoita???
Vaatekasoja joka puolella- mikä avuksi- eteinen on ja tuulikaapi- miten järjestykseen?
Vinkkejä pliis ( ei kireenaa..)
Kommentit (5)
tulee pian siistiä kun vetäisee oven kiinni! Sitten eteisessämme on lipasto jossa jokaiselle lapselle on oma laatikko pipoja, hanskoja ja kaulahuiveja varten. Eteisen yhteydessä on vaatehuone jossa säilytämme kumisaappaat, luistimet ja monot tms harvemmin tarvittavat vaatteet, esim. sadevaatteet.
Tai ongelma on oikeastaan se että eteinen on niin pirun pieni ettei sinne kertakaikkiaan voi siististi sopia neljän hengen vaatteet sovussa.
Eteinen on tuulikaappi ja kaikki 2 neliötä siihen päälle. Olisinpa ymmärtänyt eteisen merkityksen silloin jo kun olin lapseton.
Tuulikaapissa kaksi kenkähyllyä päällekkäin. Seinänaulakko takeille ja hattuhylly. Avainkaappi toisella seinällä, jonka alapuolella patteri.
Eteisessä tavallinen avonaulakko hattyhyllyllä. Luistimet ym varastossa kun eivät ole käytössä.
Ostimme yhden tangollisen kaapin, siis kaksiovisen ja yhden taballisen hyllykaapin. Hyllykaapissa oli monitoimikoreissa joka lapselle (3) oma koti, jossa oli yleisemmin käytössä olevat pipot ja hanskat.
Kengille oli Ikeasta ostettu kenkähyllykkö, jonka päällä voi istua.
Myös Ikean torni on hanskoille yms. ihan kätevä. Siis se sellainen säilytysverkko, jossa on kerroksia.
Mutta meillä ratkaisuna oli, että avonaulakon tilalle laitettiin liukuovokaappi, jossa toisella puolen aikuisten takit ja toisella lasten (tanko alempana). Lisäksi kaapissa on hyllyjä, joissa meillä säilytetään kaikki pyöräilykypärät, lasten luistimet jne.
Ja lisäksi meillä on eteisessä Ikean Expedit hylly (poikittain kaksirivinen), joissa jokaiselle omat laatikon pipoille ja hanskoille ja lisäksi pienet laatikot jokaiselle, esim. aurinkolaseille, jumppatossuille jne.
Vaikka meidän perheessä tämäkään ei ihan kokonaan ole poistanut vaatekasoja, mutta onpahan ainakin tarvittaessa tavaroille paikat.