GALLUP: otitko selvää lapsesi sukupuolesta ennen syntymää?
Itselläni rakenneultra lähestyy uhkaavasti enkä osaa päättää, että pitäisikö kysyä kumpi on tulossa... Eli miten teillä muilla, oletteko kysyneet? Ja olis kiva jos jaksatte myös vähän perustella että miksi kysyitte / jätitte kysymättä :)
Kommentit (13)
ultrattiin 4D:llä. En tietoisesti hakeutunut siihen ultraan, vaan epäiltyjen raskauskomplikaatioiden takia ultrattiin. Poika.
Kuopuksen kohdalla kysyin rakenneultrassa, sanoi että näyttää pojalta. Tyttö.
ja olin halunnut tietää jo ekalla kerralla kun kysyttiin :)
joissain paikoissa suhtaudutaan tosi tylysti jos odottaja haluaa tietää sukupuolen, tyyliin "ei tänne mitään pippeleitä ja pimpsoja olla tultu kattelemaan"
minulle vauvan tulo oli niin outo ja ihmeellinen ajatus kun en ole paljoa ollut vauvojen kanssa tekemisissä ja äidiksi tuleminen jännitti ja etenkin se osaanko rakastaa sitä vauvaa. jotenkin tuntui että sukupuolen tietäminen tekisi asian helpommin käsiteltäväksi, että tietäisi vähän mitä odottaa ja voisi luoda mielikuvia siitä uudesta tulokkaasta, ja niin se olikin.
olen erittäin tyytyväinen valintaani, ja siihen että tämmöinen valinta minulle suotiin.
Ja 2d ultra on kyllä tarkempi sukupuolen määrittelyyn...
ja näinä meillä:
Esikoisesta ei kysytty, koska e kokenut sillä olevan mitään merkitystä. Itselläni oli jostain syystä kovasti poika-olo, ja poika se olikin.
Toisesta halusimme tietää, koska jotenkin olo oli samanmoinen ja olin ihan varma, että meille tulee toinen poika. Ja näin olikin.
Nyt odotan loppusuoralla kolmatta emmekä ole kysyneet sukupuolta. Tuntuu, että tämä viimeinen saattaa olla tyttö, koska oloni on niin erilainen kuin kahdesta ekasta. Mutta se olkoon yllätys ja sukupuoli selvinnee tuossa marraskuun alussa...!
mulla on ollut joka raskaudessa (kolme) vahva tieto siitä kumpaa lajia on ollut tulossa. Tämä on joka kerran pitänyt paikkansa. Nyt odottelen neljättä ja olisin itse ollut valmis kysymään kumpi on tulossa mutta mies oli sitä mieltä että säilytetään jännitys loppuun asti... itse "tiedän" että vauva on poika mutta olisihan se kiva saada asialle vahvistus.
näkynyt (vauva perätilassa napanuora ja jalka kriittisten paikkojen edessä häveliäästi :)).
nähty, vaikka yritettiin katsoa ja kahden pojan kohdalla nähtiin. Viimeisimmän kohdalla kätilö jopa sanoi, että poika siellä on. Ei edes asettanut mitenkään kyseenalaiseksi. Ja kyllähän se aika selkeä kuvassakin oli.
että saa sanoa sukupuolen, jos näkyy. Pojalta kuulemma näyttää, poikaolo on ja lopullinen varmistus tulee muutaman viikon päästä. Kyllä minusta rakenneultraan pitäisi kuulua myös jonkinlainen sukupuolielinten tarkastelu, sentään aika tärkeä rakenne ihmisille...
ekalla kerralla käytiin 4D-ultrassa ja toisella kerralla kromosomitestissä.
4D:n mentiin, kun sitä meille kaverit suositteli, sanoivat että siitä saa kivan muiston lapselle:-) Kromosomitestin yhteydessä kysyivät halutaanko tietää ja sanottiin joo, vaikka se asia ei tosiaan ollut ensimmäisenä mielessä.
Olisi voitu olla ilmankin tuota tietoa, eli ihan sama kumpi olisi tulossa. Mutta ei me sitä minään suurena salaisuutena ja yllärinäkään haluttu pitää.
Naistenklinikalla oli iso kyltti missä luki että tutkimukset etivät ole sukupuolen selvittämistä varten. Jos minulta olisi kysytty haluanko tietää, olisin sanonut että joo. Mutta se oli mulle ihan sama tiedänkö etukäteen, ei se sukupuoli muutu matkalla kuitenkaan. Muutenkin suosin vatetuksessa ja muutenkin unisex-värejä, ei todellakaan ollut nippu vaaleanpunaisia tai -sinisiä bodeja odottamassa.
yksityispuolella. Molemmat poikia, näkyi hyvin rakenneultrassa ja muissakin ultrissa. Tavallaan toivoin tyttöä, mutta epäilin sikiöiden oleven poikia. Kuultuani, että poika on tulossa, ehdin sopeutua ajatukseen enkä sitten enää tyttöä olisi toivonutkaan. Minulle oli siis hyvä, että sain tietää lapsen sukupuolen etukäteen.
Me ollaan haluttu pitää se yllätyksenä. Ensin saatiin tyttö ja nyt meillä on poika.
Halusimme, että sukupuoli on yllätys. En kokenut tarvitsevani tietoa ja tiedän myös, että esim rakenneultrassa tapahtuu myös virheitä tuossa sukupuolen arvioinnissa. Siksi pitäisi mennä 4D-ultraan jotta vastaus olisi (lähes) 100 prosentin varma.
Jälkikäteen olin tosi tyytyväinen siihen, etten tiennyt sukupuolta etukäteen. Ja tulipa sekin todistettua, että on aivan sama kumpi sieltä tulee!