Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko normaalia 4 vuotiaalta?

Vierailija
05.11.2008 |

että osaa tehdä kärrynpyörän,kuperkeikan ja pienen voltin, seistä käsillä jonkun aikaa. Poika itse harjoitellu kaikki temput, mietin vaan että onko ihan normaalia, pitäisiköhän hänet laittaa johonkin liikuntaseuraan?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lahjakkuus! Laita ihmeessä sirkuskouluun, jos itseään kiinnostaa.



T. paljon nähnyt lto

Vierailija
2/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei meidän 5v ainakaan osaa noita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tykkäiskö poikasi jostain telinejumpasta tai temppukoulusta?

Vierailija
4/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

josko johonkin hänet laittaisi mutta meidän pienellä paikkakunnalla ei oikein ole tai sitten jos on niin ne on vanhemmille lapsille tarkoitettu. t. ap

Vierailija
5/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

erittäin epänormaalilta. Surullista.

Vierailija
6/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meilla juoksu kuperkeikat alko jo 1,5v ja menikin 2,5v voimistelukouluun missa heti sitten jo kaveli puomilla, teki karrynpyoria, punnersi ja veteli leukoja.



Nykyaan 7v ( ei ole kaynyt voimistelussa enaa usempaan vuoteen ) ja kavelee kasilla pitkia matkoja, seisoo yksikasi seisonnassa, punnertaa kasillaseisonnassa, puolivoltti onnistuu ja muita temppuja esim. seisooltaan siltaan jne jne.



Muutenkin on laitettu koulussa lahjakkaitten listalle liikunnassa ( asutaan ulkomailla ) eli han tekee muutenkin ja on tehnyt jo kauan mita muut eivat ihan viela haltsaa ( esim. etunojapunnerruksia 5*15, yhdella kadella 3*10 kummallakin kadella, vatsalihaksia 5*15, helposti 30m puolapuilla/kiipeilytelineella roikkuu ja kavelee kasillaan, "ylamakeen" 7,5% nousu 15m etc etc ). Poika kuitenkaan ei ole mikaan notkeuden huippu vaan esim, jalat suorana varpaiden kosketus tuottaa aina horjahduksen eteenpain ( joko kiree akilles janne tai lihakset, ei siis venyttele vaikka tekee edelleen paljon lihas juttuja, ihan itekseen siis tai kai han kisaa isansa kanssa :P )



Meilla on aina hypitty sohvalta ja kiipeilty ilman rajoituksia ( siis ulkona kiipeilytelineilla jne jne, mutta ite aina oon ollut alla ottamassa kiinni jos tarvevaatii ). Tytar alotti juoksu kuperkeikat jo 1v ja han onkin notkean puoleinen ( talla hetlkella han on 5v ) ja kasilihakset tosi hyvat ( kiipee siis 7.5% ylamakeen helposti 10m kasillaan roikkuen ) mutta ei silti onnaa punnerrukset kun ehka 2*5 ja vatsalihaksia saman verran jos pitaa jaloista kiinni.



Laittaisin pojan temppukouluun/sirkuskouluun tai sitten ihan kyselisin voimistelukouluista kun suomessa pitaa myos edeta tavallaan A'sta - B'hen a sitten C'hen paasee vaan jos on tehnyt B'n ennen tiettya ikaa jne jne :)



Nauti pikku pellesta, ne kun on niin sopoja vaikka valilla koliseekin <3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vain kuperkeikan. Teidän poika on varmasti normaalia lahjakkaampi tuolla saralla. katsele onko paikkakunnallanne voimisteluseurojen temppujumppa tms. ryhmiä. Oma lapsemme käy sellaisessa.

Vierailija
8/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän 4-vuotiaalta onnistuu noista vain puolet: kuperkeikka ja voltti. Ja ihan liikunnallisesti lahjakkaana pidän tuota meidän nassikkaakin.



harmi jos ei ole mitään jumppia tms. lähistöllä, jossa saisi kokeilla eri välineitä temppuiluun. Mutta voihan temppuratoja ja välineitä rakentaa ja ostaa kotiinkin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

varmaan mitaleita vitriiniin :)

Vierailija
10/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuperkeikat alle 2v. Nyt kesällä oppi käsillä seisonnan ja pyöräilyn ilman apupyöriä aivan tuosta vaan, ikää 3,5v. Eikä muuten ollut juuri edes polkenut ennen sitä kun on sen verran pikkuinen ettei ole ylettynyt polkimiin :-)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kaipa sitä joku 4v voi osata tollasia, voltti tuntuu kyllä liian paksulta..;) Mutta uskotaan, uskotaan. Lahjakas on jos noi osaa! Telinevoimistelu ois varmasti nappi valinta!

Vierailija
12/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis ympäri ilmassa ilman että kädet koskevat maahan. Tekevätkä 4-vuotiaanne voltin etu- vai takaperin?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
05.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sangylla tai trampoliinilla onnistuu voltti niin etta laskeutuu jaloilleen eika pylylteen ja kadet ei koske maahan.



Muuten kylla ihme hossottajia on jotka temppuilee ties mita.... Meilla pojan kroppakin on jotenkin siihen sopiva, jotenkin sellanen hoikan pitka ( ei koikkeli vaan sellanen sopusuhtanen, vaikka rasvaprosentti on varmasti tosi pieni kun 6pack nakyy koko ajan, sama tosin tyttrellani... Voi olla etta geeneilla on tahan osuutensa kun ei ole 100% suomalainen muotti )

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme yhdeksän