Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

migreeniä sairasraville kysymys,

Vierailija
25.09.2008 |

Itselläni on sekä aurallista että ilman auraa esiintyvää migreeniä. Sitä ihmettelen kun viimeaikoina on käynyt niin että päänsärky vain pahenee kun käyn makuulle. Esim.yöllä on kurja kun nukkuminen on vähän hankalaa..Eikö levon luulis olevan paras hoito(lääkkeitten ohella). Nyt imetyksen aikana tuntuu migreeni oikein villiintyvän. Auran jälkeen ei läheskään aina tuu särkyä vain vähän "tyhmä" olo. Sen sijaan aurattomia särkyjä on melkein viikottain. Ja tuo imetys tietysti karsii lääkevaihtoehdot minimiin. Miten on, paheneeko kellään jyskytys vaaka-asennossa?

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei ole harvinaista, kun imettää ja kanniskelee lasta useasti mukana. Joskus kannattaa venytellä hyvin, silloin kun tuntuu kohtaus alkavan. Ota lääke, juo iso lasillinen vettä, ja käy selkä seinää vasten. Painat hartiat ja takaraivon seinään, ja pusket takaraivoa yläviistoon seinää pitkin, samalla niskanikamat tuntuvat venyvän, ja päänsärky voi siitä helpottaa. Jos sinusta tuntuu, että on kuitenkin paras käydä makuulle, niin käy selällesi, mutta ilman tyynyä. Siinä voit venyttää niskaa samalla tavalla.



Ensisijaisesti kannattaa tarkkailla, että vauvaa nostaa oikein, ettei oma selkä rasitu, ja että vaihtelee kummalla puolella vauvaa kantaa. Usein tulee aina pidettyä vauvaa vasemmalla puolella ja oikealla hoitaa kotiaskareita...

Muista myös pitää huolta siitä, että juot ja syöt säännöllisesti.

Vierailija
2/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla ainakin niska-hartiaseudun jäykkyys laukaiseen usein migreenikohtauksen ja imetysaikoina oli usein migreeni. Varmaan hormonitkin voi vaikuttaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin tee samalla keikalla kun käyt hakemassa lääkkeen: verryttele niska-hartiaseutua, vaikkei se silloin juuri kipeältä tuntuisikaan. Jos käyt seisomaan puolen käsivarren mitan päähän seinästä, naama seinään päin, ja nostat kädet seinälle punnerrusasentoon kyynärpäät koukussa, ja sitten hitaasti ojennat käsiä suoraksi, ja taas "lasket" nenänpäätä kohti seinää muutaman kerran niin että lapaluissa tuntuu liike, niin sekin parantaa niskan verenkiertoa. Ei kestä kuin pari minuuttia, ja sen jälkeen voit taas kokeilla lepoa. Tarkista että tyynysi on sopivankorkuinen - niin raskaus-ja imetysaikanakin kun harva voi aina nukkua ns. normaaliasennossaan niin tyynysi koko voi tarvita päivittämistä.

Vierailija
4/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma migreenini parantui eikä kohtauksia ole ollut 8 vuoteen! Pahimmillaan minut jouduttiin viemään abulanssilla sairaalaan.



Hieronta lihaksille tekee hyvää, koska pienten lasten äideillä lähes tulkoon aina lhaskireyksiä. Ota selkähieronta ja ajaksi 60 min.

Vierailija
5/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

makuuasento pahentaa migreenisärkyä.

Vierailija
6/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuusi tuntia vuorokaudessa, niin veikkaisin, että migreeni on todennäköisempää kuin sellaisella, joka saa terveelliset yhdeksän tunnin unet - vaikka pätkissäkin. Mutta stressi pahentaa migreeniä, ja epäsäännöllinen rytmi ruokailuissa. Muista juoda tarpeeksi, imettämiseenkin tarvitaan nesteitä enemmän kuin tavalliseen elämään. Kun vauva nukkuu päikkäreitä, pane omatkin silmäsi kiinni.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta lääkärini lähestymistapa oli varsin kokonaisvaltainen, ja sain myös kiinalaisia yrttilääkkeitä, joita en halunnut syödä. Hieronta ja akupunktio ok, migreeniä ei ollut pariin viikkoon hoidon jälkeen (kävin kerran kkssa) mutta lääkkeitä en ottaisi. Imetysaikana ei pidä syödä tuntemattomia lääkkeitä.

Vierailija
8/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hoito kannattaa ottaa kuurina. Pätevä fysioterapeutti osaa tehdä hoidon oikein.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

venytysvinkeistä ja muistakin vastauksista. Mulla tosiaan ollu migreeniä yli 10 vuotta mut vasta äskettäin tuo paheneminen makuuasennossa ja et nukkuminen tökkii. Mutta ilmeisesti sekin kuuluu asiaan. Raskaudet on menny oikeestaan ilman kohtauksia mut en kyl muista aikasemmin imetysaikana olleeni näin jumissa. Iso syy on varmaan just noi niskat. Kiitos lisääkin saa vinkkejä helpotukseen laittaa.

Vierailija
10/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja hän näytti jotain uunituoretta ohjeistusta, jonka mukaan esim. triptaaneja saa käyttää migreenilääkkeenä, vaikka imettää!! Esikoisen kohdalla ne oli ehdottomasti kielletty, mutta enää ei.



Mulla on ollut vuosia auraton migreeni, mutta raskauden aikana alkoivat myös auralliset migreenit. Säikähdin tosi kovasti ekalla kerralla, kun meni näkö ja tunto toisesta puolesta kroppaa! Nyt imetettäessä noita aurallisia migreenejä tuntuu tulevan pari kertaa kuukaudessa, mutta on pelkkiä sahalaitoja näkökentässä ja näön sumenemista sekä tuo mainitsemasi "tyhmä olo". Kipua ei ole, eikä ole mennyt tunto.



En tiennyt, että imetys voi pahentaa migreeniä. Eipä mennyt tämä av-vierailu hukkaan! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
25.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

muusta päänsäryn muodosta. Yleensä migreenipäänsärky helpottaa makuuasennossa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kahdeksan