Liukuvoiteen tärkeys raskauden jälkeen
"Tätähän oli ennen äitiyspakkauksessa, vaan ei ole enää. Pitäisi olla. Sitä nimittäin tarvitaan. Synnytyksen jälkeen ja erityisesti imettävillä äideillä limakalvot ovat helposti kuivat. Ja kuivat limakalvot ovat yhtä kuin kivulias yhdyntä. Apteekissa hienovaraisesti suosittelen liukuvoidetta monille asiakkaille. Ja mikä parasta, Englannissa ammattilaistenkin suosimaa Yes-tuotesarjaa saa nyt myös Suomesta. Hyvä liukuvoide on luonnonmukainen, jolloin se sopii hyvin herkille limakalvoille. Suosittelen!"
Lue juttu linkkeineen terveysalan ammattilaisblogista:
http://www.healthberry.fi/kolme-vinkkia-juuri-synnyttaneille-naisille/
Kommentit (5)
Meillä siirryttiin synnyttämisen jälkeen peppuseksiin, kun pimppi oli arka. Ei olla enää muuta harrastettukaan, kun lapsiluku on täynnä. Vatsavaivojen aikaan on vähän työläämpää, mutta niin oli pimppiseksissä menkka-ajatkin.
Kookosöljy. Öljyhyllyssä useimmissa elintarvikeliikkeissä. Kumpikin edellisistä vastauksista edustaa surkeaa ääripäätä, en suosittele.
Meillä ei ainakaan tarvittu mitään voiteita synnytyksen jälkeen, joten kai se on yksilöllistä. Eka kerta taisi olla 3 vkoa synnytyksestä eikä ollut kuivuusongelmia. Kiertokin normalisoitui heti ja ekat menkat 5 vk synnytyksestä ja siitä asti täysin säännöllinen kierto. Ehkä tuo hormonien säännöllinen käynnistyminen heti sitten auttoi sitä, ettei tullut mitään kuivia kausia. Lapsi oli täysimetyksellä, joten en tiedä miksi normaali hormonitoiminta lähti niin nopsaan käyntiin.
[quote author="Vierailija" time="04.04.2013 klo 13:34"]
Raskauden jälkeen et "tarvitse" muuta kun huolehtia lapsesta. Voisi kuvitella että se on naimista tärkeämpää.
[/quote]
Tuossapa kunnon neuvo loistavaan parisuhteeseen, varmaan loistava tulevaisuus edessä noilla neuvoilla.
Raskauden jälkeen et "tarvitse" muuta kun huolehtia lapsesta. Voisi kuvitella että se on naimista tärkeämpää.