Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Isan kanssa matkalle kahdestaan

04.10.2006 |

Mieheni on lahdossa tyttaremme kanssa kahdestaan kotimaahansa marraskuussa. Itse en voinut toiden puolesta nyt lahtea, ja olenkin vannonut etten talvella enaa ikina sinne lahdekaan! Jaan siis kotiin nuoremman lapsen kanssa. Nyt kuitenkin jannittaa kaikki mahdollinen, etta kun lapsella on Suomen passi ja miehella Marokon niin meneeko kaikki tulleissa hyvin? Voiko tuollainen tuottaa ongelmia, molemmilla on sama sukunimi. Tai tuleeko kenellekaan mieleen mitaan muita juttuja matkustukseen liittyen?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos saan esittää sivukysymyksenä miksi et halua atkustaa Marokkoon talvella? Onko siellä kylmä ja koleaa? Olen nimittäin lähdössä sinne talvella, aikaisemmin olen käynyt vain kesällä! Anoppilassa kun ei mitään keskuslämmitystä ole, pitää varmaan pakata lämpimästi...?

Vierailija
2/7 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos paperit on oikeat ja vaadittavat viisumit kohdallaan. Lapsi joka matkustaa omalla passillaan on saanut passia haettaessa molemmilta huoltajilta hyväksynnän matkustaa vain yhden huoltajankin kanssa ymmärtääkseni. Meillä myös isä lapsen kanssa kahdestaan matkalla, passit heillä tosin samasta maasta molemmilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jokin aika sitten olimme samassa tilanteessa kuin ap ja kysäisin asiaa rajavartiolaitokselta. Heidän kommenttinsa oli, että jos isä tai äiti matkustaa lapsen kanssa ilman toista vanhempaa eri maiden passeilla, suosituksena on liittää mukaan lyhyt kotiinjäävän allekirjoittama kirje, jossa tilanne selostetaan. Ja tietysti yhteystiedot, jos joku haluaisi vielä varmentaa. Helpottaa kuulemma rajanylityksiä huomattavasti.

Vierailija
4/7 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen selvittämään asian rajavartiolaitokselta tai muulta viranomaiselta, joka tällaisia asioita oikeasti hoitaa. Olivat ainakin minulle erittäin ystävällisiä ja palvelunhaluisia tässä asiassa.



Näiltä keskustelupalstoilta voi joskus jäädä ns. luu käteen :)

Vierailija
5/7 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juuri tuota kirjetta minakin olen ajatellut, mietin vain ettei olisi yli liioittelua, mutta ei kai naina paivina voi liioitella mitaan, varsinkaan matkustusasioiden kanssa. Viela senkin vuoksi, etta me asumme Englannissa, ja tytolla ja isalla on siis muiden maiden passit, ja olemme saaneet kokea viranomaisten syynayksen maahan saapuessamme lomilta viime vuosina (tai siis miehelta tarkkaan kyselty kaikkea- vaara kansalaisuus reppanalla...). Joten laitan kirjeen mukaan, voi sitten nayttaa sita tarvittaessa jos kysyvat jotain lisaa.



Baha, olen kaynyt Marokossa viimeeksi nyt 3 kertaa talvella marras-helmikuussa ja vannoin etten enaa lahde tuona aikana, niin hitsin kylma siella oli- SISALLA! Olen kaynyt myos kesa, heina ja syyskuussa ja niissa ei ole mitaan valittamista. Suosittelen villavaatteita sisa-oloihin ja varsinkin oiksi. Viimeeksi kaytiin kun lapset olivat 8kk ja 4v, ja olivat koko ajan kipeita (kun olivat jo lahtiessa) ja se kylmyys ei auttanut yhtaan lisaa... Ei keskuslammitysta vaan siirreltavat patterit. Ja siis ihan Casablancan keskustassa lomaillaan.

Vierailija
6/7 |
07.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitänee pakata lämpimästi mukaan ja valmistua henkisesti palelemiseen ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
10.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paitsi että läheskään kaikki sairaalat eivät enää jakele syntymätodistuksia. Riittää, että lapsen tiedot ilmoitetaan väestötietojärjestelmään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi kahdeksan