Lue keskustelun säännöt.
Asumisesta mielipiteitä
29.09.2006 |
Meitä asuu tällä hetkellä yksiössä (35,5 neliötä) kaksi aikuista ja kissa. Maaliskuussa meille syntyy ensimmäinen vauva ja käydään siksi pientä pohdintaa asumisjärjestelyistä. Jos jollain on omakohtaisia kokemuksia yhdistelmästä yhden huoneen asunto ja vastasyntynyt vauva, haluaisin kuulla niitä. Samoin kommentit raskauden loppuvaiheella tehdystä muutosta tai pienen lapsen kanssa tehdystä muutosta olisi kovin tervetulleita. :) T:Yksiöodottajat
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Hih, sullahan menee hyvin! Meitä on kaksi aikuista, kaksi koiraa (jätti ja keskikokoinen, tosin nyt ovat pitkäaikaishoidossa siskollani) ja vauva tuli kotiin eilen. Asumme 25 neliön yksiössä.
Muuten asumisjärjestelyjen kanssa ei ole ainakaan minulla (äiti siis...) ongelmia, mutta wc on turhan pieni pesujen tekemiseen. Rattaat eivät tietenkään mahdu sisälle muuten kuin kasattuna ja muutenkin vauvan tilpehööriä (omista puhumattakaan) on todella rajallinen määrä kämpässä, loput on hajasijoitettu tuttavien varastoon.
Omasta mielestäni parhaita puolia tässä on se, että voi puuhailla mitä vain ja kokoajan näkee vauvan (ja vauva kuulee kokoajan oman läsnäolon), siivoamista on vähän jne. Ongelmallista varmaan olisi jos olisi superitkuinen vauva, eli silloin ei esim. yöllä pääse toiseen huoneeseen niin että toinen puolisko saisi nukkua. Tv:tä ei enää voi katsella äänen kanssa myöhään, lapselle annetaan yörauha. Omalta osaltani järjestely toimii näin alkuvaiheessa, muutto isompaan kämppään on suunnitelmissa sitten kun vauva alkaa vähän aktiivisemmaksi, eli viim. puolen vuoden päästä.