Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten eroon tv:n ääressä herkuttelusta?

25.10.2009 |

Onkohan joku päässyt jollain jipolla em. huonosta tavasta eroon?



Olen pystynyt vaihtamaan suklaan porkkanaan, mutta pelkään että jossain vaiheessa tilalle vaihtuu taas kaloripitoisemmat herkut. Parasta olisi siis päästä eroon tästä huonosta tavasta.



Kiitos vinkeistä etukäteen!

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokeilepa, jos ajattelisit, että se ei ole herkuttelua vaan osa päivän ateriarytmiä. Suunnittele päivän ateriat, niin että herkkuttelu onkin sinun iltapalasi.

Kata itsellesi lautaselle, kuorittuja ja pilkottuja hedelmiä, vihanneksia ja miksikäs ei vaikka marjojakin, mansikkaa jne.. Tee itsellesi kermaviilistä ITSE dippi, mausteilla. Tarkkaile kuitenkin suolan määrää. Kaupan valmiissa dippijauheissa voi olla jopa 16% suolaa ja huomioi kermaviilin valinnassa kevyt kermaviili.

Voit täydentää lautaistasi esim. paahdetulla täysjyväleivällä tai ruisleivällä. Huomioi, kuitenkin leivän suolapitoisuus!!

Tällä vinkillä pitäisi saada paljon kuituja ja vitamiineja, mutta vähän rasvaa ja suolaa. Jos tavoitteenasi on vaikkapa 500g kasviksia päivässä, niin näin saat helpolla useamman sata grammaa. Jo normaalikokoinen omena painaa 200g!!



Tsemppiä sinne! Itsekkin taistelen painon kanssa :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla