pelkoja,pelkoja..
Heippa!
Tein viikko sitten positiivisen r-testin, laskujen mukaan nyt siis viikkoja 5+1, olemme lasta kovasti toivoneet ja innoissamme tulevaisuutta mietimme. Mutta minulla on takaraivossa koko ajan jatkuva pelko, mitä jos siellä ei olekaan sykettä, mitä jos kaikki ei olekaan kunnossa! :/ Tutkiskelen koko ajan itseäni, löytyykö mitään raskausoiretta ja siis ainut raskausoire onkin vain kipeät rinnat jotka nekään niin kipeät ole, mutta tiedän niiden olevan. Onko muilla samanlaisia mietteitä, kuinka niistä olette selvinnet? Muutama viikko vielä ja pääsen yksityiselle varhaisultraan..ehkä sitten olo helpottaa..jos helpottaa! :/ Kunhan vain kaikki olisi kunnossa!
Kommentit (4)
Kiitos vastauksesta, kuinka sait ajan kulumaan ilman jatkuvaa huolta sinne varhaisultraan asti? Tuntuu ettei itse pysty ajattelemaan muuta kuin tätä raskautta! Nyt suurin huoleni on se, että rintojen arkuus on sekin vähäinen kadonnut ja päällä tajuton paniikki! Tarkoittaako tämä nyt automaattisesti sitä, että mitään alkiota ei olekaan. Taidan pian tulla hulluksi tämän pelon kanssa.. :`(
yritin olla ajattelematta asiaa... Mulla oli ensimmäinen ultra jo viikolla 6 ja Se jo vähän helpotti oloa :) kaikenlasita tekemistä yritin keksiä, että aika kuluis
Mulla oli ihan sama juttu alussa. Tutkiskelin oireitani ja huolestuin kun ne poistui välillä kokonaan, mullakin tosiaan rinnat oli ihan alussa tosi arat ja yhtäkkiä se loppui kokonaan. Ostelin myös raskaustestejä ja välillä tuli viivaa ja välillä ei, se ehkä huolestutti eniten. Viikolla 8 oli ultra ja kaikki hyvin. Nyt mennään jo viikoilla 27+3 ja vauva on kasvanut ja kehittynyt hienosti juuri kuten pitääkin :)
mulla oli ihan samanlaiset pelot :) mutta kyllä helpotti varhaisultrassa, kun näki että siellä Se syke oli. Ja raskaus oireet mulla alkoi ehkä 8 viikolla.