Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

5/10kg vko 16

17.04.2006 |

Huomenta kaikki,

Tylsää kun ulkona sataa vettä :-(

Vaaka näytti 62.9kg ja tänään alkoi sittenkarkki lakko. Ei kyllä taida montaa viikkoa kestää kun lähdemme 6.5 lomalle mut siihen asti kuitenkin.



On ollut kivaa pääsiäisenä kun ei ole tarvinnut olla töissä, siitä onkin 5 vuotta kun viimeksi näin :-)



nanna

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
17.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

nanna: Ajattelin tulla kurkkaamaan kun olet täällä yksin.

Tietoja minulla ei ole, sillä käyn vasta huomenna puntarilla. Mulla jatkuu vielä pääsiäisherkuttelut, jos tänään yrittäis tuhota loput ja huomenna vois taas alkaa terveellinen elämä.



Minullakin oli vapaa pääsiäinen, on kiva kun on saanut vain olla ja nauttia elämästä.

Mutta nyt sitten pitää lopettaa tää pelkkä oleminen tai muuten paino voi alkaa vain lisääntymään.



Kevätkin koittaa, ainakin jos lumikasoja katsoo! Ja linnut ovat palailemassa. Kivaa!

Vierailija
2/10 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..kuten arvelinkin se ei näyttänyt todellakaan hyvälle!

Painoa on tullut 500-1000g lisää. (Puntari on niin huono, että ei oikein saanut selvää.)

Nyt sitten palataan normaaliin elämään ja ehkä ensi viikolla on parempia uutisia.



Missä on muut meidän porukasta?



Miten on pääsiäiset menny?

Mitä puntari on kertonut?

Millä mielellä tällä hetkellä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puntari näytti aamulla 71,7kg, eli -300g n viikossa pudotusta.

Lähtö oli siis se 72kg.

Tyytyväinen olen, kun kuitenkin pääsisäisenä tuli reissussa herkuteltua ja liikkuminenkin jäi pelkkään kävelyyn/ulkoiluun lasten kanssa.



Vielä on hiukan hakusessa pisteet ton imetyksen kanssa, ihan minimiin en uskalla syömisiä jättää ettei imetys sitten lopu kokonaan kun nytkin joudun iltaisin antamaan lisämaitoa.



Kromia kävin ostamassa ja tänään rupesin nappailemaan niitä, jospas ne hiukan hillitsisi tätä makean mättämistä. Karkkilakko pitää toistaiseksi, yritän nyt pari viikkoa pärjätä pullalinjalla. Mieskin alkoi tukilakkoon, ja tavoitteena on olla seuraavat puoli vuotta ilman karkkeja/keksejä.



Meillä pääsiäinen ei eronnut tänä vuonna hirmuisesti " normaalista arjesta" kun mies on ollut isyyslomalla viimeisen kuukauden ja minä olen äityislomalla. No tänään alkoikin sitten " oikea arki" rytinällä kun mies aloitti työt ja minä jäin kotiin lasten kanssa.



Tsemppiä Nonnalle karkkilakkoon, mulla yleensä ensimmäinen viikko on se vaikein ja sitten loppuajasta ei enää karkkia teekkään mieli. Hyviä korvikkeita karkeille on ainakin mulla ollut

hedelmät, rasvattomat mehukeitot ja light-limut.



Tsemppiä kaikille,puntarille hyppään seuraavan kerran maanataina, mutta kuulumisia yritän kirjoitella jo ennen sitä.



Maisa ja nelikko

Vierailija
4/10 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyselin jokin aika sitten mahdunko mukaanne ja kiltisti lupasitte ottaa joukkoonne, mutta en sitten vielä silloin aloittanutkaan painonpudotusta, mutta tänään aloitin. Oli vain otettava itseä niskasta kiinni. Mulla on toi aloitus aina vaikeinta. Sain myös miehen houkuteltua mukaan. Aiomme laskea pointseja. Vaaka siis näytti aamulla 64,5 kg ja pituutta 168 cm. Meillä on sellainen porkkana, että haaveilemme lomamatkasta joululomalla ja silloin olisi kiva olla hoikemmassa kunnossa. Miehellä paino on jo terveysriskikin. Hänelle paino on hyvin henk. koht. asia eikä ylipaino sovi ollenkaan urheilulliseen imagoon:) Laihdutin syksyllä niin, että paino oli 58 kg, mutta sitten taas aloitin superherkuttelun. Miehellä on runsaammin ylipainoa, joten tämä on hieman tukilaihdutustakin, mutta toki en ole itseeni ollenkaan tyytyväinen painon suhteen. Lisäksi koko ajan paino tasaisesti vain lisääntyy, joten kyllä siihen pitää ajoissa puuttua. Myös selluliittia on, varsinkin reisissä. Onko teillä maanantai punnituspäivä? Iloista kevättä teille kaikillle ja tsemppiä!

Vierailija
5/10 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luin tuolta ketjun vanhempia viestejä ja huomasin, että olet Satakunnasta. Niin minäkin :)

Vierailija
6/10 |
18.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä tää painonpudotus kannattaakin aloittaa vasta silloin kun se sopii itselle parhaiten, on sitten motiivikin kunnossa parhaiten ja voi saada hyviä tuloksia.

Minäkin tiesin jo etukäteen että tälle viikolle ei kannatta odottaa pudotusta, mutta ehkä ens viikolla jo...



Luulen että meistä suurimmalla osalla on tapana hypätä puntarille maanantaisin. (Mutta mulla oli nyt poikkeus kun oli pyhäpäiväkin.)



Tervetuloa tosi toimiin!



Sulla on hyvä porkkana = matka.

Ja aikaakin on hyvin, joten eiköhän nyt tule pysyviä tuloksia.



Mutta yhdessä kohti kevättä ja keveämpää olomuotoa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lomat on pahimpia! Silloin itsekuri ei pysy millään ja nytkin tuli taas syötyä estottomasti kaikenlaista hyvää.

En ole pariin päivään käynyt vaa' alla. En ole uskaltanut... Viimeksi viime viikon lopulla se näytti tasan 78 kg. Veikkaan, että nyt on enempi.



Vähän sahaavaa tää meikäläisen painonpudotus.



Mistä saisi semmoisen tsempin, että jaksaisi edes sinne -5kg asti??? Heti kun on vähänkin enemmän pudonnut niin sitä antaa itselleen luvan herkutella vähän ja sitten toteutuu se " pirulle pikkusormi jne."



No, pääsiäisen alla kaivelin polkupyörän naftaliinista ja olen jo käynyt kolmena iltana pyörälenkillä. Kymmenen kilometriä hurahtaa ihan kevyesti! Kyllä on kiva päästä ajelemaan. Viime kesänä ajoin pyörällä tasan yhden kerran, kun poika oli niin vauva (syntyi kesäkuussa), että en saanut aikaiseksi lähteä.

Nyt pitäisi vielä saada jostain polkupyörän turvaistuin ostettua niin voisi lähteä ajelulle poitsunkin kanssa.



t. Olivia

Vierailija
8/10 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

juu täältä rannikolta kirjoittelen :-)

Kivaa, että olette taas täällä, tuntui jo että kuihtuu kokonaan ja minä en ainkaan ole painon takia ainakaan vielä kuihtunut :-)

juuri tulin töistä ja odottelen että kuopus herää ja päästään esikkoa hakemaan hoidosta.

On ulkona tosi hieno ilma kelpaa pyöräillä töihin



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään sitten toinen päivä kevyttä linjaa ja hyvin on mennyt....:) Jätän illaksi aina jonkin herkun. Solero Exotic on tosi hyvää ja siitä menee vain 2 pistettä. Jännä juttu, että kevyellä tulee syötyä runsaasti hedelmiä ja vihanneksia. Miksi ei muutoin, vaikka ne on niin hyviä?



Nannalle tiedoksi, että rannikolta minäkin. Oliskohan tämä rannikon pääkaupunki...? Tänään oli ainakin niin kaunis ilma, vaikka sadetta luvattiinkin, jotta mieli on korkealla.

Vierailija
10/10 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

olin muuten aivan litimärkä kun pyöräilin töistä , huomenna täytyy varustautua paremmin.

Tämä meidän pieni city ei ole pääkaupunki :-) kun oletan tarkoittavan Poria :-) Meiltä Poriin 50km.

hedelmät on hyviä varsinkin appelsiinit maistuu ja porkkant minulle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kahdeksan seitsemän