Meillä kyllä on sairastuttu rokotuksista!
Niin, poika 1½ v sairastellut rokotuksien jälkeen selvästi enemmän. Esim. perjantaina sai rokotteen, joka annetaan yleensä vuoden ikäisenä ja silloin illalla alkoi kova yskä, joka johti aikamoisiin hengitysvaikeuksiin viime yönä. Helpottui Droseralla, mutta vielä krohisee aikalailla. Ennen rokotusta oli täysin terve ja uskon, että sairastui siitä rokottamisesta. Etukäteen jo hirvittikin, kun rokotteessa oli niin montaa eri ainetta. No enää ei voi mitään, mutta jos nyt saisin päättää siirtäisin rokottamista ainakin myöhemmäksi. Onko kellään muuten kokemuksia millä helpottaa laryngiittiä tai ahtauttavaa keuhkoputkentulehdusta kotikonstein? Siis höyryt ja tuuletukset tiedän.
Kommentit (4)
Vai pitääkö sen pinta raapia jollain rikki kuten rintatulehduksen iskiessä neuvotaan tekemään?
auttaa kun laittaa jotain kylmää kaulalle, siis siihen kurkunpään päälle. Kuulemma ampparikuskit käyttävät tällaista konstia. Olen ottanut esim. pakastehernepussin harsoon käärittynä. Meillä ainakin auttaa, kun poika kärsii (varsinkin aikaisemmin ) äkillisestä kurkunpääntulehduksesta lähes joka flunssan yhteydessä. Ja tietysti se , että vie ulos hengittelemään.
Kerran jouduttiin lähtemään päivystykseen tämän vaivan takia, ja oli sen verran karmaiseva kokemus, että teen kaikkeni jottei tarvitsisi lähteä. Olen saanut muuten sellaisen käsityksen, että lämpimän höyryn hengittely ei ole hyvä hoito nimenomaan kurkunpääntulehdukseen, koska se turvottaa hengitysteitä entisestään. Olen itsekin huomannut , että tähän vaivaan kylmä auttaa paremmin.
Pojan hengitystiet menivät niin tukkoon, että oltiin sairaalassa viisi päivää hengittelemässä ventolinea ja ardenaliinia. Huhhuh mikä kokemus. Kyllä harmittaa, jos kaikki oli sen rokotuksen syytä. Ja nyt kun olen tarkemmin miettinyt, niin poikani ei sairastellut ennen rokotuksia lainkaan ja nyt niitä flunssia on ollut vähänväliä. Kuinkakohan pitkään rokotusten haitat lapsessa tuntuvat? Asioita pitää oppia kantapään kautta, mutta tämä kyllä harmittaa tosi paljon, kun kyseessä on lapsen terveys. Kiitos muuten paljon teille, jotka täällä kerrotte luonnonmukaisista tavoista elää ja hoitaa ihmisiä!!
keuhkojen painetta....
Kirjasta: Lapsen Luonnonmukainen Hoito (1990)
Toimittaneet Leeni Peltonen, Marketta Hoogesteger
Luonnon antibiootteja
Luonnon antibiooteista kuuluisin lienee AURINGONHATTU. Intiaanien vanhasstaan käyttämää yrttiä on tutkittu paljon, ja sillä on todettu olevan selvästi taudinaiheuttajia heikentävä vaikutus. On viitteitä siitä, että auringonhattu tehoaisi jossain määrissä myös viruksiin eikä vain bakteereihin. Auringonhattu ei heikennä suoliston omaa bakteerikantaa.
Auringonhattua voi käyttää kaikenlaisten lievien infektioiden hoidossa. Se sopii tukihoidoksi silloinkin kun käytetään voimakkaampia antibiootteja. Akuutissa tilanteessa infektion iskettyä, auringonhattu-uutetta voi ottaa nesteen kanssa hyvinkin tiheästi, jopa joka tunti.
Sen annostus on lapsen iän ja koon mukainen: karkea sääntö on antaa kerralla yksi tippa ikävuotta kohti.
Pitempään auringonhattua on syytä käyttää silloin, kun infektiokierre on päässyt syntymäänja se halutaan katkaista. Tällaisessa tapauksessa auringonhattua voi antaa pienellekin lapselle jopa koko talvikauden ajan. Pitkän kuurin aikana lääkettä otetaan korkeintaan kolmesti päivässä.
Toinen tehokas luonnon antibiootti on SIPULI. Sen sisältämät haihtuvat öljyt heikentävät taudinaiheuttajia, edistävät verenkiertoa, irrottavat limaa ja avaavat hengitystiet. Sipulimaito, sipuluhunaja tai sipulinpuolikas yöpöydällä ovat vanhoja flunssan hoitokeinoja.kekseliäimmät vanhemmat ovat viritelleet sipulinpaloja ¿virikeleluiksi¿ vauvan koppaan tai amuletin tavoin leikki-ikäisen kaulaan.
Vielä tehokkaampi on kaulalle tai rintakehälle laitettu SIPULIKÄÄRE. Sitä varten sipuli silputaan pieniksi palasiksi jotka laitetaan sideharson tai muun ohuen liinan sisään. Kääre kiinnitetään paikoilleen esim. Kaulahuivilla ja sen annetaan vaikuttaa muutaman tunnin ajan.
Myös KAALIKÄÄREELLÄ voi hoitaa hengitysteiden infektiota, jopa uhkaavaa tai jo alkanutta KEUHKOPUTKEN TULEHDUSTA. Kaalikääre on helppo toteuttaa silloinkin kun lapsi liikkuu. Kaalinlehti kiinnitetään paidan sisäpuolelle esim. Maalarinteipillä. Kääreen ansiosta limaa irtoaa ja hengitystiet puhdistuvat. Samalla kaalikääre viilentää miellyttävästi ja lievittää kipua esimerkiksi kurkkutulehduksen aikana.