Onko vielä Tammikuisia?
Yritin etsiä, mut ei osunut silmään... Onko tammikuisille vielä mitään pinoa? Vai aloitetaanko nyt?
Eli ketä on just plussanneita ja la tammikuussa -07? Meillä vuoden yrityksen jälkeen vihdoin ja viimein tärppäsi. Tässä vielä ihmetellessä, onko tämä nyt totta... Mulla la 10.1.07 =D
Oireitakaan ei juuri ole. Pientä väsymystä tosin ja lievä omituinen outo olo...
Kommentit (21)
Ja viime viikolla oli parina päivänä mahakipuja, nyt ei ole onneksi ollut. Muuten olo on mitä enemmin " ei raskaana" . Itse epäilen poikaa juuri tästä syystä. Saa nähä!
Minulla la 1.1.2007. Ennestään on poika 04.
Tuntuu, että koko ajan olisi nälkä ja väsymys ehkä on lisääntynyt. Rinnat on pinkeet.. muita oireita ei vielä ole.
Edellisessä raskaudessa vaivasi aivan kauhea pahoinvointi, toivottavas
ti jäisi väliin tällä kertaa.
Jos pikkuhiljaa uskaltautuu kirjoittelemaan tänne. :) Miulla LA 6.1.2007. Ekasta yrityksestä tärppäs tämä kakkonen, esikoista (tyttö 10/04) sai ootella puoli vuotta. Nyt on vielä vähän sekava olo, en oikein vielä ole osannut sisäistää tätä raskautta, kun se tuli niin äkkiä, mutta eiköhän se tästä pikkuhiljaa todelliseksi muutu, kunhan viikot kuluvat. Toivottavasti vaan pikkuinen pysyttelee matkassa loppuun saakka.
Raskautta rupesin epäilemään viime viikolla, kun alkoi huimaamaan varsinkin väsyneenä ja lisäksi oli muutamana päivänä hieman etova olo. Sitä on nyt ollut vähän vaihtelevasti, välillä enemmän, mutta tänään ei oikeestaan yhtään. Kauheesti vaan väsyttää koko ajan. Edellinen raskaus oli pahoinvoinnin suhteen aika helppo, kun ei tarvinnut kertaakaan oksentaa; toivottavasti nyt menee yhtä hyvin.
T: Monttu
tammikuisia,mulla on la 4.1.2007 ja meillä on 2 lasta ennestään jotka on syntyneet 4.12.2004 ja 28.12.2005,mutta voihan toi la vielä ultrassa vaihtua..
Tänään plussasin vaikka aavistelut ovat jo vahvoja olleet viimeiset pari viikkoa. Kp on jotain 40 niin odottelin rauhassa kuitenkin. Sen mukaan laskettu aika olis 7.1.07. No se tarkentuu sitten kun joskus menee neuvolassa käymään. Jos loppukuusta varailis aikaa...
Joo, ennestään on kaksi lapsukaista (poika 03/03 ja tyttö 05/05), joten aikamoinen ylläri tämä kyllä oli. Oli kolmannelle varaus, mutta ei ihan vielä olisi tarvinnut. No, kyllä se siitä varmasti suttaantuu.
Iloista odotuksen alkua vaan kaikille!
Varovaisesti ilmoittaudun tammikuisiin mukaan... Vauvan laskurin mukaan laskettu aika olisi 2.1.2007, mutta epäilen että siirtyy myöhemmäksi koska kiertoni on pidempi.
Testasin kp 34 viime sunnuntaina haalean plussa ja kp 36 eri testillä toisen haalean plussan, joten suhtaudun hyvin varovaisesti ja mieheni mielestä hirveän skeptisesti tähän raskauteen.
Ennestään on kaksi lasta (pojat syntyneet -02 ja -03) ja tämä mahdollinen tulokas olisi toivottu kolmas. Ihmeesti on vaan ehtinyt unohtaa mille raskaus on aiemmin tuntunut näin alussa... Olen huolissani selkäkivusta, joka vaivaa minua päivittäin ja on samantyyppistä kuin ennen kuukautisia. Mutta muistelisin kyllä hämärästi, että varsinkin kakkosta odottaessa oli koviakin menkkatuntemuksia vaikka eivät koskaan alkaneetkaan.
Eka neuvola on varattu ja nyt vaan elellään päivä kerrallaan ja toivotaan, että kaikki menee niin kuin kuuluu.. ;) Huomenna meinaan varata aikaa kotikaupunkini ainoaan tarjoamaan ultraan, johon pääsee joskus rv:llä 10.
Ihania odotuksia ja aurinkoisia kevätpäiviä kaikille!
eli kp 32 testasin haalean plussan, siis eilen. Laskureitten mukaan la olisi 6.1.2007. Vielä on kyllä epäuskoinen olo, sain jo lähetteen jatkotutkimuksiin(aika ois ens viikolla), kun gyne ultras vastikään endometriooman kohdun takana.
Samalla gyne-käynnillä sain Terot säännöllistämään kiertoa, joka on ollut kyllä ihan vinksinvonksin pilsujen jälkeen. Eli tästä ekasta tero-kierrosta plussa!!! Tais olla kuudes varsinainen yrityskierto. Ja ensimmäistä toivotaan.
Ihmettelin kovasti, että onpas tää lääkekuuri tujua ainetta, kun rinnat kipeyty, huimas ja muutenki oli höpsö olo...mutta syy löytykin muualta:)
Ajattelin testata vielä muutaman päivän kuluttua uudelleen, jospa se viiva vahvistuis...
Täälä yksi uusi jäsen .Eilen testasin plussan ja olen ällikällä lyöty vielä tällä hetkellä.
Ehkäsy pois joulukuussa -05
Hieman on ollut huonoa oloa ilmassa mutta ei muuta oireilua vielä.
Niin ja la ois 7.1.07
Onnea kaikille plussanneille....
Tosin mulla on tällä hetkellä la 31.12., mutta tarkentunee ensi vuoden puolelle ultrassa, kun on kierto kuitenkin yli 28 päivää.
Olen menossa kuudennella raskausviikolla, ja oireita on kyllä tosi vähän. Väsyttää, mutta sekin voi johtua siitä, etten ole uskaltanut ottaa allergialääkkeitä, joten poskiontelot tukossa.. Vatsaa on kolottanut rasituksen aikana/jälkeen, ja nännit ovat olleet jo viikon aika arat, varsinkin iltaisin. Pahoinvointia ei ole, mitä nyt joskus ihan vähän närästää ruuan jälkeen. Mutta en kyllä uskoisi olevani raskaana, jollei testi sanoisi muuta!
Moikka! Täällä yksi lisää ilmoittautuu mukaan. Laskettuaika menkkojen perustella 31.12, joten ehkä sovin paremmmin tähän ketjuun kuin joulukuisiin. 2 vuoden yrityksen jälkeen vihdoin tärppäsi! Oireina on ollut menkkamaisia tuntemuksia masussa, rintojen arkuutta ja turpoamista, lisääntyvä pissahätä ja nälkä etenkin öisin:) Alkuraskauden ultra on parinviikon päästä, toivottavasti masusta löytyisi elämää!
Toivotaan että tammikuisten joukko lisääntyy!!!
Mä tuolla kirjottelinkin ihan missä sattuu, kai mä vähän sekosin. Tänään tein testin ja plussa tuli, LA ois 12.1. Viisi kuukautta on yritystä takana ja nyt sitten on tärpännyt. Mulla on yksi raskaus takana, se juttu päättyi ikävästi kun oli kohdunulkopuolinen, nyt sit pitäis mennä varhaiseen ultraan. Mulla on kyllä ollut oireita viikon verran, alavatsaa on nipistellyt aika rajustikin välillä ja rinnat on arat, mut viime raskaudessa mua alkoi kahvin haju tekemään pahaa, nyt ei oo sitä ollut, ihan normaalisti oon kahvia juonut. Tänään ois pitänyt menkat alkaa ja ne kun tulee melkein kellon tarkkuudella, mut tänään ei sit kuulunutkaan, jotenpa testasin, heti tuli todella selkeet viivat. On kyllä tosi vaikee uskoa tätä todeksi, mut kyllä mä oon onnellinen!!
ONNEA KAIKILLE TAMMIKUUKSI PLUSSANNEILLE!!!!!
Esittäydynpä täällä, kun tänään plussasin. :o) Toista lasta toivomme syntyväksi ensi vuoden alussa, la 3.1. Ennestään poju 04/04. Viime vuoden lopulla km, joten riemu jää vielä huolien varjoon ainakin sinne ekaan ultraan asti...
Toivotaan kuitenkin, että kaikki menee hyvin tällä kertaa! :o)
Nelisen kuukautta toista yritettiin ja tänään plussasin selvän mutta haaleahkon viivan :). Ennestään tyttö 10/04. Laskurin mukaan LA olisi 5.1`07. Hieman olen vielä epäuskoinen, mutta totta se kai sitten on. Oireita ei ole kummoisia, alavatsa tuntuu selvästi pinkeeltä ja ei tyhjältä ;) kuten mulla aina raskauden alussa. Rinnat ehkä ´hieman turvonneet ja mulle yleensä niin rakas kahvi ei maistu enää kovin hyvältä.
Onnea kaikille ja toivotaan parasta!
Yllätysten yllätyshän tää oli...
Mulla ennestään tyttö 06/03 ja miehellä pojat 01/99 ja 06/01, eikä enempää lapsia pitänyt meille tullakaan. Rintojen pinkeys (ei yhtään kipuilua kuitenkaan, outoa) ja alavatsan nipistely laittoivat testintekoon ja haamuviivahan sieltä tuli, Vapunpäivän kunniaksi. Tänään soitin vielä labratuloksen tk:sta ja plussaa oli sielläkin. Kriisiä pukkaa parisuhteeseen, mutta eiköhän tästä selvitä. Olen kuitenkin varovaisesti onnellinen perheenlisäyksestä, vaikka epätodelliselta tää kaikki tuntuukin.
Onnea kaikille plussanneille! Meitä varmasti tulee vielä huimasti lisää.
Chicca
Mäkin liityn jonon jatkoksi..
Eilen plussasin, täytenä yllätyksenä mulle ja miehelleni. LA olis 4.1.2007. Ennestään löytyy poika 8/2004.
Mitään " tuntemuksia" ei viel oo ollu.
Miiwa
Hei ja onnea kaikille plussanneille!
Liitynpä minäkin joukon jatkoksi. Ensimmäisen plussan testasin maanantaina ja tänä aamuna varmistin asian ja kaksi viivaa sieltä tuli:)
On aivan epätodellinen olo, ehdittiin yrittää reilusti yli vuoden ennenkuin tärppi tuli. Ja ensimmäistä siis odotellaan.
Oireita ei vielä oikein oo. Janoa ja väsymystä. Onneksi ei ainakaan vielä yhtään kuvotusta. Aika paljon jännittää kun häät on heinäkuun eka päivä ja silloin ois rv 12. Voikun pikkunen ysyis kyydissä.
Oiskos joku halukas tekemään esittelylistaa? Itse en osaa sellasta tehä.
Beijaflor
Eilen illalla tein testin ja selvä viiva sieltä tuli. LA 12.1. Ennestään poika 12/04. Olen hieman yllättynyt nopeasta positiiviseta tuloksesta, mutta ihanaahan tämä on.
Erittäin varovasti ilmoittaudun joukkoon! Voi kun pysyisin mukana loppuun asti.
Takana on useita keskenmenoja ja kohdunulkoinen raskaus, joten olen erittäin pessimisti juuri nyt. Tänään täytyy rueta varaamaan aikaa ultraan, sillä ennen en saa mielen rauhaa, ennen kuin olen todistettavasti nähnyt, että oikeassa paikassa on tämä masu asukki. Niin ja sitten ruetaan jännittämään, että kuinka pitkään asukki siellä pysyy.
ERittäin sekavissa tunnelmissa mennään täällä, toinen puoli iloitsee ja toinen on ihan paniikissa. Kaksi vuotta yritystä on takana, joten jo olisi meidän vuoro saada nyytti!!
Tarrasukkia ja kunnon liimaa kaikille masuasukeille.
-E-
Ensimmäinen on tulossa, tiistaina plussasin vaikka edellinen testaus näytti selvää negaa.
Mitään tuntemuksia ei ole (enkä uskonut raskaana olevanikaan)
Laskettu aika kiekon mukaan 3.1.2007 ja ajatukseen vasta totutellaan. Iloisin ja odottavin mielin :)
Onnea muillekin raskautuneille
leppis 5+2
Mulla on menkkojen mukaan laskettu aika 31.12, mutta ainakin täällä " oikean" lasketun päivän saa sitten ultran mukaan, eli se voi muuttua. Itse olen kuitenkin mennyt yli ajan kolmen kanssa ja yksi käynnistettiin, eli en odota syntyväksi kun vasta tammikuun puolella.
Lapsia on ennestään perheessä viisi, p91, t94, t97, p03 ja t05, vanhin on miehen poika. Itse olen juuri täyttänyt 31 ja mies on 34. Olen aina halunnut viisi lasta, tämä viimeinen oli " vahinko" mutta toivottu sellainen. Sisko ei ole vielä saanut lapsia yrityksistään huolimatta, siksi osaan arvostaa lapsien saannin helppoutta!
Kyllä varmaan löytyy muitakin tammikuisia?!!