Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Tulossa PIENI Vauva (35+ arvio 2kg)

14.02.2010 |

Tosiaan, käymmä painokontrolleissa nyt, kun vauvalla painoarvio viikolla 35+ oli vaan tasan 2kg.



Onkos muita näin piiikkuisia?



Kaikki virtaukset ym kunnossa, ja muutoinkin kaikki näyttäisi olevan ok, mutta tuo koko tosiaan hirmu pieni.



Viikon päästä taas ultraan, katsotaan taas kokoa ja lapsiveden ym määrää. Vähän kyllä jännittää, kun pahemmin ei mitään tietoa ole vastaavista jutuista :O

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vkolla 36+2 painoarvio 2338 g, joten isoa vauvaa on turha odotella. Seuraava kontrolliaika 15.4. en tiedä miksi, kun laskettu aikakin on jo 27.4. Napavirtauksissa ei ole ongelmia, muusta en itse asiassa edes tiedä.



Jennu 36+5

Vierailija
2/5 |
14.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla esikoinen lähti syntymään lapsivesien menolla rv 35+3, ja syntymämitat olivat 1620 g ja 41,5 cm. Tyttö oli siis viikkoihin nähden pieni ja lisäksi aneeminen. Neuvolassa ei koskaan huomattu, että mitään olisi vialla, tosin en viimeiseen lääkärintarkastukseen ehtinyt. Seulontaultrissa ja synnyttäjien vastaanotossa tehdyssä ultrassa virtaukset olivat OK, ja vauva oli koko ajan liikkunut hyvin. Meillä syytä pieneen kokoon ja anemiaan ei selvinnyt, mutta kyllähän istukan toiminnassa tai sikiön ravinnon saannissa on jotain häikkää ollut.



Jotkut sikiöt ovat pieniä ilman, että mitään olisi vialla. Jos virtauksissa on blokkeja tai sikiön mitat eivät ole "tasapainossa" (esim. vartalonympärys pieni suhteessa päänympärykseen), sikiöllä ei luultavasti ravinnon saanti syystä tai toisesta pelaa.



Hyvä, että tilannetta seurataan, vaikka se tietysti huolestuttaakin. Synnytystä ja sen jälkeen mahdollisesti tarvittavia toimenpiteitä on sitten helpompi suunnitella.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
15.02.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä esikoinen syntyi pienipainoisena viikkoihin nähden. Eli viimeisessä lääkärineuvolassa (olisko ollut rv 35-36?) todettiin sf-mitan romahtaneen ja vauvan olevan pieni. Sitä ennen ei oltu huomattu mitään. Sain lähetteen tutkimuksiin, mutta niihin en koskaan ehtinyt kun synnytys jo käynnistyi spontaanisti rv 36+6. Pojan mitat olivat 2050g ja 45cm. Pään koko vastasi viikkoja, mutta muuten oli pikkuinen. Istukkakin oli pieni, mutta muuten se vaikutti olevan kunnossa (ei esim. kalkkeutumista). Virtauksia ei tässä loppuvaiheessa siis oltu tutkittu, rakenneultrassa kaikki oli ok. Mutta selvästihän vauva oli liian vähällä ravinnolla masussa ollut.



Tällaisissa tapauksissa synnytykset pyritään käynnistämään ajoissa, koska vauvalla on toki sitten masun ulkopuolella paremmat mahdollisuudet kasvaa. Meilläkin kasvu lähti sitten ihan kohtalaisesti käyntiin ja kuukauden iässä ylitettiin kolmen kilon paino.



Ensimmäiset viikot meidän poika oli veltto ja syömään sai todenteolla houkutella. Rinnalle ei koskaan oppinut, koska ei jaksanut imeä rintaa. Pään kokoa myös tutkittiin ultraamalla (epäiltiin suurentuneita aivokammioita), mutta kaiken todettiin olevan ok. Fysioterapiassa käytiin myös muutama kerta velttouden vuoksi. Myöhemmin on löytynyt sydämestä pieni läppävuoto, mutta hyvälaatuinen sellainen (eli ei vaadi toimenpiteitä). Nyt kolmevuotiaana on pieni ja hoikka edelleen, mutta muuten kehitys on mennyt ihan ok.

Vierailija
4/5 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ei ihan noin pieni ollut, mutta täysillä viikoilla tyttö oli 2600g ja 46cm. Tyttö oli täysin terve ja sai synnytyksestäkin 10 pistettä. Istukassa ei ollut mitään vikaa. Aiempi painoarvio oli ollut 3,5kg, joten tuli vähän yllätyksenä. Itse en mikään jättiläinen ole, mutta en nyt erityisen pienikään. Toinen tulossa ja samalla käyrällä näyttää kasvavan. Hyvinkin voi siis kaikki (pienuudesta huolimatta) olla. Jaksamisia! :)

Vierailija
5/5 |
19.03.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

hei

meillä ei ollut kovin pieni, mutta painoarvio oli n.3500, joten hiukan yllätti. Tosin mentiin koko ajan käyrien alapuolella ja ei mun masukaan ollut kovin iso.



Kätilö vain totesi synnytyksen jälkeen, että pieni istukka, joten ei voi tulla iso vauvaakaan. Istukassa tai muussakaan ei ilmeisesti ollut mitään vikaa.

Näin siis meillä ja terve poika, kasvaa hyvin. Pienuus ei onneksi aina merkitse jotain "vakavaa".



Hyvää loppuodotusta sinulle!

Mykis