Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Piikkimaton käyttö raskaana

23.11.2009 |

Ostettiin sitten paljon kehuttu piikkimatto viikonloppuna. Paketissa olleissa ohjeissa kuitenkin sanottiin, ettei suositella raskaana oleville. Soitin maahantuojalle ja kysyin, mistä moinen. Hän vain sanoi, että heidän jotain varoituksia laitettava ja että kannattaa kysyä lääkäriltä. Soitin sitten neuvolaan, eikä siellä osattu sanoa juuta eikä jaata. Osaisikohan joku auttaa. Tuote kun on kuulemma aivan lyömätön. Mieskin nukahti kahvikuppi kädessä sohvalle viiden minuutin käytön jälkeen...

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisko jotenki niin että jos piikkimatolle menee niin se koko kroppa jotenki jännittyneenä on? en osaa tuohon kyllä mitään muuta sanoa.

itse joskus kokeillut sellaista piikkimattoa (tai mikä lie) mentiin makaamaan ja nappia painamalla nousi sellaiset piikit pohjasta ja laski. Muistan kun tässä tilanteessa jännitin kaikki lihakseni jotenkin ihmeellisesti :)

mutta jos siinä joku varoitus on ollut niin en sinuna käyttäisi tuota, jos siitä nyt sitten voi ollakin jotain haittaa.

Vierailija
2/5 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monissa vastaavissa hoitavissa tuotteissa käytetään tuota "ei raskaana oleville" -varoitusta. Usein kai ihan senkin takia, että ei tiedetä, aiheuttaako se jotain tai voiko se aiheuttaa.



Jos tuotteella on jotain hoitavaa merkitystä, niin oletusarvoisesti se kroppaan kuitenkin jollain lailla vaikuttaa. Pahaa pelkään, että vastauksen saaminen näinkin uudessa tuotteessa on kiven takana.



Entä jos yrittäisit googlata englanniksi (tai saksaksi, jos sitä osaat) tietoa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt kuukauden ajan ja raskausviikkoja on 24. Piikkimaton vaikutus perustuu vähän samaan kuin akupainanta tai shiatsupainanta. Alaselässä on pisteitä, joiden sanotaan aktivoivan supistuksia.



Kun shiatsuhoitajalta kyselin, niin hän sanoi että varsinkin alkuraskaudessa suosittelisi välttämään. Näin keskiraskaudessa ei pitäisi olla huolta. Ja kertaakaan ei supistuksia ole tullut, vaikka makaan matolla joka ilta. Sen sijaan alaselän kivut lievittyvät ja koko keho ja mieli rentoutuu mahtavasti! Olen asettanut maton poikittain lantion ja pakaroiden alle, aluksi ohut kangas välissä ja vain 10 min, nyttemmin paljaalla iholla ja usein nukahdan sen päälle. Jalat pidän koukussa.



Suosittelisin testaamaan ja lopettamaan heti jos supistelua ilmenee.



Mukavaa ja rentoa odotusta!

Vierailija
4/5 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni on lääkäri torstaina ja ajattelinkin kysyä siellä, mitä mieltä hän on. Olen rv11, joten sen verran alussa ettet sinä ainakaan ilmeisesti suosittelisi. Toisaalta, voiko näin aikaisin edes olla supistuksia?

Vierailija
5/5 |
23.11.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itselläni on lääkäri torstaina ja ajattelinkin kysyä siellä, mitä mieltä hän on. Olen rv11, joten sen verran alussa ettet sinä ainakaan ilmeisesti suosittelisi. Toisaalta, voiko näin aikaisin edes olla supistuksia?

tietenkään niitä kivuttomia "harjoitussupistuksia", jotka alkavat myöhemmin.