Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Ei pahoinvointia rv 6+0 ja pelko tuulimunasta...

25.09.2006 |

Tänään alkoi rv 6, eikä raskaus ole vieläkään antanut itsestään merkkejä. Rinnat ovat hieman raskaan tuntuiset ja ajoittaista vihlontaa, mutta pahaa oloa ei ole. Mikään haju ei edes kuvota.

Kovasti pelkään että tämä raskaus on tuulimuna jonka olen jo kerran läpikäynyt. Kaksi lasta on ennestään , enkä niistäkään voinut valtavan huonosti mutta hajuherkkyys tuli viikoilla 5-6.

Miten teillä muilla on ollut? Voiko kaikki kuitenkin olla hyvin vaikken huonoa oloa tunnekkaan?

Kaipaan kipeästi kokemuksia...

Ultraan olen menossa ensi viikolla jolloin on rv 7+4.

Olen kiitollinen kaikista kokemuksista...





Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
05.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omien laskujen mukaan menossa v7+4. Ultrassa näkyi ruskuaispussi ja jotain, muttei näkynyt sydämen sykettä. Lääkärin mukaan raskaus on joko alkanut myöhemmin kuin luulin tai sitten kyse on tuulimunasta. Ensi viikkoon on jaksettava odottaa... Tutkimusten jälkeen olen vuotanut verta. En tiedä mitä ajatella.....

Vierailija
2/10 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

...eikä yhdessäkään ole ollut sen kummempaa pahoinvointia. Tuo hajuille herkistyminenkin tuli mulla vasta lähempänä kymmenettä viikkoa ja pahenee vasta nyt koko ajan. Rinnat herkisty ja turpos samoihin aikoihin. Ei se siis ole mikään itseisarvo tuo pahoinvointi tai mikään muukaan oire. Mä taas olisin todennäköisesti ollut tosi huolissani, jos olisin saanut ihan kauheasti kaikkia oireita... :-) Kai me kaikki aina jotain murehditaan... Tärkeintä taitaa olla se, että pysyy optimistisena ja luottaa tulevaisuuteen. Ei aina kaikki meni huonoin päin.

Onnea matkaan!

¨c¨rv 25+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos yhtään jelppaa, niin pelkäsin itsekin noilla vkoilla ihan samalla tavoin ,ettei kaikki olis kunnossa kun ei ollu oireen oiretta.

Mutta kun päästiin lähemmäs rv8 niin johan löytyi kuvotus ja muut.

Älä vertaa eri raskauksia - jokainen on erilainen, samalla ihmiselläkin :)



Tsemppiä ja onnea odotukseen..pahimmassa tapauksessa ehdit vielä kirota koko pahoinvoinnin.



Tappert ja Puksu 16+1

Vierailija
4/10 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja onnea plussasta.



Tiedän hyvin tunteesi. Itselläni on takana viime talvinen tuulimunaraskaus, jossa ei ollut minkäänlaisia oireita. Sitä ennen olin plussannut vuosia takaperin, ja siinä alkuraskaudessa taas oireet olivat voimakkaita. " Asuin" käytännössä katsoen vessassa. Nyt elokuussa sain tikkuun taas kaksi plussaa, odottelin oireita ja kun niitä ei tullutkaan, aloin pelkäämään taas pahinta. Kävin hoitopaikkani ultrassa rv8 ja siellä näkyikin pieni ihmisen alku, joka vastasi kooltaan viikkoja ja sydämen kaiku näkyi.



Oireet voivat siis vaihdella saman odottajankin eri raskauksissa, ja oireettomuus ei tarkoita aina suinkaan sitä pahinta.



Toivottavasti sinulla ja pikkuisella kaikki on hyvin. Voimia ja tsemppiä!



myttö

Vierailija
5/10 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Toinen raskauteni on tällä hetkellä 7rv+2 eikä toistaiseksi oikein mitään oireita. Viime päivinä on ehkä ollut havaittavissa vähän ruokahaluttomuutta, mutta ei mitään muuta. En voinut kovin pahoin ensimmäisessäkään raskaudessa, mutta silloin oli kuitenkin rintojen arkutta, herkistyneen hajuaistin aiheuttamaa etovaa oloa ja ruokahaluttomuutta.



Ajatus tuulimunasta on hiipinyt minunkin mieleen kun mitää oireita ei ole ollut. Minulla on ultra torstaina, joten vielä pitäisi vähän jaksaa odottaa, jotta saisi lisätietoa. Vielä en ole uskaltanut liiemmälti iloita raskaudesta, jotta en putoaisi kovin korkealta, jos kohtu osoittautuukin tyhjäksi.



Jos ultrassa kaikki näyttää olevan ok, niin sen jälkeen en niitä oireita enää kaipaakaan.



Pidän peikkuja sinullekin, että ultrasta löytyisi se sykkivä sydän.



Vierailija
6/10 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ole ollut minkäänlaista pahoinvointia koko raskauden aikana, eikä juuri muitakaan oireita. Vähän kohdun kasvukipuja, mutta siinä se. Nyt viikkoja 16+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä rv 5+0 eikä minkäänlaisia oireita, ei lämmönnousua, ei rintojen arkuutta, väsymystä tai kuvotusta. Mutta viivat vahvistuu. Koska edellisessä raskaudessa oli paljon enemmän oireita heti alussa, olen aika epäluuluoinen - mutta alan kyllä vähän uskoa tähän myös. Oireettomiakin raskauksia on! Onko tuulimunalle jotenkin tyypillistä, ettei ole oireita?

Vierailija
8/10 |
25.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on yksi tuulimuna takana, ja silloin oli vaikka mitä oireita. oli paha olo ja kaikki kuvotti yms..

ja niin vaan kävi, että rv 12 todettiin tuulimuna,kun alko tulemaan pientä tuhrua..



Tässä raskaudessa ei ole ollut ollenkaan pahoinvointia eikä kuvotusta ja huomenna alkaa 30 viikko.



Että näin. Olkaa vaan tyytyväisiä, jos ette joudu pahoinvoinnista kärsimään ja koittakaa nauttia raskaudesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
26.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen illalla tuli hieman veristä valkovuotoa, mikä loppui aamuun.

Ja yö meni pelonsekaisessa mielentilassa.

Aamulla ajattelin kuitenkin että yritän luottaa elämään sillä ei tästä jatkuvasta pelkäämisestäkään mitään tule.

Ensi viikolla menen ultraan ja pitää vaan toivoa parasta!



Hyvää odotusta kaikille!

Vierailija
10/10 |
26.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Vastaampa minäkin jonkin verran asiasta tietävänä...



Mulla myös yks tuulimuna takana, tosin se ei ollut oireeton. Tässä raskaudessa oireet alkoi vasta rv 6+ eli ne ihan ekat viikot oli oireettomat. Vuodin verta samoihin aikoihin ja pelko oli tietysti suuri. Tuon verenvuodon jälkeen sitten alkoi oireet ja pahoinvointi. Jossain vaiheessa myös pelkäsin jotain ikävää sattuneen kun meni monta päivää ilman oireita (vaikka siinä vaiheessa muuten jo voinkin pahoin). Eli pelko on kyllä valitettavasti läsnä koko alkuajan, varsinkin jos on huonoja kokemuksia ennestään!



Ens viikkoon kun maltat odottaa niin saat vastauksen tuohon tm-kysymykseen. Itsekin kävin ultrassa rv 7+5 juuri tuon ed. tuulimunan takia. Pieni sydän jyskytti ja jyskyttää yhä edelleen!



Voimia näihin muutamiin päiviin vielä - vaikka aika tuntuukin todella pitkältä! Onnellista ja turvallista raskautta

HANNELE rv 19+2