***TONSKIEN elokuu***
Tonskat ovat toista lastaan odottavia yhden lapsen äitejä. Suurin osa on tuttuja toisilleen jo kirjoiteltuaan esikoista odottaessaan Ensikoissa. Mukaan mahtuu myös uusia tuttavuuksia!
Liity mukaan kertomalla itsestäsi seuraavat tiedot:
NIMIMERKKI
OMA & MIEHEN IKÄ
ASUINPAIKKA
ESIKOISEN NIMI JA SYNTYMÄAIKA
TONSKAN LASKETTU AIKA
SYNNYTYSSAIRAALA
TONSKIEN LASKETUT AJAT:
6.7.2009 Viipuli82
20.10.09 LaLuna79
24.10.09 JoJo1
31.10.09 meriheppa
24.11.09 jenni_117
9.12.09 nau
24.12.09 Hermione-79
26.12.09 Viivioskari
14.1.10 Ope01
17.1.10 Mmamma
16.2.10 Mivva
SYNNYTTÄNEET TONSKAT:
Henna, tyttö
Burde, tyttö
Queen, poika 21.6.08
Quiero, poika 30.7.08
Larsku, tyttö 3.8.08
Avecos, poika 8.8.08
Pesukarhu, tyttö 27.8.08
Kamomila, tyttö 31.8.08
Mörötin, tyttö 10.9.08
Coltsfoot, tyttö 6.10.08
Viipero, poika 3.11.08
osborne, poika 10.11.08
napero79, poika 14.11.08
Sonteri, poika 29.11.08
Niamey_85, poika
AinoAurora, tyttö 7.12.08
iida-linnea, tyttö 20.12.08
Karssuli, tyttö 23.12.08
Kandivaihe, tyttö 14.1.09
Laventeli, tyttö 14.1.09
Han-han, tyttö 22.1.09
MiaMik, tyttö 26.1.09
mammanalku,77 tyttö 26.1.09
Jepsis, tyttö 28.1.09
bicci79, poika 6.2.09
Kesämorsian2006, tyttö 13.2.09
Pi-Ki, tyttö15.3.09
pikku-milli, tyttö 6.4.09
Ninca, poika 25.4.09
Kissankello, tyttö 30.4.09
I.iirs, poika 1.5.09
Fayfiorina, poika 26.5.09
NapNap, poika 1.7.09
Tigger
Bejpi, poika 17.7.09
Poikia yhteensä: 14
Tyttöjä yhteensä: 20
ESITTELYT:
NIMIMERKKI: Viipuli82
OMA & MIEHEN IKÄ: 26 ja 26
ASUINPAIKKA: Keski-Suomi
ESIKOISEN NIMI JA SYNTYMÄAIKA: Poitsu 28.3.2007
TONSKAN LASKETTU AIKA: 6.7.2009
SYNNYTYSSAIRAALA: K-SKS
NIMIMERKKI LaLuna79 Eli Aurora
OMA JA MIEHEN Molemmat vm -79
ASUINPAIKKA Etelä-Suomi
ESIKOISEN NIMI JA SYNTYMÄAIKA Poika 13.2.2007
TONSKAN LASKETTU AIKA 20.10.2009
SYNNYTYSSAIRAALA NKL
NIMIMERKKI: JoJo1
OMA & MIEHEN IKÄ: 30 ja 29
ASUINPAIKKA: Kymenlaakso
ESIKOINEN: poika 5.11.2006
TONSKAN LA: 24.10.2009
SYNNYTYSSAIRAALA: KOKS
NIMIMERKKI: meriheppa
OMA & MIEHEN IKÄ: 30 ja 35
ASUINPAIKKA: Turun lähellä
ESIKOINEN: tyttö 2.6.2007
TONSKAN LA: 31.10.2009
SYNNYTYSSAIRAALA: Tyks
NIMIMERKKI: jenni_117
OMA & MIEHEN IKÄ: 28 ja 26
ASUINPAIKKA: Vantaa
ESIKOINEN: poika 28.6.2006
TONSKAN LA: 24.11.2009
SYNNYTYSSAIRAALA: KOS
NIMIMERKKI nau
OMA & MIEHEN IKÄ 30&32
ASUINPAIKKA Lounais-Suomi
ESIKOISEN NIMI JA SYNTYMÄAIKA tyttö 28.8.06
TONSKAN LASKETTU AIKA 9.12.09
SYNNYTYSSAIRAALA TYKS
NIMIMERKKI Hermione-79
OMA & MIEHEN IKÄ Pian 30v ja 27v
ASUINPAIKKA Akaa
ESIKOISEN NIMI JA SYNTYMÄAIKA Milo 6.2.07
TONSKAN LASKETTU AIKA 24.12
SYNNYTYSSAIRAALA Tays
Nimimerkki: Viivioskari
Oma & miehen ikä: 27 & 28
Asuinpaikka: Uusimaa
Esikoisen nimi ja syntymäaika: Poika 04/08
Tonskan LA: 26.12.09
Synnytyssairaala: LUS, mikäli ei lakkauteta...
NIMIMERKKI Ope01
OMA & MIEHEN IKÄ 35 & 35
ASUINPAIKKA Turku
ESIKOISEN NIMI JA SYNTYMÄAIKA Aino 161006
TONSKAN LASKETTU AIKA 14.1.2010
SYNNYTYSSAIRAALA TYKS
NIMIMERKKI: Mivva
OMA & MIEHEN IKÄ: 22v & 27v
ASUINPAIKKA: Lahti
ESIKOINEN: Ida 13.8.2008
TONSKAN LA: 16.2.2010(saattaa muuttua)
SYNNYTYSSAIRAALA: PHKS
Kommentit (9)
Ja tässä linkki:
http://www.vauva.fi/keskustelut/alue/6/viestiketju/1009924/_tonskien_he…
Olin jo avaamassa viime viikonlopulla uutta pinoa, mutta jostain syystä tämä saitti ei antanut mun sitä tehdä. En saa siis avattua mitään uutta keskustelua jostain syystä :O
Jäin sitten vain odotamaan että joku muu tulee sen tekemään :)
Täälläkin kesä alkaa olla ohi ja aletaan rauhoittumaan kotioloihin ja mulla alkaakin sitten jo luku urakka. Lokakuun alussa tentti.
Ollaan lähinnä vain sukuloitu ja kerran käytiin Puuhamaassa Milon kanssa ja kovasti tykkäsi :)
Mökkeilty ollaan urakalla ja vielä pari kertaa ainakin sinne mennään :)
Masussa voidaan erittäin hyvin ja kova myllääminen siellä on ympäri vuorokauden :D
Liitoskivut alkavat olla todella kamalia jo iltaisin, siis pissaaminenkin tuntuu ilkeältä :( Ja kun tietää että ne tästä vaan pahenee niin ei paljoa huvita..
Mutta nyt tekemään jotain hyödyllistä :)
Hermione ja Baby-J rv 20+5
Uhkaavasti se syksykin vaan lähenee... Mä olen täällä laiskana ihmetellyt, missä kaikki tonskat luuraa, mutta enpä ole itsekään aktivoitunut kirjoittamaan :) Vaikka eipä meidän eloon ja oloon toistaiseksi mitään ihmeempää edes kuulu, kaikki on niinkuin ennenkin, mitä nyt housut jostain kummasta syystä on ruvennu mahan kohdalta kiristämään :o
Tosin sen verran vielä koitan "piilotella" tota mahan alkua, että koitan epätoivoisesti vielä saada töitä ainakin syksyksi... Tänään oli taas yksi työhaastattelu, sijaisuus olisi lokakuun loppuun jos sen saan. Sopis ihan hyvin, voihan sitä sit voinnin mukaan marraskuussa jonkun lyhyemmän sijaisuuden tehdä tai tarpeen mukaan myös olla työtön... Aino menee jokatapauksessa taas maanantaista alkaen päiväkotiin.
Tänään Aino pääsi jo totuttelemaan päiväkotiin muutamaksi tunniksi, ja kovasti oli innoissaan :) Mukavaa, kun toinen viihtyy ja tykkää! Aino siis jatkaa samassa ryhmässä, kuin viime vuonnakin. Ja jatkaa vielä sittenkin osa-aikaisena, kun tuo masu-asukki saadaan maailmaan.
Mahassa kaikki siis tiettävästi ihan hyvin, jotain pientä möyrimistäkin olen ollut havaitsevinani välillä eli kai se tuo asukas siellä elämöi ;) Pahasti myös näyttää siltä, että tässä joutuu vielä ihan oikeesti vaateostoksillekin! Aino kun oli silloin aikoinaan vielä syntyessäänkin niin pikkuinen, niin en juuri äippävaatteitakaan tarvinnut, eli ennestään mulla on vissiin yhdet pitkät housut, ja nekin on ihan "kesämallia", joten eipä noilla kovin pitkälle pötkitä. Maha ainakin tuntuu venyvän tällä kertaa ihan eri tahtiin... Rakenneultra meillä on parin viikon päästä, joten sit taas saadaan tuoretta tietoa kaverin "strategisista" mitoista ;)
Pidetään tonska pino hengissä!
t. Ope & Minityyppi 17+5 kai & Ainokainen 2v 10kk
Äitiyspakkaus tuli ja hain sen eilen postista! On kyllä minun makuun aika valkoisia ja värittömiä suurin osa vaatteista, mutta niin on tainnut olla tässä jo muutaman vuoden. Meidän tytön 06-paketti taisi olla viimeinen vähän värikkäämpi. No, olihan tässäkin parit ihanat raidalliset potkarit ja ainakin makuupussi oli tosi nätti! Haalarikin kivampi kuin kuvien perusteella odotin. On vaan kyllä niin iso, että pakko on hankkia pienempi toppahaalari kun sitä varmaan heti kumminkin tarvitaan. Meidän tyttö syntyi kesäkuussa, ja pakkauksen haalari sopi hänelle eka talvena aika hyvin.
Ope, mekin ollaan ajateltu että tyttö jatkaisi ryhmiksessä parina päivänä viikossa sitten kun jään lomalle. Sekin tuntuu kovasti tykkäävän käydä siellä ja lomallakin puhui tosi paljon kaikista kavereistaan ym. Ja onhan se itsellekin aika kiva että saa parina aamuna nukkua pitempään kun mies vie sen aamuvirkun muualle ;) Lastenneuvolan vanha täti vähän kyllä moralisoi, mutta sillä on muutenkin aika jyrkät mielipiteet.
Mulle on ilmestynyt ihan uusi vaiva mitä ei eka raskaudessa ollut lainkaan. Pakaralihakset on ihan kamalan kipeät kävellessä ja joskus muutenkin! Tai ei ne ehkä ole lihakset vaan jotain muuta kipua samalla alueella. Johtuneekohan erilaisesta/väärästä kävelyasennosta vai mistä kun ei kai liitoskivut ihan tuolla pitäisi tuntua? Niitä mulla ei kyllä koskaan ole pahemmin ollut… Välillä joutuu tosi vaivaisena könkkäämään eteenpäin ja erityisesti jos vaunuja koittaa lykkiä niin ei tule mitään :/ Onneksi meidän tyttönen on nyt innostunut pyöräilystä niin voidaan tehdä lenkkejä ilman vaunujakin!
T:Meriheppa ja Pikkukaveri rv 28+5
Mäkään en oo jaksanu kirjotella, kun ei muutkaan ;). Ei vaan ei oikeesti oo oikein mitään kirjoteltavaa, kun täs vaihees ei tapahdu juuri muutak uin et maha kasvaa entisestään. (Yks läheisempi työkaveri sano just perjantaina, et miten voi olla mahdollista et mun maha on joka päivä isompi :D.)
Kelan paperit laitoin viime viikolla palkanlaskijalle ja odottelen nyt sit, että laittaa ne Kelaan + tietysti Kelan päätöstä. Mun työsopimushan ois alunperin loppunut lokakuus, mut nyt sain jatkoa niin, että on työpaikka mihin tulla joskus takasin :).
Ope: Mä oon ihan vakuuttunut, et mulla ei viimeks ollut näin isoa mahaa ees silloin 35+5, kun D synty :D. (Nyt siis sf-mitta kuitenki ihan keskikäyrällä, et tais olla..)
Meriheppa: Mä olin jotenki kuvitellut et toi toppahaalari ois nyt pienempi kuin 06 pakkauksessa. Meillä on 56 cm vanupuku ostettuna ja luulin, et sillä ja äitiyspakkauksen haalareilla ois pärjännyt :(. Kai sitä sit pitää joku pienempi toppapuku yrittää löytää, vaikka käytettynä.. (Meillä myös kesäkuiselle pojalle äp-puku oli talvella hyvän kokoinen. Muutenki nyt kaikki ulkovaatteet tulee oleen vähintään väärää kokoa, vaikka värit käviskin.)
Me ollaan kans suunniteltu, et esikoinen jatkaa päiväkodissa ehkä kaks päivää viikossa. Tässä lähistöllä ei hirveesti lapsia yleensä ole esim. puistoissa, niin pk:ssa on sit enemmän kavereita ja tekemistä.
Jenni, Esther 25+5 (D oli ilmottanut loman jälkeen päiväkodissa "äidin maha on tosi iso ja se on vieläkin Esther siellä) ja D 3v.
Koitetaan nyt pitää tätäkin pinoa hengissä edes harvakseltaan, kun eihän meitä taida enää niin kovin montaa täällä mukana pyöriä?! Pitäis saada vanhoista enska-porukoista pian lisää tonskailijoita =)
Meriheppa oli jo saanut äitiyspakkauksen hyvpisteltäväks ;) Me tuskin otetaan nyt pakkausta, kun entisestäkin on kaikki tallella ja käyttöä tuli lopulta aika vähän :( Keväällä hypisteltiin visiin viime vuoden pakkausta yhden ystäväperheen luona, tietyllä tavalla nuo pakkaukset on aina niin ihania, ainakin hypisteltäväksi ;) Meillä vois periaatteessa mennä aika hyvin yksiin noi vaatekoot esikoiseen suhtetutettuna, kun Aino syntyi lokakuussa, mutta vasta varmaan joulukuussa päästiin käyttämään niitä pienimpiä 50 cm vaatteita ;) Ja Minityypin arvioitu saapuminen osuu nyt tammikuulle, joten eiköhän tuolta garderobien kätköistä löydy ainakin ne ulkovaatteet... Muutakin taatusti löytyy, mutta mua huolestuttaa jo nyt, miten mä saan hillittyä shoppailuhimojani =) Ne pienet vaatteet on vaan niiiin söpöjä kaupoissa ;)
Meillä ei Ainolle oo vieläkään kerrottu vauvasta, jospa sit parin viikon päästä koittaisi selvittää, kun on rakenneultrassa käyty.
Meillä koittaa huomenna "paluu arkeen" kun mulla alkaa työt ja Ainolla päiväkoti. Pikkasen hirvittää, kun on kesän tottunut ottamaan niin rennosti & päikkärit melkein joka päivä... Miten ihmeessä sitä mahtaa jaksaa, vielä kun on taas uusi koulu eli uusille tavoille opeteltavaa riittää + mulle tulee 5.luokka kun enimmäkseen oon opettanut tähän saakka 1.-2. luokilla... Työsuhde tosin kestää nyt vaan lokakuun loppuun, eli kuukauden verran olen joko työtön tai sit teen jotain pätkiä jossain ennen äippälomaa. Ja mulla ei sit taatusti taas ole mitään mihin sit joskus palata töihin :( Täytyy vaan toivoa, että sit joskus lama on jo ohi ja ne kuuluisat "suuret ikäluokat" eläkkeellä yms, että mulla on sitten vaikka mistä valita, kun taas töihin haluan =D
t. Ope ja minityyppi rv 18+3 ja Aino 2v 10kk
Nyt ollaan käyty siinä istukka-kontrolliultrassa ja istukka oli noussut itsekseen ihan hyvin, eli ei ole synnytyksessä tiellä. Kaveria oli kiva päästä kurkkimaan ja siellä se köllötteli ihan kippurassa jalat melkein suussa :) Ja pää oli hienosti alaspäin, vaikka minä oon luullut että se on poikittain siellä, kun potkut tuntuu aina jommassakummassa kyljessä. Mutta kylkeen päinhän se jalat oikeastaan oli, kun oli tosiaan niin kippurassa. Niin ja kovasti näytti pikku-pikkusiskolta! Sitähän ne vähän veikkaili jo rakenneultrassakin. Painosta sanoi että on vähän keskiarvoa isompi, mutta ei niin että tarvitsisi mitenkään huolestua siitä.
Olin myös lääkäri-neuvolassa ja sielläkin kaikki kunnossa. Kohdunsuu ihan kiinni vielä eikä ole lyhentynyt, Kaverin sykkeet kuului kivasti ja minun verenpaine taas aika matala. Muuta ei paljon taidettukaan katsoa.
Jenni, oli se tämänvuotinen toppahaalari ehkä pikkuisen pienempi kuin 06-pakkauksen, mutta aika iso silti. Kyllä ainakin alkutalvesta vauva sinne taitaa hukkua. Itse ajattelin koittaa metsästää käytettynä jonkun pikkuhaalarin, kun eihän sitä kyllä kovin kauaa tarvita.
Meidän tyttö oli eilen kitarisaleikkauksessa eli tänään oon päässyt harjoittelemaan pitkästä aikaa kotiäitinä olemista! Aika kivaa taas vaihteeksi, kyllä tätä jo vähän odottaakin. Tyttökin on ollut jo tänään ihan ihmeellisen terve. En edes antanut särkylääkettä kun ei kerta kaikkiaan tunnu yhtään kipeältä vaan on ihan normaali hyväntuulinen itsensä. Hyvä niin!
T:Meriheppa ja Pikkukaveri rv 29+5
Jos minäkin jotakin pientä taas pitkästä aikaa kirjoittelisin...
Ihan ensin onnittelut bejpi! En ole vielä tainnut ehtiä onnittelemaan...
Omaan napaan ei mitään ihmeempiä kuulu. Rakenne ultrassa käytiin jokin aika sitten ja sielläkin kaikki oli niin kuin pitääkin. Neuvolan arvot ollu ok, paitsi hb joka oli 97 ja jos ei nouse seuraavaan kertaan mennessä niin voin joutua veritankkaukseen.
Kiirettä on tosiaan pitäny. Kotona ollessa aika kulunut siivouksen parissa ja muuttopuuhiinkin päästään reilun kuukauden päästä viimeistään. Eilen varmistui talokaupat ja olen niin onnellinen kun päästään kerrostalosta omakotitaloon ennen pienen syntymää. Selkä (tai oikeastaan pakarat) on kyllä sanoneet sopimuksen irti ihan täysin. Hieronta ja särkylääkkeet on ainoat mitkä auttää. Kävely on "välillä" työn takana ja sängystä nouseminen täyttä helvettiä. Neuvolan lääkäri totesikin ettei tuo parane enää raskauden aikana vaan tällä mennään, lohduttavaa. Neuvolassa ihmettelivät miten pärjään kotona tuon esikoisen kanssa, nostaminen kun ei ole hyvästä. Pärjätään vielä toistaiseksi. Olisi kiva mennä joskus ulos kävelemään muttei oikein pysty kävelemään kun 200m kerralla. Onneksi pihalla on kivat keinut ja hiekkalaatikko niin ei tarvii sisällä olla koko päivää.
On kyllä pinossa ollut hiljaista viime aikoina. Eiköhän täällä keskustelut vilkastu syksyn myötä ja kun suuri osa porukasta taitaa kohta olla viimeisellä kolmanneksella.
Hauskaa syksyn alkua kaikille T: Viivioskari rv 23+4
Pistetääs pinoa ylemmäs vaihteeks ;)
Eilen oli rakenneultra, ja kaikki minityypillä kohdallaan, ja kokokin vastasi viikkoja ihan hyvin (Aino oli tässä vaiheessa jo viikon verran "jäljessä"). Tosin nyt just parina päivänä ihan ulkopuoliset ihmiset on aiheuttaneet mulle stressinpoikasta, kun ovat mm. töissä havahtuneet huomaamaan raskauden, ja kun olen kertonut että mennään puolivälissä, ovat ihmetelleet mun mahan "pienuutta" :/ Kaikesta sitä ihminen voikin stressata, etenkin kun ainakin omasta mielestä maha on ainakin isompi, kuin esikoista odottaessa näillä viikoilla :) Silloin meinaan meni vielä jotkut omat reilummat housut jalkaan, nyt ei puhettakaan enää pariin viikkoon, ja kun ultran mukaankin kaveri ihan vastasi viikkoja, niin eipä kai tässä mitään tarttis murehtia ;) Mutta kai sitä jostain pitää stressata =)
Esikoisellekin kerrottiin vauvan tulosta, kovasti taisi jäädä miettimään asiaa. Eli luultavasti palaamme vielä aiheeseen lähipäivinä :) Pitänee hakea myös kirjastosta jotain aiheeseen liittyvää luettavaa.
Muuten ei kuulu mitään erityistä, tosiaan töihin pääsin 5.luokan opeksi lokakuun loppuun asti. Nyt vaan mietityttää, jaksaako tuolla olla loppuun asti... Vaikka eipä tuo niin pitkä aika ole, mutta oppilasaines vaan on ko alueella erityisen haasteellista ja luokka myös iso ja haastava :/
Joo, aivotoiminta alkaa tältä päivältä jo hiipua ja esikoinen on jälleen viime aikoina pitänyt huolen siitä, ettei öisinkään tarvii ihan keskeytyksettä kuvitella nukkuvansa... Toivottavasti nuo yöjuoksut taas liittyisi päiväkodin aloitukseen (paluuseen) kun just loppukesästä tuntui, että meillä vihdoin viimein yöllä pääsääntöisesti nukuttiin omissa sängyissä illasta aamuun...
Hyvää viikonloppua ja alkusyksyä, vai onko vielä loppukesää... t. Ope rv 20+1
Väänsin meille uuden pinon kun elokuu on jo aika pitkällä. Linkkiä edelliseen en osaa laittaa, joten joku ystävällinen voisi sen vielä lisätä. Tulkaahan kaikki kirjoittelemaan taas, kun lomatkin on varmaan suurella osalla jo vietetty! Meidän kesäloma meni kivasti. Käytiin mm Muumimaailmassa ja Maarianhaminassa. Yllättävän hyvin jaksoi vielä kävellä aika paljonkin päivän aikana, kun vaan piti vauhdin aika hitaana. Kerran oikeastaan vaan tuli harjoitussuppareita kävelyn takia. Eli vieläkin aika oireetonta on tämä raskaus ollut, vaikka tuo helppo keskikolmannes menikin jo ohi. Ai niin, yhdessä ihan täydessä odotushuoneessa minulle tarjottiin istumapaikka kun tulin mahan kanssa sisään ;) Eka kerta!
Viime viikolla olisi ollut lääkärineuvola mutta unohdin h* vieköön mennä! Ei olisi kyllä ekaa odottaessa näin päässyt käymään… heh. Harmittaa, kun niitä aikoja on aika hankala saada, eli voi siirtyä vähän turhan pitkälle nyt. Mutta ensi viikolla on ainakin tavallinen neuvola ja se istukkakontrolli-ultra.
Onko muuten teillä kellään tietoa siitä miten varovainen näin raskausaikana pitäisi olla sinilevän kanssa? Kun mökillä sitä oli ihan pikkuhippusia vedessä, eli normaalisti aikuiselle ei siitä olisi haittaa jos ei mene vettä nielemään. Kävin sitten vähän pulahtamassa ja suihkussa heti perään.
Ai niin, paljon onnea Bejpille! Kiva kun ei tarvinnutkaan yliajalle kärvistellä ja synnytyskin sujui mukavasti! Ja onnittelut Hermionelle myös, ihanista ultrakuulumisista!
T:Meriheppa rv 28+2