Helmi 2010 vk 33
Kommentit (37)
Kaikki oli ultrassa niin kuin kuuluukin. Kohdussa hyöri oikea 'Hitler'- koko ultran ajan oli pienellä käsi pystyssä, kuin Hitlerillä ikään:)Vähän nauratti. Niskaturvotu 0,79 ja pääperämitta himpun vajaa 5cm. Laskettu aika siis varmistui ja se on nyt se 24.2. Ei munkin mattimyöhäisen voi lisätä listalle!!
Lasten päiväkodissa selvästi mua katsellaan 'sillä silmällä', että olisinkohan raskaana, muttei kukaan ole vielä kehdannut kysyä. Pohtivat sitä siellä varmaan keskenään..;) Kumma, ettei kumpikaan muksuista ole ilmiantanut mua vielä:)
Esikoinen sanoi äsken autossa, että 'sieltä syntyy sitten sellanen suloinen pikkupoika'. Siihen sitten vastasin, että voi se olla tyttökin. Esikoinen jatkoi:" no jos se on poika, se tulee mulle, ja jos se on tyttö, se menee Ellulle" =(sisko) :D Minä en näköjään siis saakaan mitään, vauva on jo varattu;)
ihmetys rv 11+5
eilen miehen siskon luona tuli käytyä katsomassa kaksosia, jotka syntyi tuossa kuukausi sitten.
Kerrottiin heille nyt vasta uutiset ja innoissaan olivat, kun kaksoset saa leikkikaverin sitten :)
Itse aloin tilata vauva lehteä tai se alkaa tulemaan ensikuussa, mutta irtonumeroita olen lueskellut ja saanut tutuilta.
Hoitopöytä saadaan miehen siskolta ja kaveri myy todella edullisesti meille yhdistelmävaunut.
Seuraavaksi olisi asunnon etsiminen, kun tähän meidän pieneen kaksioon ei paljon enää mahdu mitään.
Itse soittelin hammaslääkäriin ja ajan olisin saanut vasta puolenvuoden päähän!!!!!!
Jos meinaa käydä niin pitäisi yksityiselle mennä, mutta nehän on kalliita kuin mitkä!
Onko se niin tärkeää käydä siellä hammaslääkärissä vaikka pesee aina jokaikinen päivä hampaat eikä ole reiän reikää??
Jos sen jättää väliin nimittäin..
Ensiviikon torstaina neuvola ja siellä pitää mainita nyt sitten synnytyspelosta.
En siitä eroon päässy ja vaivaa unissa ja jokapäiväisissä askareissa jatkuvasti. :(
Muuten voinut aika "paksusti". :)
Ruoka maistuu liiankin hyvin ja selälläänkin kun makaa niin jo näkyy massu pullottavan.
Tilasin äitiyslappuhaalarit ja niitä sitten alkaa pitämään.
Todella ihanat :)
mutta nyt alkaa kotitöihin ja siivoilemaan :))
Hallitus rv 13+5
Käväisin tänään neuvolassa ja on taas helpottunut olo, kun sydänäänet kuuluivat. Olisi kiva tosiaan jo tuntea liikkeitä, että tuntuisi vähän realistisemmalta tämä odotus.
En ole vielä soitellut hammaslääkäriin. Kuopuksen odotuksessa en käynyt ollenkaan, mutta esikoisen kohdalla kävin. Jonon ohi pääsi silloin ainakin Helsingissä, kun ilmoitti, että on raskausajan hammastarkastus. Eli Hallitus, jos tiedät, että ei ole reikiä jne, niin ei kai sinne mikään pakko ole mennä. Minun kyllä pitäisi varailla aikaa, kun tosiaan olen hammaslääkärissä käynyt viimeksi v. 2003 :/
Ajattelin myös tuota vauvalehden tilaamista. Nyt tulee Perhe-lehti, mutta jos sen vaihtaisi vaikka Vauvaan. Tosin samat jutut niissä pyörii vuodesta toiseen, mutta on se silti ihan kiva lueskella.
Olen ostanut nyt parit äitiyshousut, vaikken niitä vielä tarvitsekaan. Ovat nyt sitten olemassa valmiina kuitenkin. Omat housut siis menee vielä jalkaan, eikä painokaan ole vielä noussut.
Väsymys on suurimmaksi osaksi väistynyt, kesälomallahan vain nukuin nukuin ja nukuin. En oikein saanut mitään aikaiseksi. Tosin, en vieläkään jaksa valvoa kamalan pitkään ja leffat jää yleensä puoleen väliin. Normaalisti valvon helposti yli puolenyön. Rinnat vielä aristavat, mutta ei enää niin paljon kuin vielä esim. viime viikolla.
Np-ultrasta tuli mieleen, että merkittiinkö teille muille istukan paikka nla-korttiin? Tajusin vasta jälkikäteen, ettei ultraaja merkinnyt (eikä sanonut) istukan paikkaa. Sanoi kyllä, että tuossa on istukka, mutta en osaa kyllä itse määritellä paikkaa. Esikoisesta ja kakkosesta oli molemmista etuseinässä ja kakkosen kohdalla istukka oli aluksi jopa kohdunsuulla, mutta nousi siitä sitten ylemmäs. Tämän takia kävin jopa kontrolliultrassa. Toisaalta, kaipa ultraaja olisi sanonut, jos olisi ollut jotenkin huonossa paikassa. (Nyt tuli tunne, että olen kirjoittanut tämän tänne aikaisemminkin, mutta olkoon nyt sitten kertausta :) )
Marttapantteri 14+0
Mulla alkoi eilen viimein kahden viikon loma! Kohta lähdetään tytön kans reissun päälle ja tullaan perjantaina.
Kävin aamulla lääkärineuvolassa, oli tosi mukava ja helläkätinen lääkärinainen (tyttö). Kysyi saako harjoitella ultran käyttöä, ei tarvinnu miettiä ;) Siellä se ipanapanana riehui ja vilkutteli äiskälle. Sitte vielä otettiin doplerilla sydänäänet, tosin niitä ei saatu kunnolla kuulumaan, ku vauva karkasi koko ajan alta pois, mutta sen pikkuruudulla näkyi syke noin 140/min. Kaikki oli hyvin, yläpainekin oli laskenu hyväksi ku oli ekalla kertaa vähän koholla, hemppa oli laskusuunnassa joten ruokavalion tarkistusta ja painoa oli tullu 5 viikossa 400g. Nou hätä siis (78g/viikko).
Hallitus: mistä tilasit housut ja oliko hintavat? Oon kans haaveillu lappuhaalareista, mutta hinnat on aina jossain 100 euron kieppeillä =/
Minäkin lankesin vauva-lehteen, kun kylkyäisinä saa sen kantoliinan. Mulla on yks kudottu pitkä liina, mutta sen sitomisessa tulee aina hiki...
Nyt pitää oikeasti alkaa pakata että päästään ihmisten ajoissa perillekin. Mukavaa viikonjatkoa!
Krisse 13+6
http://vaunula.fi/aitiys_kangaroo.htm
tuossa osote menee suoraan sille sivulle :) eikä hinta ollu ku 45 euroa+toimituskulut jotain 6-7 euroa!
Sattumalta löysin netistä, ku googletin.
Tilaamaan pystyy vaan puhelimitse ja maksu heti muuten eivät lähetä, mut voin sanoa että tykkäsin ja nytkin itseasiassa jalassa :)
Niin tuosta hammaslääkäristä vielä, kun en mie ole käynyt itse hammaslääkärissä varmaan siihen yli 10 vuoteen itsekään, mutta ei vihlo eikä mitään...pitikö sitten soitella uudestaan tuonne ja kertoa minkä takia pitäsi päästä?
Sunnuntaina kirjottelin viimeviikon tälle palstalle siitä kotidopplerista.. että mistä ootte tilanneet niitä?
Ois kiva tietää, kun haluisin sellaisen tai on korvan takana :)
Mää tilasin kotidopplerin raskauskeiju.comista.
Oon tykännyt kovasti!! Ja tilasin siis sen digitaalisen.
Mullon hamppu huomenna, pääsee tosiaan jonojen ohi kun sanoo olevan raskaus ajan tarkastus.
Vai menee jollakin vielä omat housut jalkaan! Kyllä mullakin muuten, muttei kiinni kyllä mene. Maha kyllä niin pullahtanut pallo, ettei epäilystä. :)
Tuolla listalla on muutes joitakin km:n kokeneita vieläkin..vai onko heitä otettu pois ollenkaan? Ei siis sillä että pitäisi pois ottaa, mietin vain et haluaisko he itse sieltä jo pois, kun muutama sanoi, että voi poistaa. :( Paljon jaksamista heille!
Toiv. ne uutiset olisivat ohi tästä ketjusta!
Heräileekö muut pissahätään öisin? Mää käyn monen monta kertaa, rasittavaa! Mitä vain kuitenkin pienen eteen!
Pientä liikettä tuntuu massussa ajottain :)
Itsellä menossa viimeinen loma vko!
Mukavia kesäpäiviä kaikille vielä!
Stinna rv 12+4
Moi,
kivaa kun täällä on nyt vähän keskustelu vilkastunut, ihmettelin just että mihin kaikki on kadonneet.
Mulla alkoi työt, ja väsymys on ollut taas hurjaa. Kesälomaillessa jo vähän tuntui että helpottaa se alkuraskaudesta. Kuvotusta ei onneksi enää ole ollut!
Ja stinna, kyllä minua ainakin vauvat juoksuttaa vessassa myös yöllä vähän väliä.
Edelleen en ole urheillut, paitsi kävellyt mutta en sitä jotenkin osaa laskea. Ehkä alan pikkuhiljaa mahan kasvawessa pitää sitäkin urheiluna. Mulla myös maha on aika iso jo, farkut ei enää mene kiinni mahan kohdalta. Lantiomallisia voi pitää vielä, ja nyt onneksi on niin lämmintä ollut että on voinut töissä pitää mekkoja. :)
Paino ei mullakaan ole vieläkään noussut. Se on hyvä se, alkupainoa kuitenkin ihan tarpeeksi, ja kun maha-asukkeja on kaksi, noussee paino varmasti ihan huomaamatta kuitenkin reilusti sitten kun vauvat alkaa saada painoa.
Miten te muut pidätte nälkää kurissa? Toisinaan tuntuu että yön ja työpäivän aikanakin pitäisi olla syömässä... Töissä tietty syön lounaan, mutta yöllä en ole syömään sentään noussut. :)
Mutta järkky nälkä olis koko ajan.
Mukavaa viikonjatkoa kaikille :) Toivon minäkin että tän porukan keskemenot olisi nyt koettu. Kauhea huoli pikkukavereista on kokoajan kyllä.
Apa (rv 12)
Ultra oli tänään, kaikki hyvin mutta sikiö onkin viikolla 10+5 eikä 12+0. Siirryn uuden lasketunajan, 4.3.2010 tähden siis maaliskuisiin. Hyviä odotteluja Helmille ja terveitä vavoja.
Tervehdys piiiiiiiiiiiiitkästä aikaa!
Kertaalleen olen ehtinyt tänne kirjotella, on ollut hieman vapaa-aika vähissä. Nuo extrasuperhypermegajumpojättigigaVAUHDIKKAAT KAKSOSPOJAT pitävät huolen ettei äiti saa hengähtää hetkeäkään!!!! (pilke silmäkulmassa luen tälläkin palstalla parin äidin odottavan kaksosia...)
Tänään oli eka ultra. Menkkojen mukaan viikkoja 11+6, ultran mukaan 12+1, joten aika samoissa menee. Vauhdikas kaveri siellä masussa oli, piti välillä käsiä korvillaan, ei kai tahtonut kuulla enää äitin höpötyksiä. Ja mikä helpotus; siellä masussa oli vain YKSI asukas. En nimittäin tiedä mitä olisin tehnyt jos sieltä olisi "löytynyt" taas kaksoset. Huh...
Ultrassa kaikki hyvin. Puolivälin ultra on sitten lokakuussa. Sen ultran tekee myös normaalisti kätilö, mutta mun täytyy käydä myös lääkärissä koska taustalla on yksi ennenaikainen synnytys (32+), tietysti koska oli kaksoset.
Pissalla täytyy käydä pari kertaa yössä. Välillä en meinaa saada unen päästä kiinni uudelleen, tulee valvottua pitkiäkin pätkiä.
En ole oksentanut kertaakaan tämän raskauden ajan. Huonoa, krapulaoloa on kyllä ollut. Pahempi vellova olo on alkanut helpottamaan, mutta pahoinvointikohtauksia tulee aivan ykskaks, ja tulee muuten todella kiire syödä jotain. Aamuyöstäkin olen alkanut heräämään nälkään.
Täytynee lopetella, vauhtiduetto kuuluu touhuavan aika hiljaa = jotain pahaa on siis tehty.
Voikaa hyvin!!!!
Muuten, minut voi lisätä listoille, eli la on 24.2. ja synnytän KOKS:ssa
Joku kyseli lappufarkku haalareista. Minulla olisi myynnissä M koon H&M lappu haalarit, melkein uudet ei juuri käytönjälkeä. Ilmoittakaa jos jollain kiinnostaa. Itelle oli tähän raskauteen todella suuret joten luvun haikein mielin.
Väsyttää kauheasti mutta vielä hetki täytyy jaksaa valvoa kun leipä on uunissa. Sen jaksoi ihme kuin ihme tehdä enennkuin väsymys iski!
Työt alkaneet ihan kivasti ja huono olokin pysynyt aisoissa kun on haukannut aina hedelmiä kun alkaa olla merkkejä pinestä nälästä. Jospas näin pääsisi huonosta olosta erroon.
Tuplailo: Voin uskoa että et varmaan olisi kaivannut toisia kaksosia heti perään... =) joten onnittelut vaan että tulee sit yksi.
Millaisia teillä on ollut nuo kokoarviot jotka on tehty että mahtuukos lapsi tulemaan. Ekassa raskaudessa tehtiin ihan käsi tuntumalla ja hyvin piti mahtua mutta synnytyksessä ilmeni ettei oisi mahtunut. Nyt täällä on kuulemma ihan kunnon synnytystapa arviointi mutta mimmossii ne on?
Nyt leipä pois ja unten maille!
Nemotus rv 13+1
Me tilattiin kotidoppler briteistä, amazon.com:sta. Tuli viikossa! uolta amazonista mies on tilaillut vaikka mitä elektrniikkaa, luotettava ja laadukas nettikauppa.
Meillä on siis sellanen digitaalinen versio, kaikissa dopplereissa ei näy sykeluvut.
Mäkin joudun nousemaan öisin pissalle, usein jopa 2-3 kertaa. Ja usein uni jää sinne pöntölle ja sitä saa odotella pitkäänkin. Raivostuttavaa!
Onko paikalla ketään fysioterapeuttia tai ketään, joka tietäisi tarkemmin raskausajan liikunnasta? Haluaisin tietää, kuinka kauan suoria vatsalihaksia voi tehdä/onko enemmän haittaa kuin hyötyä ja miten selkeälihasten tekeminen vatsalla maaten..onko ok niin kauan kuin oma fiilis on hyvä? Tänään airobikissä taas mietin näitä juttuja kun tehtiin vatsoja ihan hulluna ja jotkut liikkeet teki mieli jo jättää väliin...
Kaikki muuten ennallaan, paksusti voidaan, päänsäryt vaan vaiva...:(
ihmetys rv 11+6
Onkin ollut niin kiirusta ettei ole oikein kerinnyt kirjoittelemaan.
Tänään olisi toinen neuvola. Kuunnellaankohan siellä noita sydänääniä?
Muuten täällä voidaan tosi hyvin. Vessassa on tosiaan joutunut yöllä käymään mitä en normaalisti tee ikinä. Yks yö valvoin sitten 1,5h kun en saanut enää unta... Olen yrittänyt vähentää illalla juomista ennen nukkumaanmenoa.
Oletko tehneet jo tehneet hankintoja tulevaa pikkuista varten? Meiän pieni sai viime viikolla tuliaisia tulevalta kummitädiltä. Netistä olen katsellut tavaroita mutta mitään ei ole vielä hankittuna. Kaveripiiristä saadaan varmasti ostettua käytettyjä edullisesti.
t. Miraxx rv 14
täällä olis yks lisää joukkoon eli la:8.2.10,myy85,4,24,LAS
oon tässä pidempään lukenu muiden kirjotuksia ja ajattelin kans liittyy nyt. meillä kaikki hyvin ja nyt on menossa rv 14+2. mulle sisko on heti alusta tuonnu hirveesti äitiysvaatteita ja sit on vielä edellisistä odotuksista vaatteita.
ja tervetuloa myy85 :)
Itse vessassa käyn vaan kerran yössä ja sekin on aamuyön puolella, mutta jos sattuu yö etten herää ja aamulla huomaa miten kova vessahätä on niin saatan istuskella pöntöllä kymmenenkin minuuttia ennenku rakko on tyhjä :D
Pari kertaa oon joutunu yöllä käymään jääkaapilla ja syöny muutaman leivän että jaksaa aamuun asti.
Mulla nälkä iskee parintunnin välein ja syön ihan pieniä välipaloja sillon. (viili ja pari leipää tai hedelmiä)
Tullu vaan tuota lämmintä ruokaa jo syötyä 3-4 kertaa päivässä joskus ja siitä vasta huono olo tulee ettei sängystä tahdo ylös päästä enää.
Tuntuu että maha pohjaton.. voisin syödä ihan mitä vain ja hirveästi :)
Kiitos noista kotidoppler osotteista.. vielä jos on useampi tilaillu niin mie mielelläni haluisin tietää mistä ootte ostelleet.
Mulla viikon päästä neuvola ja innolla odotella.
Eilen tosin kävin hakemassa raskaustodistuksen sieltä, kun isompaa kämppää aletaan etsimään :)
Hallitus rv13+6
Minä olen ihan poikki. Viime yönä 6 kk esikoisemme heräsi noin tunnin kahden välein ja aina oli nälkä ja piti imettää. Puoli kuudelta annoin jo maitoa tuttipullosta, kun en jaksanut imettää. Ja tietenkin tässä on sitten ollut koko päivän ihan huono olo. Lounastakin söin jo kymmeneltä, kun ajattelin että huono olo johtuu nälästä. Ei auttanut juurikaan. Ja nyt on tyhmä pömppävatsa olo kaiken muun lisäksi.
Olen tuo sikainfluenssan takia pyrkinyt pitämään imetyksestä kiinni, vaikka muuten siitä neuvottiin että jos tuntuu että kuormittuu liikaa ei sitä kannata jatkaa. Jo raskausaika tuntuu olevan rankkaa näin pienellä ikäerolla, en uskalla edes ajatella mikä tilanne on siinä vaiheessa kun toinen syntyy ja toinen on vasta juuri täyttänyt vuoden. En ole kärsinyt masennuksesta synnytksen jälkeen, kaikki on mennyt oikein hyvin. Mutta nyt tuntuu että on välillä täysin epätoivoinen olo etenkin jos on huonosti syönyt. Vauvani syövät rasvahapponi ja serotoniinini aivoistani.
Olen jostain kuullut, että maidontuotanto hiipuisi viidennellä raskauskuukaudella. Onko täällä toisia äitejä, joilla olisi kokemusta imetyksestä ja raskaudesta yhtäaikaa. Mihin saakka olette imetystä jatkaneet?
Fanni rv 13+4
Olen kyllä lueskellut palstaa, mutten ole pitkään aikaan ehtinyt kirjoitella.
Nevada, mullakin oli eilen raskausajan ensimmäinen todellinen pahoinvointipäivä. Aiemmin on vaan vähän kuvottanut, mutta eilen oksentelin koko päivän! Ja päätä särki kauheasti.
Kävin viikolla 13 alkuraskauden ultrassa ja kaikki oli hyvin! Crl-mitta oli 6,3cm ja syke 160. Lasketuksi ajaksi varmistui 12.2., kuten olin itsekin laskenut. Ja 12.2. on vieläpä oma syntymäpäiväni! Saa nähdä kummmalla on synttärit eka, mulla vai vauvalla :) Joka tapauksessa elämäni paras synttärilahja tiedossa...
Viime viikolla löysin ihanan kodin minulle ja vauvalle ja tänään olenkin sitten ollut muuttopuuhissa. Ihanaa päästä rakentamaan omaa pesää :)
Miraxx, mulla kuunneltiin tänään sydänäänet neuvolassa. Vähän jännitti, kun lääkäri ei eka meinannut löytää niitä ääniä. Mutta siellä se pieni sydän pamppaili.
Olen ostanut parit potkuhousut, mutten vielä mitään isompaa. Olen kyllä kovasti katsellut ja vertaillut mm. vaunujen ja kestovaippojen ominaisuuksia ja hintoja... Äitiysvaatteita en varmaan ostakaan, eiköhän omasta kaapista löydy jotain lötkövaatteita...
Mielikki, 13+6
Viikko meni Kyproksella hurjan nopeasti, olisin voinut jäädä vielä toiseksikin viikoksi :) Kaikki pysyttiin onneksi terveina, edes normiflunssaa tms. ei kukaan saanut! Aurinkoa ja lämpöä riitti sitten senkin edestä.
Hienoa, että yhä useammat on pääseet ultraan kurkkaaman pikkuista tai pikkuisia :)
Milloinkas teillä on se toine ultra? Kun itse vasta eilen tajusin laskeskella, että kun se on 16.9 niin mullahan on silloin jo menossa rv 20+0 eli aika viime tippaan olen ajan saanut. Vielä pitää siis jaksaa viitisen viikkoa odottaa että näkee taas pikkukaverin *huoh* Seuraava neuvola on sentään "jo" vajaan kolmen viikon päästä niin pääsee edes sydänääniä kuulemaan :)
Hurjan nopeasti on kyllä mennyt nyt nää viimeiset viikot, ensimmäiset kun tuntui matelevan ja kohtahan tässä jo ollaan puolivälissä raskautta *hui*
Me ei olla tehty mitään hankintoja, tuplarattaita ollaan kyllä kateltu muttei olla vielä tehty mitään päätöksiä. Mietinnässä on, että tarvitaanko niitä edes oikeasti kun kuitenkin liikutaan suurimmaksi osaksi autolla ja kotioloissa riittäisi varmaan ihan vaan sisarusistuin normivaunuihin. Voi olla, että ehkä hankitaankin sitten vaan matkarattaat autoon mihin molemmat lapset mahtuu. Onneksi tässä on vielä aikaa tuumailla :)
Tänään mennään kuitenkin katsomaan sitä mun työkaverin kaukaloa ja jos on sopiva niin siitä sitten varmaankin tulee ensimmäinen (ja melkeinpä ainoakin..??) "vauvatavarahankinta" :)
Mies on kyllä nyt jo monen monta viikkoa ollut aivan varma, että tulokas olisi tyttö (jolloinhan JOTAIN vaatteita on ihan "pakko" hankkia :). Itse en osaa edelleenkään sanoa juuta enkä jaata asiaan. Jos vertaa tätä raskautta edelliseen niin silloin tulossa olisi poika, koska niin yhtä oireettomasti tässä ollaan menty.
Toisaalta mies sanoi veljensä vaimon edellisestä raskaudesta että tyttö tulee ja tyttöhän sieltä tuli. Tyttöä "lupaili" heille nytkin ja juuri oli ultraaja kovasti myös veikannut tyttöä :D Mutta eiköhän se meilläkin sitten ultrassa selviä! Ainakin kysytään ihan varmasti.
JOko moni tuntee vauvan liikkeitä??? Minä en ole ihan varma, että oisko muutaman kerran tuntunut jotain todella pientä vai onko ne vaan sittenkin olleet vaan jotain mahan murinoita tms?! :D Nää "tuntemukset" on tosiaan olleet ihan satunnaisia, mutta kovasti olen kuitenkin yrittänyt nyt joka päivä "kuulostella". Eiköhän ne pian ala tuntua ihan tunnistettavastikin :)
Marttapantterikos siitä istukan paikasta kysyi? Mulla ei ainakaan vielä ekassa ultrassa merkattu istukan paikkaa korttiin eikä kätilö kai olisi siitä muuten edes sen kummemmin puhunut jos en olisi itse kysynyt. Kysyin siis, että onkohan se taas edessa ja kätilö sanoi että ainakin tällä hetkellä näyttäisi siltä että on, mutta se varmistetaan vasta sitten seuraavassa ultrassa että voi kai vielä niillä viikoilla sitten siirtyä?? Kasvaa nyt ainakin, kun kätilö sanoi sen silloin olleen vielä niin pieni ettei siksi "varmisteta" paikkaa :)
Mä en ole nyt yli kahteen viikkoon käynyt vaaálla, eli ei mitään hajua sen näyttämistä lukemista. Maha on kyllä ihan selkeästi kasvanut, mutta en oiken jaksa uskoa että paino olisi ainakaan kovin paljon noussut. Olen syönyt herkkujakin, mutta en sen enempää kuin "normaalistikaan". Reissussa tuli tietty syötyä ulkona joka päivä, mutta vastapainoksi myös vetta kului litrakaupalla ja vessassa sai ravata kiitettävään tahtiin.. Yöllä käyn vessassa jos heräilen muuten, mutta vessahätään tai nälkään en ole vielä ainakaan herännyt.
Poika nukkuu edelleen.. siis YÖunia :o ok, nukahtihan se taas vasta lähempänä kahtatoista, mutta silti.. taitaa olla vielä pienoista univelkaa jäljellä :D:D:D
evian rv 15+1
Vai menee jollakin vielä omat housut jalkaan! Kyllä mullakin muuten, muttei kiinni kyllä mene.
seisoessa ja kävellessä ihan hyvä olo, mutta heti kun istuu, napit alkavat painaa ja tulee huono olo. Eli vähän hankalaa se omien käyttö on. Vatsa on kuitenkin sillä lailla aika ylhäältä pullollaan, että kun housuissa on matala vyötärö, niin se ei vaikuta. Monet tiukat ei-trikoiset paidat on kyllä saanut suosilla jättää, napit eivät mene kiinni...
MataHari rv 14+6
Onko kellään käynyt kuten minulla: omia farkkuja ei pystynyt laitamaan enää rv 7 jälkeen, kun ahisti niin paljon. Mutta NYT, rv 12+ samat housut menevät kiinni ja ovat jopa ihan mukavat?!
Olen laihtunut ekasta neuvolasta -300g,muttei sen pitäisi kai vaikuttaa näin paljon. Toki turvotus on laskenut alusta ihan selvästi.
Onneksi maanantaina oli se ultra ja eilen kuuntelin taas naperon sydänääniä, muuten alkaisi tulla vähän epätodellinen olo, että oonkohan raskaanakaan! Ei oo koskaan edellisissä raskauksissa käynyt näin, että maha olis 'pienentynyt' ja paino alkanut tippumaan:)
Toki oon nyt urheillut aika paljon, viime viikolla 4x aerobic/lenkki, tällä viikolla sama homma. Kesä-heinäkuu olikin vähän vähemmällä tuo liikunta.
Istukasta vielä: Kättärillä sanoivat, ettei np-ultrassa katsota istukan paikkaa, vasta rakenneultrassa. Näin siis Helsingissä.
vointeja kaikille!!
ihmetys rv 12+1
Täytyy vähän kirjoitella omia juttuja sillä yllättäen eilen alkoi pahoinvointi ! Tätä ennen ei ole kuin nukuttanut, mutta nyt etova olo jatkuu aamusta iltaan.
Salaisuutena on vielä raskaus, anoppikin tokaisi minun vain laihtuneen joten sen puoleen ei ole kiire kertoilla kun ei vielä ainakaan näy tämä odotus ;)
Hammaslääkäriin suuntaan tällä viikolla, pakko kai ne hamppatkin on hoitaa viimeistään nyt...
Eipä tässä oikein muuta, perjantain kuulee sitten verikokeen tuloksetkin..