TURKU - perhevalmennuksen lastenhoitotunti???
Hei turkulaiset!
Kiinnostaisi tietää, mitä neuvolan järjestämällä lastenhoitotunnilla käydään läpi? Oliko hyvä ja hyödyllinen kerta? Olisiko paikalla joku, joka on kyseisellä lastenhoitotunnilla jo ollut...
Kiitos :o)
Kommentit (10)
siis et kuuluuko se kaikille neuvolan asiakkaille vai järjestääks sen tyksi vai miten?? olis ihan kiva mennä.. mistä siit sais lisätietoo, neuvolast??
Kyseinen sessio kuuluu osana turkulaisten perhevalmennukseen, neuvolasta saat lisätietoa! Perhevalmennusta on yht. kolme kertaa, joista yksi kerta siis tämä lastenhoitotunti. Tosin meille päivämäärät annettiin jo aikaa sitten (ehkä toisen kolmanneksen lopulla), joten voisiko olla, että sinun neuvolapiirissä ei tällaista perhevalmennusta ole...? Toisaalta luulisi kyllä, että sama perhevalmennussysteemi koskisi kaikkia turkulaisia!! Kysele neuvolasta :o)
Meille neuvola järjestää valmennusta kahtena kertana ja synnytysvalmennus tyksiin pitää varata itse, joka sisältää imetysinfon ja sitten sen synnytysvalmennuksen. Näin ainakin meillä.
2003 oli ainakin sellainen käytäntö, että jokainen terveydenhoitaja piti perhevalmennuksen oman kaavan mukaan. Riippuu siis neuvolasta ja siellä työskentelevistä hoitajista, mitä tunnit pitävät sisällään ja montako tapaamista on. Käsittääkseni Turussa ei ole mitään tiettyä yhtenäistä kaavaa tai ohjetta perhevalmennuksen sisällöstä.
Synnytysvalmennus on tosiaan erikseen TYKSissä ja se sisältää imetysneuvonnan.
Juu tosiaan lisätietoa saa neuvolasta joka kyseisen tunnin pitääkin.
Niin ja tuosta imetysinfosta niin ystäväni oli maanantaina tyksissä tutustumiskäynnillä eikä kyseistä infoa enää ollut. Saivat kyllä hienon paperin jossa kerrottiin imetyksestä. =/ mutta siis erikseen ei mitään kerrottu.
Moikka!
Nyt on pakko kirjottaa kun liippaa läheltä:)
Eli meillä melko huonoja kokemuksia tästä " lastenhoitotunnista" . Yhteensä meillä näitä valmennuskia kolme, joista kaksi oman neuvolatädin pitämiä ja tosi hyviä- liityivät lähinnä synnytykseen. No, koska olimme kokeneet nämä hyödyllisiksi kiiruhdimme yhtenä iltana väsyneenä töiden jälkeen lastenhoitotunnille. Ja se oli kyllä pettymys. KAtsottiin jotain videota 80-luvulta, ja tunnin pitäjä hihitellen kelaili sitä vähän väliä " kun tää on jo vanhentunutta tietoa" . Harmitti todella kun oli NIIN HUONO!
En tiedä pidetäänkö kaikki Turun lastenhoitotunnit samassa paikassa ja riippuu varmasti pitäjästä millainen on...
onko toi perhevalmennuksen lastenhoitotunti nykyään korvattu tolla synnytysvalmennuksella vai onko tuo lastenhoitojuttu viel erikseen?? sain ensimmäisen kirjoituksesta käsityksen että tuo lastenhoitojuttu olisi vasta synnytyksen jälkeen kun lapsi on maailmassa, mutta ymmärsinkö väärin??
meillä ainakin oli 3 kertaa synnytysvalmennusta neuvolassa ja sitten se tyksin imetysinfo/tutustumiskäynti.. joku tuossa mainitsikin että se oli vaan sellainen paperijuttu.. joo niin oli.. olihan se kiva kiertää ja tutustua paikkoihin ja kuulla jotain juttujakin, mut oletin kyllä että siin imetysinfo-osiossa olisi puhuttu imetyksestä, ei siitä miten tyksi toimii, mitä osastoilla tapahtuu yms.. vähän jänskättää että saako sitten vuodeosastollakaan imetystietoa, tukea yms. kun esikoistani odotan, olisi kiva saada sitten jotain " konkreettista" ..
Kolme kertaa perhevalmennusta raskauden aikana - se siis neuvolan järjestämää. Kaksi kertaa koski synnytystä ja imetystä ja perheeksi kasvamista. Kolmas kerta on tuo lastenhoitotunti (raskauden aikana, ei siis synnytyksen jälkeen). Ehkäpä neuvolat saavat itse päättää näiden kolmen kerran sisällön!
TYKS:n synnäriin tutustuminen ei liity mitenkään neuvolaan; neuvolasta vaan saa infoa, että kannattaa otta yhteyttä TYKSiin :) TYKS:n tutustumiseen voivat osallistua siis kaikki TYKS:iin synnyttämään aikovat, ei pelkästään turkulaiset. Me kävimme tutustumassa lapsivuodeosastoon ja synnäriin, mitään varsinaista " imetysinfoa" ei ollut.
Näin siis meillä eräässä " keskustan" alueen neuvolassa Turussa :o)
vähän jänskättää että saako sitten vuodeosastollakaan imetystietoa, tukea yms. kun esikoistani odotan, olisi kiva saada sitten jotain " konkreettista" ..
Siis kyllähän he opastavat imetyksessä jo heti synnytyssalissa, kun olet lapsen rinnallesi saanut. Ja tietysti tarkemmin vielä osastolla. (ja tässä nyt tarkoitan niitä, joilla on kaikki edellytykset imetykseen kunnossa) Itselläni vain sattui olemaan joku vähän vähemmän neuvoja antava kätilö töissä ja itse sain aika pitkälti opetella imetystä. Onneksi neiti hoksasi homman käytännössä heti. Mutta mutta pointtini oli, että kyllä siellä neuvotaan ja muistakaa VAATIA neuvoja ja opastusta. Tuppaa meinaan joillain kätilöillä unohtumaan... (enkä puhu nyt vain omasta puolestani) Niin ja kannattaa tutustua jo ennen synnytystä imetysohjeisiin, asentoihin ym niin tulee varmempi olo itselle, kun jo jotain tietää. =)
Hei!
Olen käynyt Turussa lastenhoitokurssin ja mielestäni se oli ihan hyödyllinen. Ainakin siis sellaiselle jolla ei ole jo lapsia. Me katsottiin dioja (juu oli vuodelta -80) ja samalla hoitsu kertoi, kylvetyksestä, navan hoidosta, ihon hoidosta, ulkoiluista, nukuttamisesta jne siis yleisesti lapsen joka päiväisestä perushoidosta. Kysymyksiä sai esittää ja hoitsu vastaili. Niin ja tietty kertoi neuvolakäynneistä, rokotusohjelmasta jne...
Kannattaa käydä, eihän se tosiaan kestä kuin tunnin ja samalla voi oppia jotain uutta =)