Punasolu vasta-aineen kohonnut arvo. Onko kellään ollut????
Ensimmäinen verikoe antoi tulokseksi kohonneen arvon punasolun vasta-aineelle. Miehenikin on joutunut antamaan verinäytteen ja tänään otettiin toinen verkoe multa. Tämä on toinen raskaus. Mulla ja miehellä on kummallakin + veret ettei ole + ja -.
Vuosi sitten sain kaksi pussia punasoluja synnytyksen jälkeen. Ihmetyttää että mistä moinen johtuu.....
Kiitos etukäteen vastanneille
-tulppa ja 14+4-
Kommentit (5)
http://www.veripalvelu.fi/asp/system/empty.asp?P=2294&VID=default&SID=5…
Kannattaa lukea ylläoleva juttu!
Mulla on kolmatta kertaa anti-D-vasta-ainetta veressä, mutta se johtuu lasten isän ja minun rhesustekijöiden yhteensopimattomuudesta. Sulla kyseessä on ilmeisesti jokin muu vasta-aine, koska teillä molemmilla on +-veret. Ongelma ei välttämättä johdu saamistasi punasoluista, vaan siitä että mieheltäsi kyseinen vasta-aine löytyy ja se on periytynyt lapselle (lapsille) ja sinulta ei.
Veripalvelun sivulla ilmenee mm. että osa vasta-aineista ovat vaarattomia sikiölle, osa taas muodostaa riskin. Kokemattomammilla neuvolatädeistä ei ole kokemusta vasta-aineraskauksista, joten asioiden selvittämisessä kannattaa olla oma-aloitteinen. Neuvola saa toimintaohjeet suoraan Veripalvelusta.
Multa otetaan kerran kuussa verikoe, tarvittaessa useammin. Synnytystapa-arviossa seurattiin lisäksi sikiön aivojen verenkiertoa (siitä pystyy kuulemma näkemään vauvan voinnin). Toisen lapsen synnytys päätettiin jo synnytystapa-arviossa käynnistää laskettuna aikana varmuuden vuoksi. Lapsi kuitenkin anemisoitui ja kellastui synnytyksen jälkeen, mutta toipui muutamassa päivässä punaisilla verisoluilla sekä sinivalohoidolla.
Luin tuon veripalvelu sivuston heti kun kuulin mikä on koholla. Terveydenhoitaja ei osannut eikä osaa vieläkään vastata kysymyksiin. Siis en tiedä mikä vasta-aine on koholla. Viikko sitten keskiviikkona otettiin verikoe ja saa nähdä soittaako terveydenhoitaja tuloksista. Lääkärille ei ole varattu aikaa. Seuraava ultra on rakenneultra 22.12.
5mamma et säikäyttänyt. Mun äiti on niin perus negatiivinen ihminen, että hän on jo suuret ja vaaralliset pirut maalannut seinälle. Jännä että terveydenhoitaja ei ole ottanut asiasta selvää ja kertonut sitten minulle suomenkielellä mitä tulevan pitää ja mitä tarkoittaa kun on kohonneet vasta-aineet.
Jään odottelemaan tuloksia....
-tulppa ja 15+2-
Minulla rv 12+4. Eilen neuvolasta soitettiin ja kerrottiin E vasta-aineen olevan koholla. Ensi viikolla uusi verikoe ja samalla mieheltäkin otetaan. Meilläkin sama tilanne ettei neuvolasta kauheesti tietoa irronnut. Tuo veripalvelun linkkivinkki oli hyvä :) Pikkuhiljaa alkaa pelko hieman helliittää. Ei ole paljon tullut nukuttua viime yönä ja parit itkutkin on tullut tuherrettua. Mutta ilmeisesti on turha vielä stressata. Minulla ei ollut vastauksessa mitään lukua, että kuinka paljon E vasta-ainetta verestäni löytyi. Veripalvelun lapussa oli vain lukenut että anti E vasta-ainetta löytyi verestäni hiukan. Mitä sekin sitten tarkoittanee, ei kuulosta ainakaan kauhean pahalta.
Minulla kaksi lasta ennestään ja silloin ei ole vasta-aineita verestäni löytynyt. Sain verensiirron ensimmäisen lapsen jälkeen eikä siltikään toisen lapsen aikana vasta-aineita löytynyt. Mistähän olen voinut tämän vasta-aineen saada?
Kaikki voi mennä oikein hyvin, vaikka vasta-aineita onkin! Vasta-aineet ovat löytyneet ajoissa, niitä seurataan, tutkitaan jos niitten määrä nousee ja edetään sen mukaan. Teillä niitä on ilmeisesti vain vähäisiä määriä, se on hyvä uutinen! Vain parille vauvalle vuodessa joudutaan tekemään verensiirtoja jo kohtuun, suurin osa pärjää miedommilla toimenpiteillä.
Meidän kaksi lasta ovat sangen terveitä vasta-aineraskauksista huolimatta. Ekassa raskaudessa vasta-aineita oli vähän, eikä tytölle tullut mitään ongelmia niistä. Tokassa raskaudessa niitä oli enemmän (tiitteri 16 n. kk ennen pojan syntymää). Kuten kerroin, hänellä oli hankaluuksia alussa keltaisuuden ja anemian muodossa, mutta jo viikko syntymästä hän oli erittäin virkeä vauva ja tänään vauhdikas, terve 2-vuotias.
Ymmärrän toki että murehditte. Tässä kolmannessa raskaudessani tiitteri (eli vasta-ainearvo) on pysynyt tasaisesti 4:ssä, eli sangen vähässä (tiitterit nousevat 2-4-8-16-32 jne, oma neuvolatätini on hoitanut äitiä jolla tiitteri jopa 64). Silti jännitän tulevaa ja verikokeet tuntuvat olevan harvassa, vaikka niitä on kerran kuussa. Olenpa miettinyt sterilisaatiotakin, kun tiedän jokaisen lapsen saavan samat oireet (miehellä pelkkiä rh+-geenejä).
Mitä vasta-ainetta sinun veressäsi on?
Itselleni on vereen ilmestynyt anti-E vasta-ainetta, jota aiemmissa raskauksissa ei ole ollut. Minullakin yksi verensiirto tehty toisen synnytyksen jälkeen reilu 13 v sitten, mutta kahdessa seuraavassa veret olleet ihan normaalit. Verensiirto voi olla yksi syy vasta-aineiden muodostumiselle. Itselläni syy on todennäköisesti ehkä keskenmeno viime keväänä. Vauvan ja minun veret ehkä sekoittuneet...? Mieheni verestä ei kuitenkaan kyseistä vasta-ainetta löytynyt.
Tänä vasta-aine juttu on aika harvinaista ja asiasta kunnolla tietäviä on todella vähän. Siksi raskauden seuranta ja synnytys tapahtuu aina yliopistollisessa sairaalassa, josta löytyy riittävää asiantuntemusta asiaan. Verikokeita otetaan kuukausittain ja seurataan kohoavatko tiitterit.
Vauvan vointia seurataan ultralla ja tarvittaessa vauvalle voidaan jo kohdun sisällä antaa punasolusiirtoja. Vauvalla siis riski, ei niinkään sinulla. Sinun veressä olevat vasta-aineet voivat aiheuttaa sen, että vauvan veressä tapahtuu hemolyysiä ja vauva hoitamattomana voi menehtyä anemiaan. Ennuste tässä kuitenkin hyvä, koska meillä niin hyvät seurantasysteemit ja hoitokeinot tähän.
Raskaus voi sujua kuitenkin ilman mitään kummempaa. Synnytys käynnistetään yleensä ennen laskettua aikaa, koska loppuraskaudessa riski jo istukan irtoamiselle ja näin ollen riski, että veret sekoittuvat. Vauvan vointia täytyy myös seurata myös synnytyksen jälkeen tarkemmin ja vähän pidemmän aikaa kuin normaalisti, koska hemolyysin vaara on myös syntymän jälkeen ja verensiirto voi tulla kyseeseen tai sinivalohoito.
Toivottavasti en säikäyttänyt sinua, mutta neuvolassa todennäköisesti eivät osanneet kertoa juuri mitään asian harvinaisuuden takia?
Itse olen nyt menossa puolivälissä raskautta, enkä ole edes vielä käynyt perinatalogilla. Aika sinne vasta ensi kuussa. Raskaus mennyt ihan normaalisti ja aika sterssittömästi olen asian ottanut. Tiesin vasta-aineista jo ennen raskautta ja alkuraskaudesta kyllä pelotti, kun luonnollisesti myös keskenmenon riski oli suurempi. Nyt rauhallisesti odotellaan mitä tuleman on, mutta täytyy toivoa, että kaikki sujuu täysin normaalisti! :)
Jos sinulle tulee lisäkysymyksiä, vastaan mielelläni enemmänkin. Ammattini puolesta tiedän asiasta vähän enemmän ja tiedän, että kovin monelta et vastauksia tähän liittyviin kysymyksiin tule saamaan. :)
5mama