Alkuraskauden ultarsta
Oletteko käyneet ja paljon on maksanut? Millä raskausviikolla sinne kannattaa mennä et oikeesti jo näkyy et kaikki on hyvin?
Itse en ekasta raskaudesta käynyt, mut nyt tuntuu et ois kiva tietää et kaikki on hyvin. Ennen ekaa raskautta oli yksi keskenmeno viikolla 7.
Ekasta raskaudesta oli eka neuvola rv 10 ja ultra rv12. Nyt on rv 5 menossa ja aika tuntuu menevän hitaasti!!!
Kommentit (4)
Kannattaa soitella eri paikkoihin kun hinnat tuntuvat vaihtelevan todella paljon. Itse kävin 2005 tammikuussa kakkosesta ultrassa vkolla 10+? tarkistuttamassa että kaikki ok kun oli tullut pyyhkiessä verta joten ei ollut varsinaisesti alkuraskauden ultra. Mutta maksoi kelakorvauksen jälkeen n.44e (Espoon Tapiolassa, Tornin Gynekologit). Joissain paikoissa maksaa jopa 100e mikä tuntuu aika paljolta.
Viikkoja oli silloin 5+5 sen koneen mukaan ja ovulaation mukaan 6+1. Kaikki näkyi mitä pitikin.
siis kyllähän mullakin kaikki tavittava näky jo 4-5 viikoilla, mutta suositus oli että 7+ vasta ultrataan, jos vaikka viikkoja onkin vähemmin, niinkuin mulla oli.
Tappi taas
yksityiselle kun menin, että 7+ ja siitä eteenpäin voi tulla ultraan, aiemmin ei ole takeita näkyykö kaikki mikä pitääkin.
Ainakin Fermedin sivuilla netissä on hinnasto josta voi katsoa vähän osviittaa, on kyllä kai niitä kalleimpia.
Tappert 10+0