Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Liian kiltti ekaluokkalainen?

12.10.2006 |

Hei,

Asumme ulkomailla ja 6-vuotias poikani aloitti pari viikkoa sitten ekaluokan. Ensimmaiset viikot menivat hyvin, mutta viime viikolla poikani siirrettiin hieman " erikoisesti" kayttaytyvan 5-vuotiaan pojan viereen (taalla ekaluokan voivat aloittaa myos 4/2001 mennessa syntyneet lapset). Poikani kertoi etta uusi vierustoveri jatkuvasti tokkii hanta kynalla vartaloon ja varsinkin kasvoihin (jopa korvan sisalle), lyo paahan nyrkilla, hairitsee yleisesti ettei opettajan puhetta kuule, uhkailee (esim.vaannan sinulta niskat poikki) ja irvistelee ja yrittaa muutenkin pelotella.



Koska taalla pitaa erikseen sopia tapaaminen opettajan kanssa, joten kirjoitimme aiheesta koti-kouluvihkoon ja pyysimme ratkaisua ongelmaan. Poikani siirrettiin pariksi paivaksi toiseen pulpettiin istumaan, mutta kuinka ollakaan ennenkuin viikko oli kulunut, hanet siirrettiin takaisin taman 5-vuotiaan viereen. En tieda johtuuko tama siita, etta pojallani on 6 eri opettajaa (aineopettajat...), eivatka opettajat uskoneet etta pojallani oli uusi paikka (han kylla oli yrittanyt sanoa, etta hanen vihkonsa ja kynansa oli laitettu vaaraan paikkaan).



Minua jo alkoi tympaista koko juttu, ja kysyin pojaltani (tyhmasti tehty, myonnan itsekin), etta mikset lyo takaisin...Poikani vastasi siihen, etta vaikka tama kyseinen lapsi on tosi ilkea, kova valehtelemaan ja manipuloimaan (!) toisia, han ei haluaisi satuttaa luokkakaveriaan. Opettaja oli nimittain kertonut, etta luokkakavereita ei saa lyoda...

Poikani puhuu taydellisesti asuinmaamme kielta, sukunimi on takalainen ja han on ns. mukava ja kiltti lapsi. Ihmettelenkin, etta kouluunmeno viela sujuu ihan mukavasti, vaikka joka iltapaiva kuulen " kauhutarinoita" . Taalla ollaan koulussa 8.30-16.30 maanantaista perjantaihin, joten mielestani on aika raskasta olla tokittavana ja uhkailtavana koko paiva...



Tiedustelisinkin miten suomalaisissa kouluissa ratkaistaan vastaavanlaiset ongelmat?Takalaiset ystavani sanoivat minulle, etta ehdottomasti en saa menna puhumaan ko. lapsen aidille, vaan ongelmat on hoidettava koulussa ja se on opettajan tehtava.



Mita te tekisitte jos olisitte samanlaisessa tilanteessa? Puhun kylla hyvin asuinmaani kielta, mutta minusta nakee etta olen ulkomaalainen. Mieheni on paikallinen, mutta on toissa toisessa kaupungissa, eika koskaan paase viemaan/hakemaan poikaa koulusta.



Terveisin,

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulostaa aika kurjalta koulunalotukselta pienelle ekaluokkalaiselle =(

Lapsesi on oikeassa, ketään ei saa kiusata, ei myöskään häntä itseään!!

Sinuna ottaisin yhteyttä välittömästi opettajaan ja pyrkisin asian selvittämään. Ei varmasti kannata ensimmäisenä yrittää itse selvittää tilannetta oppilaan vanhempien kanssa. Suomessa käsittääkseni toimittaisiin niin, että ekaksi juttelisit opettajan kanssa ja sitten hän selvittäisi asiaa kiusaajan kanssa. Opettaja on myös ottaa yhteyttä kiusaajan vanhempiin.

Suomessa ei kyllä ole niin montaa eri opettajaa ekaluokkalasilla kuin teillä siellä ulkomailla, joten asian selvitteleminen olisi täällä varmasti nopeampaa.



Koetko itse, että sinun on vaikeaa olla ulkomaalaisena äitinä kouluun yhteydessä? Voisiko miehesi auttaa?



Tosi kurja ja ikävä tilanne, onneksi lapsesi toimii järkevämmin kuin tuo kiusaaja. Toivottavasti saatte tilanteen selvitettyä



Toivottelee Heikk@, myöskin ekaluokkalaisen äiti

Vierailija
2/7 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei,

Kiitos paljon vastauksestasi Heikk@. Kayn pian hakemassa poikani kotiin ja saan kuulla, miten paiva on mennyt. Rohkaisen itseni ja sovin tapaamisen opettajan kanssa ensi viikolle, silla haluan selvittaa asian juurta jaksain. Vanhemmat eivat saa vieda lasta luokkaan vaan heidat pitaa jattaa koulun ulko-ovelle, joten ilman virallista tapaamista, en paase opettajan kanssa juttusille.

Olet oikeassa siina, etta arastelen ottaa kouluun yhteytta koska olen ulkomaalainen ja ehka hieman ujokin. Mieheni varmasti mielellaan menisi keskustelemaan opettajan kanssa, mutta kaytannon syista (toissa toisessa kaupungissa) se saattaa olla hankalaa.

Kiitos viela tosi paljon!





Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä että tästä " henkisestä etätuesta" sait apua ja rohkaisua. Kerro sitte palstalla miten tapaaminen meni. Noi kiusaamisjutut on tosi kurjia =( Hyvä niihin on puuttua ajoissa, että homma ei karkaa käsistä.

Näytä koululla sitä kuuluisaa suomalaista sisua ja tsemppiä vielä kerran.

Heikk@ taasen

Vierailija
4/7 |
12.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saanko kysyä, missä maassa tuollaiset tiukat säännöt ovat (mm. ettei lasta saa viedä luokkaan). Ihan siis mielenkiinnosta kysyn, itse asun Saksassa ja opettajan kanssa saa ihan epävirallisestikin jutella, luokkaan saa viedä ja vanhemmat juttelevat hyvin paljon keskenään.

Vierailija
5/7 |
13.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei taas!

Yksi poikani kuudesta opettajasta jai eilen juttelemaan koulun ovelle kanssamme, kun hain poikaani koulusta kotiin. Taalla lapset " luovutetaan" vanhemmille ulko-ovella koulupaivan paatyttya. Opettaja oli lukenut viestini koti-koulu vihosta, ja halusi tietaa tarkalleen mita pojalleni oli tapahtunut koulussa. Poikani sai selittaa itse opettajalle kaikki kokemansa " vaaryydet" , ja mina " saestin" vieressa, jos poikani ei mielestani osannut ihan kaikkea kertoa.



Toissapaivana poikani oli joutunut uskonnon opettajan (opettaa vain kerran viikossa) erehdyksesta koko paivaksi kiusaajan viereen. Opettaja otti asian todella vakavasti, ja sanoi etta pojallani on oikeus kayda koulua kiusaamatta. Han aikoi keskustella tanaan kolmestaan poikani ja kiusaajan kanssa. T

anaan hain poikani poikkeuksellisesti syomaan kotiin kesken koulupaivan (lapset voivat taalla syoda joko koulussa tai kotona ja ruokatunti kestaa 12.30-14.00), ja han kertoi, etta opettaja oli pitanyt puhuttelun kiusaajalle. Onnistuin " ujuttautumaan" kouluun sisalle, kun vein poikani takaisin kouluun ruokatunnin jalkeen, ja myos luokanvalvoja kertoi pitaneensa puhuttelun luokalle aiheesta. Poikani meni tosi iloisesti takaisin kouluun ruokatunnin jalkeen ja jai sinne hyvin mielin.

Pitaa toivoa, etta tilanne laukesi opettajien yhteistyon avulla!

Ja viela kerran tosi paljon kiitoksia etatuestasi!



Aurinkoiset terveiset Italiasta

Vierailija
6/7 |
13.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi hyvä, että sait asian selvitettyä. Taisi mennä vielä just samalla lailla, kuin Suomessa olis asiaa hoidettu. Hyvä, että kaikki opettajat tietää asiasta. Toivottavasti nyt lapsi saa käydä rauhassa ja innokkaasti koulua =)

Mä olen kanssa tosi tarkkaan kysellyt meidän ekaluokkalaiselta kaikkea mahdollista kouluun liittyvää.

Mukavaa loppusyksyä sinne Italiaan ja hauskoja koulupäiviä=)

Toivottelee Heikk@

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
14.10.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei Heikk@!

Kiitos tosi paljon viesteistasi ja " etatuesta" . Nyt tuntuu, etta koulunkayntikin alkaa taas maistua paremmin pojalleni :-)

Mukavaa jatkoa teillekin!



Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kahdeksan