Tein äsken testin ja neljättä odotan..
Menkat viikon myöhässä ja päätin et pitää saada tietoa ja tietoa tuli!! Ekaksi tuli mieleen et me ei mahduta enää yhteen autoon ja toiseksi et onkohan mulla mitään vauvan varusteita/vaatteita jäljellä.. kuopus on kohta 3v,oonkohan antanu kaikki pois?!
Esikoinen on 8v ja kysyi multa tänään et voisinko saada vielä lapsia... En osannu sanoa muuta kun että saa nähdä...
Sulattelen uutista vielä..
Kommentit (13)
Oikein paljon onnea kahdesta viivasta:)
Meillekkin on tulossa neljäs lapsukainen ja muistan kun tein testin niin meni oma aikansa sulatellessa asia,mutta nyt jo innolla odotetaan vauvan syntymää:)
Ziiger+piipi 36+0
Yllätys nelosta täälläkin odotetaan ja aikansa meni ennen kun tieto "järkytys" tuli sisäistettyä.. Ensimmäistä ultraa odotellessa.
rv 11+4
Lainaan täysin edellisen sanoja, eli meillekin tulossa yllärinelonen, ja tuli kyllä ihan puskan takaa tämä raskaus! Mutta, nyt ihan hyvillä mielin odottelemme tätä pikkuista alkuvuonna syntyväksi (esikoinen sitten 6v, seuraava 4,5v ja kuopus 2v). Sitten pitääkin laittaa tosissaan ehkäisyasiat kuntoon, ettei lisäylläreitä enää.. kiitos. Vaikka mistäs sitä tietää, etteikö joskus vielä tulisi iltatähteä, tai vaikka paria yritettyä, eli mitään peruuttamatonta sterilisaatiota en harkitse. ;)
Minnikki ♥ tutteri rv 24
Täälläkin köllii masussa yllärinelonen ja esikoisetkin meillä samanikäisiä :)
meillä kanssa yllätysnelonen tulossa...ehkä seitsemäs viikko menossa, ihan alussa siis. Neljäs ei ollut suunnitelmissa...tai ehkä joskus iltatähti. Meillä esikoinen 5v ja pienin vasta reilu 1v.
Ei ollut todellakaan suunnitelmissa mutta näin kävi...oli tarkoitus kasvattaa tämä katras nyt vähän isommaksi....nyt yritämme miehen kanssa sopeutua uuteen tilanteeseen. Lapsi saa tottakai tulla jos on tullakseen, keskeytys ei tule kysymykseenkään. Lapsi tulee tottakai olemaan rakastettu ja tervetullut perheeseemme, mutta järkytys oli aika iso ja on vieläkin...tämä oli todellinen yllätys!
Vuoden aikana olemme käytännössä antaneet miltei kaikki vauvantavarat pois. Olimme ajatelleet että neljättä meille ei tule, tai jos tulee niin vuosien päästä, jolloin voimme hankkia uudet tavarat. Onneksi pinnasänky ja vaunut sentään vielä on. Miehellä ensimmäisten huolien joukossa oli juuri tuo, että emme mahdu enää nykyiseen autoomme ;)
Täällä sulattelemme asiaa myöskin....yks mikä on jännä, jos esikoista odottaessa oli ihan malttamaton ja olis halunnut huutaa koko maailmalle heti testin tehtyä et "meille tulee vauva!!!", niin nyt ei halua kertoa kenellekään....haluaa vaan miettiä asiaa sisällään ihan itse... on tässä sulattelemista, nyt viikon jälkeen alkaa tuntua jo aika hyvälle :)
ja tervetuloa meidän "pikku suurperheellisten" joukkoon. Oma neloseni ei ole yllätysvauva vaan täysin toivottu tapaus. Minä siis en pääse vauvatavaroita uudestaan ostelemaan paljoakaan, kun melkein kaikki on edellisten jäljiltä tallessa. Autokin vaihdettiin isompaan jo vuosi sitten, kun mies alkoi pikkuhiljaa lämmetä ajatukselle.... Tämän jälkeen autossa onkin sitten vielä kaksi istuinpaikkaa tyhjänä ja hulluahan se on vajaalla lastilla ajella......
Katjalah&nelonen rv22+2
....testasin ylläri-plussan!!! Ja järjestysnumero olisi myös neljäs, kolme pientä tyttöä täällä jo vilistelee...ja pienin itseasiassa vielä muutaman kerran päivässä rinnallakin. Epäuskoinen olo, lasketusta ei mitään tietoa (edelliset kuukautiset syyskuussa 2006) mutta ihmettelenpä nyt muutaman viikon vielä jollei mitään epäilyttävää. ilmaannu. Siis ennen neuvolaan ilmoittautumista. Tähän astikin on joka toinen raskaus mennyt pieleen, nyt ois sen km:n vuoro, jota en tietenkään toivo...mut se on tää pessimistinen luonne joka haluaa päästä sanomaan mitä minä sanoin ;)
Aika monella tuntuu tulleen ylläri-plussia....siitä tulikin mieleen että pitäiskö pitää yllä ketjua yllärilasten odottajista? Ajatukset etenkin raskauden alussa varmasti hiukan erilaiset meillä yllätysvauvaa odottavilla, kuin niillä joilla yritystä takana ehkä hyvinkin kauan. Vaikka tuleva lapsi tulee olemaan rakastettu ja tervetullut, niin silti mielessä pyörii kaikenlaista ja soputumista tämä uusi yllättävä tilanne vaatii. Olis mukava jakaa ajatuksia muiden kanssa, jotka samassa tilanteessa ja ehkä painiskelee samantyyppisten ajatusten kanssa.
Mitä mieltä olette, kiinnostaako ajatusten vaihto?
Meidän nelosen syntyessä esikoinen vasta 5,5v....vähän hirvittää miten arki neljän pienen kanssa sujuu..
Ida-Antonia 5+6 ...ihan alkumetreillä siis ja vaikka mitä voi vielä tapahtua...
Ida-Antonia!Hyvin se menee vaikka isoinkin vielä pieni!!!!
Mulla esikoinen oli 4v11kk kun neljäs syntyi=)
Säännöllinen päivärytmi on hyvä apu!!
Onnea kaikille teille odotuksiinne!!!Ihanaa aikaa siitä tulee!Voimia vaatii mutta myös antaa paljon!!!!
Petite ja masussa seiska rv 30+0
Täällä tänään näytti testi plussaa ja nelonen tulossa. Esikko 5 v,kakkonen 4v ja kolmas lokakuussa vuoden. Aika yllättynyt olen minäkin kun imetän vielä useamman kerran päivässä ja yöllä myöskin. Mutta tämä pikkuinen haluaa maailmaan nyt. Jännä olotila. Toisaaltaan olen hyvin iloissani ja toisaaltaan jännittää ja pelottaa.
tässähän ollaan ihan "harrastelijoita" sun rinnalla ;)
Joo, en mä oikeesti epäile etteikö sitä neljän kanssakin pärjäis, jos kolmenkin. Mut onhan tässä sopeutumista ja hetki menee sisäistää tämä asia kun ei ihan suunnittelmissa neljäs ollut...ihan vielä ainakaan :)
Mutta mutta, täytyy myöntää, että aika hyvältä tää ajatus alkaa jo tuntua!! :)) Ajattelen niin että tämän lapsen on tarkoitus tulla nyt ja tottakai otamme hänet rakkaudella vastaan. Lapsen saanti ei ole mikään itsestään selvyys, joten ei voi kuin olla onnellinen.
Onnea myös Tarille! Sulla aika samanlainen katras kuin meillä, meillä esikoinen täyttää loppuvuodesta 5 ja pienin on reilu vuoden.
Meillä on siis sellainen tilanne, että itse olen kuumeillut neljättä jo kolme vuotta, mutta mies ei ole oikein lämmennyt ajatukselle. Ylläri on hänestäkin asia erikseen ja ihan positiivinen asia, mutta ehkäisyä hän ei ole halunnut jättää pois. Lapsistamme yksi on erityislapsi, joten sen vuoksi elämä on jo näinkin aika vaativaa. Itse olen onneni kukkuloilla, kun plussasin kaikesta huolimatta ja mieskin on tilanteesta iloinen. Näin oli vain tarkoitettu meille.
Tervetuloa neljättä odottavien joukkoon! Meillä ei ole omaa pinoa mutta mä olen jonkun verran kirjoitellut tuolla suurperheellisissä, siellä on monta muutakin neposen odottajaa! Tule sinne jakamaan tunnelmia ja ajatuksia, siellä on muitakin jotka pohtivat autojen ja asunnon riittävyyttä...
T: helmielina