Lapin tuntijat / vaeltajat !
Minne suosittelisit menemään, kun ulkosuomalainen tahtoisi tuoda ulkomaalaisen miehensä Lappiin luontoa ja rauhaa ihailemaan ja rennosti vaeltamaankin? Vaelluskokemusta on jonkin verran, mutta ei missään off road -jutuissa, vaan mielellään nytkin jotakin valmiita reittejä, joissa on opastuskylttejä sun muutakin valmiina.
Kommentit (4)
Siellä on sellaista kunnon luonnonrauhaa, eli ei mitään pubeja ja muita ravintoloita. Valmiita reittejä on, ja siellä opastetaan ja saa karttoja mukaan.
romu. Itse ollaan niin siti-ihmisiä, ettei uskallettu sinne lähteä karhujen takia vaeltamaan.
Ja Kilpisjärvellä on todella mahtavat maisemat!!! Norjan lumihuippuisia vuoria näkyy!
Olenkin löytänyt paljon nettisivuja. Riippunee sitten vielä siitäkin, kuinka paljon aikaa tuleekaan olemaan, ja koska oltaisiin menossa, että minne lähdetään. Ihan toi Oulangan Karhunkierroskin näyttää ainakin upealta, mutta onkohan se alkusyksystä turisteja täynnä?
Menen etsimään netistä lisää tietoa noista paikoista.