Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

~ HEINÄKUISTEN PERJANTAI ~

24.02.2006 |

Linkki eiliseen, tai ainakin toiseen. Eilisen pinoja taisi olla kaksi?





http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=6536626&p=&mpage=1&tmode=…

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi suviande, ei tämä ole helppoa. Mulla on monia kavereita, joiden miehet ovat itse ehdottaneet ja halunneet ryhtyä lapsentekoon ja sitten odotusaikana ovat ihan innoissaan. Kokeilevat potkuja, puhuvat lakkaamatta ja katselevat vaunuja ym. Sellaiset ystävät ei pysty käsittämään sitä, että mies ei ole innoissaan raskaudesta eikä kerro siitä kenellekään :(



Musta jo tuntui, että mies alkaa hyväksyä tämän, mutta enpä taas tiedä. Se on ollut kamalan vaisu ja kohdellut mua tosi siskomaisesti. Meillä on jäänyt seksi kokonaan pois :( Vaikka itsekään ei tee yhtään mieli, tuntuu että mies ei hyväksy eikä halua mua tällaisena. Sen kanssa ei oikein voi puhua, menee vaan hiljaiseksi ja sanoo, ettei osaa vastata mun kysymyksiin. Tietenkin suurimpana syynä voi olla se verentulo ja mun käsittämätön kuivuus (kiva, kun teille voi kertoa kaikki..), mutta luulisi sen ainakin tietävän, että vauvaa se ei voi vahingoittaa (kun toista jo odotellaan). Eilenkin yritin tehdä aloitetta, mutta torjui mut kylmästi ja kävi nukkumaan. Koko viikonlopuksi tulee vieraita, joten ajattelin, että olis nyt halunnut, mutta ei. Inhottaa ajatella, että se tutkii sitten jotain pornoa netissä. Tai en minä tiedä, ei välttämättä tietenkään. Pitäis vaan puhua. Ajattelin nyt olla vonkaamatta ja katsoa kuinka kauan menee ennen kuin yrittää. Kieltämättä tämä maha on aika kömpelö siinä urheilulajissa, mutta eipä paranna mun oloa kun tunnen itseni vastenmieliseksi sen silmissä...



No huh, vähän helpotti :) Kiitos, kun luitte. Maha on jo iso ja paino NOUSEEEEEE. Pitäis rajoittaa herkkujen syöntiä ja ruuan lisää ottamista joka aterialle. Vaikeaa. Talvitakki ei mahdu enää kauaa kiinni, mutta eiköhän tämä talvikin ala pikkuhiljaa taittua.



Suviande vielä: miten se sun sukulaisnainen, jolla meni vedet rv 18? Tilanne taitaa olla huono? Tsemppiä sulle kamalasti!



Pärjäilkää! Kiva, kun olette olemassa!



Liinaharja 22+1 (ei sitä laskettua aikaa kuulemma enää muuteta, vaikka ultra näytti, että oltais neljä päivää pitemmällä, höh)

Vierailija
2/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eipäs ole tullut taas kirjoiteltua, vaikka olenkin lähes päivittäin käynyt juttuja lukemassa! (Mä alotan varmaan jokaisen viestini noin...)



Paljon vaan jaksamista kaikille parisuhteen kanssa painiville, helppohan se on tietysti sanoa, mutta yrittäkää nyt vaan jaksaa pitää itsestänne hyvää huolta vauvan vuoksi... Odottaminen vaatii paljon lepoa ja ravintoa (ainakin mun odottaminen).



Joku tai eilisen pinossa puhua painon noususta... mulla on tullut jo joku reilu kolme kiloa, että pitäs kyllä vähän rauhottaa tota syömistä. Toisaalta on mun mahakin kyllä aikas paljon kasvanut, että kyllä se painokin tietysti nousee.



Meillä mies lähti viikonlopuksi reissuun, niin ajattelin mennä pitämään omalle äitilleni seuraa. Mitäs sitä täällä kotonakaan yksin kärvistelee.



Niin joo, siitä vielä, että nyt näkyy liikkeet monesti jo päälle päinkin. Mieskin oli jo vähän ihmeissään, että onkohan sillä vauvalla kaikki ihan hyvin, kun noin kovasti melskaa :)



Hauskaa viikonloppua, meillä se menee taas kerran töiden ja opintojen parissa... niin ja sit tietusti tulevan mummin kanssa hengailessa!



Manteli 20+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liinaharja, ymmärrän tilannettasi. Annetaan miehilemme aikaa. Itse olen kuin kissanpentu. Eläisin kosketuksista ja paijailuista, huomiosta kiinnostuksesta raskauteeni. Mutta 3.kerta kun elän tätä, niin tiedän että tilanne menee ohi n. 20 vko:n kuluttua... ;D Joillekkin miehille raskaana oleva nainen on enemmän äiti kuin nainen, eikä äiti-ihmistä kohtaan pidä kokea seksuaalisia tunteita. Huolenpito meillä tulee esiin esim. jatkuvana ruuan tuputtamisena, motkottaa kun kannan kauppakasseja, tms. Pariskuntana muistutamme enemmän sisaruksia kuin puolisoja. Aikansa kutakin. Tiedän että tilanne normalisoituu tämän ajan jälkeen. Joko kerta ollut samanlaista. Ensimmäisellä kerralla se loukkasi ja tuntui pahalle. Nyt siihen osaa jo suhtautua asiaan kuuluvana ilmiönä, enkä vedä herneitä nenään. Tiedän että tilanne muuttuu taas kun olen " yhtenä"

Olin eilen rakenne uä:ssä, kätilö otti innoissaan kuvan vauvani pippelistä ja sanoi että tuossa olisi sitten isälle kotiinviemistä... hymyilin sisäänpäin ja ajattelin että miestäni ei voisi kylläkään vähempää ko asia kiinnostaa... mutta kiitos nyt kuitenkin...

Vierailija
4/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi,



Ajattelin teiltä kysellä kun olen pitämässä kyseisen lastenvaatemerkin kutsut sunnuntaina 2.4. klo 16.00 kun ystäväni alkaa vantaalle esittelijäksi.

Vaatteita voi käydä katsomassa etukäteen osoitteesta www.lingonblabar.com että kiinnostaako.

Tuo merkki on ruotsalainen.

Jos alkoi kiinnostamaan niin laita viestiä mun private mailiin kesakuu@hotmail.com niin kerron tarkemmin osoitteen ja sellaista :)

Vierailija
5/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ollaan kuumeessa.



Liinaharja: Se miehen sukulaisnainen joutui viikko sitten synnyttämään vauvan. Se oli jo kuollut kohtuun :(



Voi hirveä, mikä olo! Päätä ja korvia särkee ja on kylmä! Onneksi tytöllä oli laskenut ainakin toistaiseksi kuume! Se nukkui melkein yhteen menoon 14 tuntia! 2 kertaa käytin vessassa ja annoin mehua. Mutta ei se vielä kunnossa ole, kun puhui jo päikkäreille menosta ja on ollut vasta 2 tuntia ylhäällä. Yleensä meillä ei edes nukuta päikkäreitä.



Mutta nyt lähden huilaamaan..



~suviande ja öttiäinen rv 22~

Vierailija
6/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaikka mulla on tällä hetkellä tosi matalapaine niin kyllä tämä vauva on silti ihana juttu. Sieltä se syntyy ja saan toisen lapsen ja esikoinen kaverin! Väsyttää vaan kulkea mahan kanssa koulussa, kun kaikki tuijottaa ja kukaan ei sano mitään. Mieluiten olisin jo kotona tytön kanssa odottamassa vauvaa. No, saanpa nyt vähän omaa aikaa, kun luentoja on niin vähän ja tyttö ja mies on päivät poissa ;) Eipä taida saada sitten omaa aikaa kuukausiin tai vuosiin...



No mutta pärjäilkää ja paranemisia suviande tytölle!

Liinaharja

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa olla monille miehille tämä raskaus vaikea asia.. Meillä vain kyllä (onneksi) odottaa vain että menis äkkiä ohi. Minä olen kuulemma niin kamalan hankala raskaana ollessa.. Tsemppiä kaikille ongelmien kanssa kamppaileville!

Kävin aamusella vaa' alla ja meikä on laihtunut! Vieläkään ei ole paino niissä lukemissa missä oli ennen raskautta=( Paljon verotti tuo pahoinvointi. Vieläkin tulee satunnaisesti, mutta pahin on jo takana.

Tekis niin mieli taas siivota kunnolla, mutta pakko ottaa rennosti, kun äityy supistamaan muuten niin paljon. Jopa mieskin sanoi, että älä nyt sitten rehki. Hän laittaa viikonloppuna paikkoja kuntoon (vaan kyllä minä vähän autan, kun muuten ei siitä siivouksesta oikein tule mitään..) Nyt taidan lähteä keittämään kahvia, kun ei aivot oikein vielä toimi. Nukuttiin tänään puoli yhdeksään ja vieläkin ihan aamupöhnässä:)

wekku 18+6

Vierailija
8/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotenkin on viikko mennyt niin, ettei tunnu perjantailta ollenkaan. Tänään taas toistaiseksi viimeinen työpäivä, joten pääsee nauttimaan viikonlopusta rauhassa. Meen iltavuoroon ja pääsen sieltä niin että alkais suomen miesten jääkiekko-ottelu sopivasti, kun kotiudun. Taitaa vaan mun uniaikani taas haitata seuraamista...



Musta tuntuu, että vaaveli potkii mua selkään päin tonne alahalle. Tuntuu kuin suolisto olis hakattuna! Juurikaan en tunne edelleenkään muuta kuin muljahduksia. Eilen makuulla tunsin selvän potkun selkään päin. Tunteeko muut selän puolelle tulevia potkuja?



Voi että kun mua ärsyttää tämä rintojen vuotaminen! Ei siis juurikaan muuten kuin että näilläkö viikoilla oli jo pakko! Nytkin oli taas ihan yöpaita märkänä aamulla ja hetken aikaa kun se päällä koikkaroin niin johan tuntui kuin kaks niagaraa olis ollu paidan sisällä (heh, ehkä liioittelin ;) ). Viikon verran oon käyttäny liivinsuojia ja aivan hävettää kun ne on niin isoja, että kuppikokokin näyttää paljon suuremmalta. Musta tuntuu, että liivien kans ei niinkään vuoda, mutta sitten kun paita hinkkaa paljasta niin se tuntuu ärsyttävän rintaa niin että johan alkaa heti.



Käytättekö muut tukivyötä? Muistaakseni kaksosten odottaja käytti ainakin. Ostin Anitan tukivyön, kun sain kaverilta lainata ensin semmoista ja se tuntui hyvältä kunhan osaa sen oikein laittaa. Maksoi 31e joten ei mun mielestä pahan hintainen ollenkaan, jos sitä pystyy loppuajankin pitämään.



Tässä oli mun perjantaiaamu kuulumiseni. Moikka!

AnnaMaria 19+2

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


On ne miehet vaan kummia kapistuksia...meilläkään ei ole meininki miehen puolelta edes samalta planeetalta, kuin esikoista odotettaessa. Silloin sateli kyllä kehuja ja tuli niin kukkia kuin hierontaakin harva se päivä..nyt on kyllä niin toisin; eipä meilläkään mies noteeraa tätä asiaa vielä mitenkään. Kun koitan jutella esim. nimi-asioista, saan osakseni vain tuhahtelua ja epämääräistä ' no, keksi sä...en mä tiiä' - höpinää:/



Ehkä se asia sitten vasta todella konkretisoituu ukoillekin, kun se maha tosissaan alkaa kasvaa ja ' haitata' elämää. Ehkei munkaan mies oikein vielä tajua, että mä olen raskaana, kun hoidan päivittäiset rutiinit ja asiat entisen tavoin enkä juuri valita mistään. Pitäis varmaan alkaa kauhea voivottelu..jos se herättäis sen..;)



Mua painaa se ultrassa (kahdessa) todettu vauveli...kun se oli sillä tavalla kaksin kerroin...tytteli pitää jalkojaan olkapäillään eikä suorista niitä olllenkaan...huolettaa, että jos se jääkin silleen ja vauva pysyy perätilassa ja syntyy sitten jalat kippurassa:(. Toivottavasti tyttö nyt tajuais, että kivempaa olis olla, kun sais venytellä kunnolla ja suoristaisi ne koipensa....



Muuten kaikki ok- voimia parisuhdekiemuroissa painiville!



sitruska rv 20+5

Vierailija
10/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei vaan kaikillle odottajille!

Neuvolakäynti viime viikolla ja yritimme löytää ultra-aikaa huonolla menestyksellä... Harmitti kun kaikki myöhäisemmät ja aamuajat olivat jo menneet eli itsellä ei auta ottaa kuin palkatonta vapaata 3 h töistä ultran takia!!! Olen töissö toisella paikkakunnalla, joten siirtymiseen kuluuu noin tunti, molempiin suuntiin. Harmittaa niin vietävästi, kun oli pakko ottaa ultra keskelle työpäivää. Ei muuten mitään väliä, mutta mahdottomuus lähteä takaisin töihin ultran jälkeen, perillä ehtisin olla noin puoli tuntia...

Neuvolatätikin tiesi mun tilanteen, mutta ei voinut aikaisemmin antaa varata ultraa vaikka siihen klo 15 eli viimeiseen aikaan... HARMITTAA niin vietävästi, kun piti valita kahdesta tosi huonosta ajasta. Miksei ultra-aikoja voi olla riittävästi??

Heinämasu 18

Liinaharja:


Linkki eiliseen, tai ainakin toiseen. Eilisen pinoja taisi olla kaksi?

http://www.vauva-lehti.fi/keskustele/tm.asp?m=6536626&p=&mpage=1&tmode=…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen melkein päivittäin käynyt lukemassa tätä heinäkuisten ketjua, mutten ole aikaisemmin osallistunut keskusteluun. Nyt ajattelin sitten aloittaa osallistumisen, vaikuttaa nimittäin hyvältä tavalta purkaa omia mietteitään raskauteen ja muuhunkin liittyen.



Jospa näin alkuun kertoisin hieman itsestäni. Esikoista odotan ja laskettu aika 18.7. Maha on alkanut viime viikkoina kasvaa eli alkaa pikku hiljaa todella käsittämään, että raskaana tässä tosiaan ollaan :) Jotain liikkeitäkin on tuntunut, ei tosin ihan säännöllisesti, mutta tässä vaiheessa asiasta ei vissiin tarvitse vielä hätääntyä (?)



Ensi viikolla olisi kauan odotettu rakenneultra ja siitä itse asiassa olisin kysynytkin Liinaharjalta, joka ilmeisesti asustelee Keski-Suomen alueella kuten minäkin. Kirjoitit tuossa joskus aikaisemmin että olit ultrassa käynyt ja sukupuoli oli selvinnyt. Missä paikassa kävit ultrassa? itse nimittäin haluaisin tosi mielelläni tietää sukupuolen ja olen vähän kuullut, että se on vähän paikasta riippuvainen kerrotaanko sukupuolta. Jos siis vaikka sattuisi sama paikka :) itse olen menossa mehiläiseen. Onhan se tietysti varmasti kiinni muustakin se sukupuolen selviäminen kuin ultrapaikasta, mutta ajattelinpahan vaan kysyä :)



Toinen kysymys liittyy alavatsa ja -selkäkipuihin. Olen tällä hetkellä töissä kaupassa eli joutuu olemaan aika paljon jaloillaan. Illalla onkin sitten usein alaselkä kipeä ja viime aikoina myös alavatsa. Onkohan syytä huolestua vai kuuluuko asiaan? Erityisesti olen huolissani tuosta alavatsakivusta. Voiko se olla kohdun kasvukipuja?

Hieman kyllä arveluttaa, että mitenköhän kipeä selkä minulla on loppuraskaudesta, jos jo nyt puolivälissä tuntuu näin pahalta...



Mutta joo, nyt täytyy siirtyä hommiin. Hauskaa perjantaipäivän jatkoa kaikille! :)



- Hattara81 + mahan asukas 19+3



Vierailija
12/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä keittelen hernekeittoa. Olen vähän etuajassa, kun sunnuntainahan se vasta on rokkapäivä :) Mutta ei se ainakaan meillä ole niin justiinsa..



Otettiin miehen kanssa 2 viikon aikalisä, jonka aikana mietitään mitä tehdään. Ensi viikolla on se neuvolakin, enkä muuten ole enää sitä nimeäkään miettinyt..Pitäisi sekin päättää siihen neuvolan lappuun..No, onhan tässä vielä hetki aikaa.



Ajateltiin tytön kanssa lähteä ensi viikolla käymään jossain kylpylässä, vaikka vain päivän reissu. Mies ei välitä uimisesta yhtään, joten mennään ihan kahdestaan.



Aamulla oli ihan mukavan näköinen keli, mutta nyt siellä alkaa tuulla aina vain kovemmin ja tuiskuttamaan. Joten taidan käydä tänään ihan vain pikapikaa hoitamassa eläimet. Tyttöä en ota mukaan vaan se jää tupaan katsomaan lastenohjelmia. Ettei vain uudelleen nousisi kuume. Tosin nyt tuntuu, että se kuume nousee minuun eikä tyttöön..



Nyt keitteleen hernekeitto loppuun ja sitten syömään. Johan sitä onkin nälkä, kun on 2 tuntia keitellyt ;)



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heippa taas..

minäkin taas muutaman rivin tänne raapustan. Sinulle suviande voimia :-)

Me lähdemme koko perheen voimin viikon päästä tukholman risteilylle, kun miehellä sellainen työ talvisin, että on paljon öitä poissa, joten loma tekee kaikille hyvää...ajattelinkin samalla reissulla katsella jotain pientä kivaa pikkuiselle ruotsin puolelta. Onko kellään vinkkejä mistä voisi jotain kivaa löytyä Tukholmasta?



Aamupäivällä lapsilla oli kaverit kylässä ja nyt on päikkärit nukuttu. Nyt sitten lapsukaiset odottaa miehen ex-liitosta olevia tyttöä 13v ja poikaa 16 v käymään viikonlopuksi, saa itse huilailla enemmän kun on noita lapsenvahteja.



Mutta mukavaa perjantain jatkoa kaikille!



T.Tupuhupuna+ natiainen 18+1

Vierailija
14/14 |
24.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päivittelin tuota heinähattujen esittelyä.



Laitoin sinne meidän esittelyihin ne tyttö/poika-värit :)



Käykää nyt kattomassa omat tietonne ja korjatkaa, jos on jotain mennyt väärin. Ja eikös meistä nyt useampikin jo tiennyt sukupuolen etukäteen?