Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

****KESÄNUPPUJEN VKO 27****

30.06.2008 |

http://www.vauva.fi/keskustelut?p_p_id=forum_WAR_perhe&p_p_action=1&p_p…



Ja siinä linkkiä "viimeiseen viikkoon" joka ei ainakaan meikäläisen osalta viimeiseksi jäänyt....Tervetuloa mukaan vielä Knippan! Tänään kuvittelin hieman josko tuo maha olisi hieman laskeutunut mut en tiedä...voi olla pelkkää toiveajatteluakin. Hieman myös eilen jotain polttelua tunsin alavatsalla mut siihen se jäi....meinasin lähteä huomen siis vielä huvipuistoreissulle...ei, en mene itse laitteisiin. Minä oon tyytyväinen kun alkaa vähän jo oikean kesämerkkejä olla...jo oli aikakin, en panisi edes helteestä pahakseni. Ihan oon muuten nyt vasta viimemetreille saanut pienet raskausarvet, tuohon suoraan navan yläpuolelle..ei anna nahka enää periksi..tää on kyl ihan valtava tää mun maha... No onko mun kanssa vielä heinäkuun puolella jengiä?



40+4

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä sitä ollaan vielä mahan kanssa...taisitte työ kuitenkin ehtiä edelle :). No huomenna tapahtuu sitten mulla mutta valitettavasti section merkeissä jota ajatusta niin paljon vihasin :(. Tosiaan tulin eilen takaisin kassini kanssa kun eivät halunneet käynnistääkkään. Eli olisi voitu kalvot puhkaista jos olisi ollut paikat edes hieman auki, mutta ei ollut yhtään. Ja sitten kun mulla on tuo pystysectioarpi niin eivät halunneet alkaa napeilla käynnistämään, olisi kuulemma vaatinut sen verran isoa satsia kun tilanne oli niin epäkypsä että pelkäsivät että sectioarpi ei kestä. No eihän mun varmaan auta kun luottaa siihen mitä ne sanoo. Ja turhia sectioita eivät kuulemma tee. No olisi nyt voinut odottaa torstaihin asti tai sitten huomiseen mut oon nyt sit huomenna menossa sectioon, meinaan en jaksa uskoa et tää tilanne tästä mihiunkään muuttuu. Kaverin painoarvio oli nyt 4400 grammaa. Kyllähän tuo vituttaa taas paranimisen puolesta mut ei auta...ja vaikka sitä olisi käynnisteltykin voi olla että lopputuos olisi silti ollut sectio. Nyt koitan vaan jotenkin psyykata itseäni etten ihan hysteeriseksi mene, sen verran sitä viimeeksi pelkäsin eikä kyllä yhtään pelkoa helpottanut kun sen kerran läpi kävi..päinvastoin. No ainakin tiedän nyt sit hetken milloin se tapahtuu...nähtävksi jää kuinka pitkään sitä on kipeä tämän jälkeen :( Huomenna on kuitenkin sitten nyytti sylissä. Siellä sitten taas varmaan se neljä päivää vierähtää niinkun viimeeksikin..Toivottavasti työ ootte saanut jäädä jo tositoimiin :) Tsemppiä.



Niin jatkoin tähän samaan pinoon kun en jaksanut enää uutta viikkoa aloittaa...



Koo 41 ja jotain liikaa

Vierailija
2/23 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koittakaa vielä jaksaa, kohta se odotus palkitaan!

Vauvapuolella tavataan!



Nappula ja MissRöhköpossu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
07.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

täällä taas ollaan! Torstaina aikovat käynnistää synnytyksen, silloin on rv 42+1. Ja kokoarvio oli 4,5 kg. Kyllä tää on jotenkin niin ärsyttävää!



Vaniljapuffetti 41+5

Vierailija
4/23 |
08.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehdin sitten kirjoittaa tänne yhden kerran tuossa reilu viikko sitten ja kuinka ollakkaan piiiiitkä odotukseni palkittiin ihanalla poikavauvalla tiistaina 1.7. klo 8.38 :) pojan mitat oli 4370g ja 52,5cm. Kotiin tulimme perjantaina ja nyt ollaan tutustuttu uuteen perheenjäseneen. Esikoinen on innoissaan pikkuveljestä ja pitää olla silmät selässäkin kun neiti hoitaa ja halii välillä turhan rajustikin :)

Imetys ei onnistu (kuten ei myöskään esikoisen kohdalla).. maitoa kyllä tuli ovista ja ikkunoista, mutta vauva ei saa kunnon otetta näistä maailman matalimmista nänneistä :( rintakumikin tuottaa vaikeuksia kun vauva vaan hengailee se suussa. Olen siis pumpannut ja antanut pullosta ja nyt maitomäärä vähenee päivä päivältä ja korviketta annetaan lisäksi. Harmittaa ihan satasella kun toivoin tällä kertaa onnistuvani imetyksessä, mutta..

Eihän tälle mitään voi ja korvikkeellakin kasvaa ihan hyvin, onhan meillä siitä yksi reipas, terve ja iloinen 2v4kk neiti esimerkkinä. :)

Mutta siis nyt siirryn minäkin (ainakin taustalle) tuonne vauvapuolen juttuihin.

Tsemppiä näihin ihan viimeisiin päiviin raskaana!!!



Kati ja pikkuprinssi tasan 1vko

Vierailija
5/23 |
08.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

taisin sit jäädä yksin mahani kanssa tälle puolelle vai vieläkö seuraa löytyy...? No, torstaina se on sit menoa mullakin. Ei taida paljon nukuttaa edellisen yönä, toivottavasti voimat riittää edes joten kuten...



Onnea jo vauvansa saaneille!

toivottelee Vaniljapuffetti 41+6

Vierailija
6/23 |
30.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tulin kurkkii tänne pinoo ja oli aikas hiljasta.. koita jaksaa ja tervetuloa sit tonne vauvapuolelle! :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
30.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, kai se joskus syntyy mutta oikeestaan ei oo mitään merkkejä mistä sen ajankohdan vois arvata. Vauvan pää ei oo edes kiinnittynyt mutta sairaalassa mulle sanottiin ettei se varmaan kiinnitykään kun on jo kolmas lapsi, se sitten vaan syntyy kun syntyy. Vedetkin mulla on aina menny vasta sairaalassa suunnilleen samalla kun vauva jo tulee ulos. Eikä ne supistuksetkaan oikein mitään kerro kun ne alkaa mulla aina tosi aikaisin eikä niistä kukaan ota selvää avaako ne jotain vai ei. Edellistä lasta odottaessa olin melkein kolme kuukautta sairaslomalla supistusten takia ettei syntyis keskosena ja silti se lapsi syntyi päivän myöhässä. Tämänkin piti tulla hyvissä ajoin kun niin supisteli mutta eipä tuota ronttia vieläkään näy. Saas nähdä pääsenkö vielä yllättämään neuvolan tädin könyämällä sinne perjantaina näytille...



40+5

Vierailija
8/23 |
01.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ollaan yhä vauva vatsassa :) Eilen en päässyt Odotus-sivulle ollenkaan, meinasi hermot jo mennä. Palaan rupattelemaan "paremmalla" ajalla.



Piia rv 41, taidan olla johdossa :D



Ps. Ei siis mitään merkkejäkään ilmassa mulla!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
01.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu en meinannut päästä aluksi minäkään eilen, ei mukamas löytänyt mitään keskusteluja. Täällä sama tilanne, eli ei mitään, tänään Tykkimäen huvipuistonkin reissu heitetty....Parit juilimiset alavatsalla ei muuta...siis en kyllä laitteisiin mennyt. Kyllä tosiaan on odottavan aika pitkä...pikku jannu piristi minua tässä kaksi päivää mutta nyt lähtee taas mökkeilemään, sinänsä hyvä ettei tarvi stressaa minne sen laittaa jos lähtö tulee mutta kun mul on fiilis et kyllä tässä sunnuntain yliaikakontrolliin asti ootellaan :(.



40+5

Vierailija
10/23 |
02.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mustikalle tosiaan paljon onnea :)



Miekin olen totaalisen luovuttanut, perjantaistakaan en edes viitsi veikata jäänkö sinne vai en. Supistelee ehkä kahdesti päivään ja juilii mahaa, lisäksi pikkuinen taitaa repiä tiensä ulos tuosta navan kohdalta, semmoista melskaa pitää vatsassa.



Eilen petasin vauvan sängyn ja etsin rintapumput sun muut pestäväksi. Niin ja raivasin hoitopöydän. Tosin ehtii se jo tavaroitua pian uudelleen.. Kun tuon vaunukopan vielä jaksais ainakin imuroida, kankaita ei tarvitse pestä. Toissailtana hain autotallista vaunujen rungon, joka oli ihan pölyssä, mutta rankkasade pesi sen miun puolesta :)



Piia ja piilotteleva poika 41+1

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
02.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tsemppiä viimemetreille, palkinto on TODELLA lähellä. Ja älkää huoliko vaikka viikot ja päivät paukkuu, saatte sitten tällaisia "valmiita" vauvoja jotka hurmaa äitiä pitkillä katseilla ja "hymy yrityksillä" jo 2vkon ikäisenä : )



trv. art & tyttö tänään tasan 2vkoa (joka syntyi rv42+2)
!http://www.vauva.fi:80/perhe/perheshowimage?id=348d06cc-486f-11dd-b555-…!

Vierailija
12/23 |
03.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kovin on käynyt hiljaiseksi meininki täällä...

No sunnuntai ja yliaikakontrolli olisi aika lähellä mutta mitään varmaahan mulle ei luvattu että silloin käynnistetään mutta vähän sen suuntaista...saas nähdä.

Yliaikainen on tosiaan olokin jo ja ihan on mennyt ootteluksi tää meininki. Tänään oli vielä neuvola vaikka kovasti neuvolan tätille lupailin että en enää sinne ehdi, mutta toisin kävi...Kaikki oli ihan ok ja hieman koitteli että jos tuo pää olisi vähän jo telakoitunut, ei hänen mukaan ainakaan enää niin heilunut. Olisin niin halunnut et tää olisi normaaliin tapaan käynnistynyt, sen verran pervo oon että senkin jännityksen olisin saanut kokea että lähteäkö vai eikö lähteä :). No ehkä kolmannen kohdalla..jos sellaista vielä tulee ja jos siis en taas joudu sectioon. Taitaa olla niin että jos on kaksi sectiota niin kolmaskin sitten leikataan..Eipä tässä..huomen ois hellepäivää luvassa. Jos vähän nurmikkoa vielä ajelisi ja hikoilisi kuin possu tuolla.



41+0

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
04.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänään sitten yliaikakontrolli, mutta odotukset eivät ole kovin korkeat. Silti on otettava oma kassi ja lapsille kamppeet varoilta, jos jäävätkin mummolaan. "Onneksi" aika on vasta 10.50, ehtii viettää normaalia aamua.



Sama juttu, Koo, miekin oisin toivonut just tuota lähdön hetken jännitystä! Tämä neljäs kun hyvin todennäköisesti jää meidän viimeiseksi. Mutta ähäkutit niille, jotka lässyttivät mulle "elähän sano, kyllä varmaan syntyy aiemmin, kun on jo neljäs", kun mie sanoin et reippaasti menee yli heinäkuulle :D



Pelottaa hieman vauvan sokeriarvot, kun mulla todettiin se lievä raskausdiab. ihan tässä lopussa. Mut ei kai sitäkään auta etukäteen murehtia. Ja vaikka oonkin asennoitunut palaamaan kotiin, silti tekisi mieli jo itkeä ennakkoon sitä pettymystä, VAIKKA kuinka tiedän, että ei ole kuin muutamasta päivästä kyse.



Lämmintä päivän jatkoa! Piia ja maha 41+3

Vierailija
14/23 |
04.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

minulla jää ainakin "luomukäynnistyminen" kokematta, kun siis tämä kolmaskin jouduttiin käynnistämään. Niin ja eniten meni viimeisin "yli" eli TSEMPPIÄ viimepäiviin.



art & tyttö 2vk2pv

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
04.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

minäkin sain kuulla että "tytöt osaavat itse ulos...poikia saa houkutella" ja PAH - rv42+2 syntyi kahden pv:n käynnistyksellä :DDDDDDD

Vierailija
16/23 |
04.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mullahan menee ihan yksinpuheluksi tää :D, no ei se...sunnuntai on lähellä mutta mutta, tapahtuuko silloin mitään on toinen juttu. Sulla taisi olla kyllä Art kesäkuisten ennätyspäivät (toivottavasti en kadu sanojani ja ole itse se :D )....mutta siinä vaiheessahan se kun nyytti on sylissä on aika sama miten se sieltä tuli, tiedän kyllä sen. Nyt lähden rääkkäämään itseäni tuonne helteeseen, jos edes vaikka kipeän selän saisin ruohonleikkuusta ;).



41+1

Vierailija
17/23 |
04.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vauvalla ei hätiä, paino noin 4,6kg eli mikään pikkunuppu ei ole tulossa. Lapsivettä normaalit, istukka kunnossa. Kohdunsuu 2cm auki, pehmeetä kaulaa 1,5cm. Olisin saanut jäädä käynnistykseen eli tablettia massuun, JOS olisin halunnut. Mut ei kiitti. Viimeksi jäin just noin perjantaina ja vauva syntyi sunnuntaina aamuyöstä. Maanantaina menen sitten uudelleen ja jos paikat yhtään kypsemmät, niin kaippa puhkastaan kalvot, mutta se katotaan sitten.



Eli niin se vaan taitaa Koo olla seuraavana vuorossa :) Lapset olivat pettyneet, kun ei vielä saanutkaan jäädä mummon luo yöksi. Voi raasut! Ihanaa, anoppi lupasi tulla huomenna siivoamaan. Mikäpäs siinä, itse voiskin koettaa ottaa "rennommin" viikonlopun. Vähän sai alapäähän juilutusta sisätutkimus aikaseksi.



Piia ja pallero 41+3

Vierailija
18/23 |
04.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mullakin viimeeksi oli kaikki ihan ok, mitä nyt istukka oli silloin jo hieman kalkkeutunut, virtaukset oli kuitenkin napanuorassa hyvät niin se oli kuulemma pääasia. Onhan tuokin totta että jos se käynnistys kuitenkin vie aikansa niin mielummin sitä ehkä viikonloppunsa kotona viettää. Meillä on ollut nyt vaan pari viikkoa jo enemmän ja vähemmän kuopus hoidossa mummilassa toisessa kaupungissa kun olisi hankala äkkiseltään hoitopaikka kehittää niin sen puoleen hyvä jos alkaisi jo tapahtua.

Olihan sulla kuitenkin jotain jo tapahtunut tuolla alapäässä, mulla ei ollut viimeeksi edes noin hyvä tilanne mutta toivon kovasti jos olisi vähän kehittynyt, tosin miten se kehittyy jos ei ole mitään suppareita..sitä en tiedä.



Missäspäin suomea se ananasnektari synnyttelikään?

Vierailija
19/23 |
04.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

neuvolassa tänään kävin ja maanantaille varasin kontrolliajan sairaalaan. Jos kaikki ok niin ei ne sitä silloin vielä käynnistä vaan luultavasti keskiviikkona kun silloin olisi jo rv 42. Jotenkin tuntuu että kai se nyt sieltä itsestään älyää tulla, en ainakaan vielä jaksa uskoa että tarvis käynnistää mutta en mä kyllä ikipäivänä olis uskonut että näinkään kauan kestää... Alunperin mulla oli laskettu aika jo 18.6. mutta sitä ultran jälkeen siirrettiin ja nyt ollaan kyllä jo täysin eri päivämäärissä kuin alunperin odotin. Neuvolan terveydenhoitaja oli hämmästynyt ettei ollut vieläkään tämä vauva syntynyt, on hänen mielestään ollut jo niin pitkään tulollaan. Nyt oli vieläkin alemmas mennyt vauva, kuulemma 10 cm edelliskerrasta. Edellisestä käynnistä olikin tasan 10 päivää, niin että on se sentin päivässä laskeutunut. Aika epämukavat oltavat vaan taitaa kohta olla sekä äidillä että lapsella jos tämä vauva aikoo loppuun asti mönkiä sentin päivässä kohti päivänvaloa ;) Tarttis vähän parantaa tahtia...



Vaniljapuffetti 41+2

Vierailija
20/23 |
05.07.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vai on se Vaniljapuffettikin (ainakin eilen..) vielä mahakas!



Koo, mie synnytän Pohjois-Karjalan keskussairaalassa. Minnuu jännittää siun huominen tuomio, toivotaan, että saat alatiesynnytyksen!



Kyllä se vaan odottavan aika on pitkä, nimittäin tuttavilla ja sukulaisilla :D Jo on tänäänkin puhelin piipannut kyselyviestejä. Mutta mikä "parasta", limatulppaa on valutellut ja mahaa juilii, eli jotain kypsymistä sentäs lisää. Esikoisesta tuli limatulppaa just yliaikakontrollin kopeloinnin jälkeen ja poika syntyi parin päivän päästä ja kuopuksesta tuli lauantai-iltana sairaalan käynnistelyissä ja tyttö syntyi sit su aamuna. Mutta korostan, etten mie tässä synnystä epäile vielä tuloillaan olevan, vaan tosiaan toivon maanantaille parempia lähtökohtia.. Tai jotain..



Viikonlopun jatkoa, myö täällä nautitaan puhtaista lattioista ja paistetuista letuista, anopin touhuumana! Piia ja 41+4