Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

-o-o-o- Maanantain HELMINAUHA -o-o-o-

17.07.2006 |

Pakko aloittaa uusi pino.. Vatta on tosi kuralla.. Jännittää ja pelottaa.. Lähden nyt siis sinne ekaan ultraani, jossa varmistetaan, että kaikki olis ok (bd bd bd). Palailen kertomaan kuulumiset.. iik..



Minni rv8+6 (näin toivon!)

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä ei erikoisia. Vatsakipu hellittänyt aika paljonkin :)

Tänään eka neuvola.



Palailen jahka kerkiiiiin, hyvää viikonalkua kaikille!



Repo ja Wilson 8+2

Vierailija
2/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis alusta....



Onnee, onnee uudelle tupla mammalle! Aika jännää, et nyt meidän porukassa on jo 3 tupla tuplaajaa! ( Oliko kolme? vai neljäs jo?)



Ja tsemppiä neuvolaan/ ultraan menijöille!



On se hauskaa huomata, ettei oma mies ihan ainoo oo, joka kännissä tahtoo vähä soveltaa yli.. =) ne miehet....!



---> ( . ) On ihan jees, mulla on se hillitön syömisvimma, siis se jatkuva nälkä fiilis mennyt ohi toistaiseksi, ja mulla se tosiaan oli n. viikoilla 6-8. Silloin mulla tuo mahakin pullahti esille ja tuossa se on ollut siitä lähtien. Ei kutistu, eikä kasva. Vähä jännittääkin et mitä mahtaa neuvolan vaaka näyttää painoo seuraavan kerran!



On täälläkin ollut juttua kallistuneista kohduista jne. Muistin vain yhtäkkiä, että joskus nuorena joku gyne sanoi, että mun kohtu on väärään suuntaan kallistunut..?? Mitähän se muuten edes tarkoittaa? Siis mihis suuntaan ne kohdut yleensä on sitten kallellaan?

Varmaan lääkärin tarkastuksessa ens viikolla asia tulee esille?



Mitä siellä lääkärin tarkastuksessa muuten tehdään? Onko kukaan ollut jo siellä?



T: Utelias Helga Ja toukkis 10+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki hyvin!! =D Pikkuinen vastaa viikkojaan, on nyt 2cm! =) Näin selvästi miten sydän sykki (lääkäri näytti kohdan, en muuten ois osannu kattoa, oli se niin pieni vielä). Syy kipuihinkin selvisi; kipuja aiheuttaa sekä kohdun kasvu, että erittäin taaksepäin kallistunut kohtu. Oliko se nyt Helga ketä juuri kohdun kallistumisista kyselikin.. en osaa asiaa selventää, minullekin ihan uus juttu. Ja siellä lääkäritarkistuksessa varmaan on (ainakin meilläpäin on) se niskaturvotusultra. Eli ekaks varmasti otetaan virtsanäyte, verenpaine jne " vakkarit" , ja ultrataan (luultavasti sisäisesti).



Huh, kun helpotti tuo ultrassa käynti! Nyt kyllä tekis mieli kaikille jo kertoa tää salaisuus, mut mies on niin " salaperäinen" , ei haluu viel paljastaa..



Minni rv8+6 (tai terkka ja nyt lääkärikin merkkas päivän vähemmän, en tiedä miks, mut minä pidättäydyn omassani)

Vierailija
4/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Enpäs olekkaan pitkiin kirjoitellut, kun ei ole mitään kummempia kerrottavia ollut. Ihan vaan sivusta lueskellut teidän juttuja. Mutta nyt ilmeni eräs huolen aihe...



Lauantaina oltiin kavereiden kanssa veneilemässä ja sunnuntaina kaveri soittaa hädissään, että onhan minulla ollut vesirokko... No eipä ole ollut. Kaverille oli sunnuntaina noussut hirmuiset rakkulat ja siellä se varmaan kutiaa edelleen.



Ja minä aloitin soittokierroksen päivystykseen, josko joku minua auttais. Oman paikkakunnan päivystys ei ottanut asiaan mitään kantaa joten soitin sitten Kyssiin. Sieltä osasivat neuvoa minut vasta-aine testeihin joissa katsotaan enkö varmasti ole ikinä sairastanut vesirokkoa.



Ei kun aamulla seittämältä omaan terveyskeskukseen. Mitä mitä mitä...?! Minä haluan pelkän lähetteen sinne testeihin, kerkeen nähdä lääkärin myöhemminkin. Mutta väen vängällä antoi lääkäriajan, että sinne on mentävä. No tässä ootellaan sitä lääkäriin menoa.



Toivottavasti tulokset tulee pian ja ne näyttäis, että vesirokko on sairastettu.

Vierailija
5/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mahtavaa, meitä tuplien odottajia on jo tosiaan 3!!! Miten todennäköistä tää voi olla? =)

Minä sain soitettua tänään asuntovälitykseen, etsitään nyt saunallista rivari kolmiota/neliötä. Mielenkiinto tähän asuntoon on nollassa, mua ei kiinnosta siivota eikä tehdä enää täällä mitään. Odotan vaan, että toivottavasti meille löytyisi pian sopiva asunto ja mä pääsisin laittelemaan lastenhuonetta..

Joku kyseli lääkärineuvolasta, mulla se oli viikolla 10+jotain. Ensin mitattiin verenpaineet ja katottiin pissat yms, sitten lääkäri teki sisätutkimuksen ja ultras alakautta. Eli meillä on niskapoimu-ultra viel erikseen, mulla se on ensi viikolla. Ei meinaa malttaa odottaa!



jethuu 11+3x2

Vierailija
6/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnea vaan kolmannelle kaksosia odottavalle! Sori kun en muista nimeä...



(.) Minä sain tänään ajan sinne KYS:iin nt ultraa, aika on viikon päästä. Olen tässä jo valmiiksi jännittänyt onko kaikki ok, jotenkin tuntuu että jotain on pielessä, kun olen syönyt allergia lääkkeitä ym. Toivottavasti ei, tuntemukset varmaan johtuvat siitä että tämä raskaus on ollut niin erilainen kuin eka.



Nyt minun täytyy rientää kaupunkiin asioille. Palailen.



Minttuli ja jigi 11+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olipa kiva pitkästä aikaa päästä lukemaan muitten helmien ajatuksia. Olen ollut varsinaisessa nettipimennossa jo jonkin viikon ja nyt pääsin vihdoin tänne. Onnea vielä kaikille helmimasuille ja tuplaonnea tuplahelmille!



Oma odotusaika on ollut kyllä kaikkea muuta kuin onnellinen ja hehkeä. Pahoinvointi alkoi jo viikolla 4+3 ja siitä saakka olenkin oksentanut miltei joka päivä. Lopulta helteet veivät minut tiputukseen saakka. Emme olleet vielä silloin miehen kanssa kertoneet vanhemmillemme, mutta sitten oli pakko. Varsinkin oma äitini sai sätkyn tiedosta, että olen ea:lla eikä hän ole päässyt mukaan hoitamaan. No, olen nyt sitten asustellut kotona pari viikkoa. Äiti on onnellinen kun saa hössöttää ja onhan se itsekin kivampi, kun ruoan saa valmiina eikä kaikkea tarvitse tehdä itse. Kovasti onnellisia ovat kaikki tulevat tädit ja isovanhemmat. Sairaslomaa tässä itse vietän ja hihittelen, miten kaikki voikaan muuttua, kun he saivat tiedon.



Huomenna vietämme vanhempieni hopeahääpäivää, keskiviikkona menemme np-ultraan. Jännää... Koitan sitten jälleen päästä netin viereen!



*M*

10+6

Vierailija
8/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


[b]Annuliinu[/b]lle tervetuloa ja tuplasti onnea!

[b]Minni[/b]lle onnittelut iloisista ultrakuulumisista!

Joko [b]Repohukka [/b]palasi neuvolareissusta? Kuulumisia!

Olipas [b]Helga[/b]lla ollut outo gyne. Eihän kohtu voi olla

väärään

suuntaan kallellaan (paitsi sitten ehkä hänen nakkisormilleen). Suurimmalla osalla on eteenpäin kallistunut kohtu, mutta ei taaksepäin kallistunutkaan mikään eksoottinen ilmestys ole. Voi vaikeuttaa esim. sydänäänten kuuntelua tai masun päältä ultrausta näin alkuun, mutta kasvun myötä hakee paikkansa siinä kuin eteenpäin kallistunutkin.

[b][color=pink](.) [/color][/b]Olotila ihan ok, eilinen lepopäivä taisi tehdä hyvää. Voisin kyllä nukkua vaikka viikon putkeen...

*haukotus*

Masu ihan ok. Ja pullea :D

Voi jummi tuota kotidoppler-aloitusta! Arvatkaa, rupesiko polttelemaan (www.kuuntelevauvaa.fi)...

- Pomelo ja Erittäin Salainen, rv 11+2

*vaklaa pian Tomppana kotidopplerilla*

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mukava kuulla että suurimmalle osalle kuuluu hyvää. Melkein olen kateellinen.

Itsellä pahoinvointi vaan pahenee jos mahdollista.

Koko vatsan seutu on jo ihan arka tästä yökkäilystä ja oksentelusta.

Kävellessä sattuu alavatsaan mutta onni ettei paljon tarvitse kävellä. Vessaa ei voi jättää yksin kotiin =)

Elän toivossa ettei tätä jatkuisi enää kauaa mutta samalla olen jo varautunut siihen, että seuraava puoli vuotta voi olla vielä tätä samaa...



Vatsa pömpöttää pahoinvoinnista huolimatta todella näkyvästi ja tuntuu että töissä kaikki jo huomaavat. Ärsyttää sekin mutta mikä nyt ei tällähetkellä ärsyttäisi =)



On ollut ehkä liikaa aikaa miettiä kaikkea mutta nyt olen ottanut uudeksi huolenaiheeksi esikoisen. Miten tämä uusi vauva voi tulla kun esikoinen on edelleen niin " vauva" . En millään haluaisi hänen kasvavan... Nämä on varmasti vaan näitä raskausajan suruja =)



Tälläinen valituspäivä tämäkin. Mukavaa viikkoa teille kaikille ja vielä onnea uudelle tuplien odottajalle =)



MyQ rv 10+5

Vierailija
10/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lomareissumme meni joutuisasti ja vointi pysyi kohtalaisen hyvänä koko ajan. Nyt olen viettänyt jo pitkän tovin lukiessani reissumme aikaisia kuulumisianne. Kaikenlaista näyttää tapahtuneen.



Ihan ensimmäiseksi voimahaleja kaikille suru-uutisen kohdanneille!



Ja onnea kaksosia odottaville!



(.) Vaikka huonovoitisuus on vaimentunut, rintojen kipeys alkanut ja alavatsan jomotukset ovat yhä ajoittaisia, sydämeeni on hiipinyt pelon möykky. Mulla on nimittäin alkanut tulla silloin tällöin ruskeaa vuotoa. Olen viikon aikana huomannut sen ehkä neljä-viisi kertaa käydessäni vessassa. Mitään suojia en ole sentään tarvinnut. Tänään olen sydän sykkyrällä lueskellut vastaavista aiheista ja pelkoni on vain lisääntynyt. Onko tämä nyt menossa kesken? Huomenna olisi ensimmäinen neuvola, en tosin tiedä tuoko se mukanaan mitään helpotusta huoleeni.



Pelosta sykkyrällä,

medve rv 8+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahoinvointi pitää minut edelleen sänkypotilaana. Yritin tänään autoilla kaupungille, mutta en päässyt sitten autosta yhtään mihinkään. En uskaltanut lähteä, koska oksetti niin kovasti. Samalla pää ei tuntunut kantavan yhtään. Toivottavasti tätä ei enää kovin kauan jatkuisi tai olen kyllä ennen pitkää sairaalassa tiputuksessa. Ja kyllä huomaa, että kaksoset on masussa. Kohdunkannattimet valittaa vähäisestäkin. No jospa siellä tuplilla olisi kaikki oikein mallikkaasti, koska äiti voi niin huonosti. Esikoisellehan tämä on rankkaa, kun minusta on tullut vetämätön naatti.



Hanna-äiti rv8.

Vierailija
12/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja nyt tuli mieleeni, että mitä kuuluu piipaalle??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uudet tuplat oli tulossa! ONNEA! Aika historialliselta tuntuu että näin paljon tuplia tulossa :) :) :)



Neuvolassa papereita, ei muuta. Pissaa ja verinäytteet jne jne.

Paino ei ole heilahtanut mihinkään, edelleen 56kg. Hb oli alhasempi kuin ikinäkoskaan 127.

Mulla yleensä massiivisen hyvä hb. Eihän toikaan mikään huono ole, mutta mulle vähän ehkä huonohko..

Ruuan syy varmasti.

Multitabs2+ lähti aamulla mäkeen (eli roskiin) - joku aine siinä, ehkä säilöntäaine, aiheutti MAHDOLLISESTI neljän päivän uskomattoman tuskan.

Ei välttämättä, mutta tänään kun en ole ottanut, oon voinut jo paremmin.

Alas on mennyt jopa viiliä ja luonnonjugurttia - ja olen pystynyt kävelemään ;)



Mies tuli, kainaloon mars!

Vierailija
14/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


Haluaisin mukaan listalle...

Eli näillä näkymin la olisi 28.2. ja toista lapsukaista odotellaan. Itsellä ikää 26 v. ja miehellä 30 v. Sairaala on VAS tai LAS.



-vanamo-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkuun vanamo(?) tervetuloa joukkoon!

Ja minniköhän oli tuonut mukavia uutisia ultrasta..onnea! (ei millään muista nikkejä, vaikka kuika yrittää! sori!)



Minä soittelin labrasta pissakokeen tuloksia ja näytteissä oli ollut montaa eri bakteeria..!!!

Neuvolasta kyselin lisätietoja ja täti kyseli, että voisiko mulla olla klamydia kun leukosyyttejä(?) on niin paljon! Vähän jäi levoton olo, vaikka sitä klamydiaa ei millään voi olla...

Tosin neuvolan täti sanoi, että se voi myös johtua valkovuodon runsaasta määrästäkin. Keskiviikolle sain neuvola-ajan ja sitten tehdään ilmeisesti uudet testit. Taidan kysäistä josko täti viitsisi edes kokeilla kuuluuko sydänääniä tässä vaiheessa..

Onko kellään muulla ollut pissakokeessa epäpuhtautta?



Ei ainakaan rauhoita tällaiset uutiset mieltä!



Allergiaan sain vihdoin lääkkeen, jonka sopivuus piti kuitenkin varmistaa lääkäriltä, mutta nyt voi rauhassa lääkitä itseänsä ja pitää aivastelun kurissa! Yksi vaiva onneks vähemmän!



Eipä sitten muuta..

mammutti ja vili vilperi rv 9+3

Vierailija
16/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tervetuloa uusille helminauhalaisille ja onnea ultranneille ja kolmannelle tuplahelmelle.



Omassa tilassa ei edelleenkään uutta, mäkin voisin nukkua viikon putkeen eikä tekis edes tiukkaa. Kyl niin väsyny vaan on. Vielä viikko ekaan neuvolaan ja sit pääsee ultraa varailemaan toivottavasti.



Joku muukin näköjään pähkäilee noitten kaksosrattaitten kanssa. Meillä ikäeroa tulee noin 1v 10kk ja ajattelin et jos eka kattois ilman ja jos tuntuu et on tarvetta ni ostaa sit, mut ennakkoon en taida ostaa. Kantoliinaa on niin moni kehunu et sellasen varmaan tuun törsäämään.



Mä oon onneksi saanu pidettyy ostovimman vielä kurissa ja toivottavasti pysyykin ja eka täytyy kattoo esikon tavarat läpi et mitä yleensä tarvii ja mitä ei. Jos tulee toinen tyttö ni ei kyl tarvita mitään uutta. Pojalle ei ehkä ihan vaaleenpunaset ainakaan julkisella paikalla käy. Vaikka kyllähän silti ihmiset aina kysyy kumpi hän on, vaikka ois päästä varpaisiin puettu vaaleanpunaiseen. Eiko ois kohteliaampaa hiukan vanhemman vauvan kohdalla kysyy mieluummin jo nimee ku et kumpi hän on??????? Ja varsinkin jos toinen on selkeesti jompi kumpi. Itse en ainaskaan henkilökohtaisesti pistäs pojan suuhun edes vaaleanpunasta tuttia. Oon vaan nii " vanhanaikanen" et toiset värit on tyttöjen ja toiset poikien. Tietty nykyään on paljon ku sopii molemmillekkin esim. tumman punanen pojalle ja sininen tytölle. No se siitä aiheesta.



Ja ketä sitä mies -alkoholi yhdistelmää mietti, ni meil se on ainaskin erittäin vaarallinen ja epäsopiva pari. Niitten ei ois koskaan pitäny kohdata toisiaan, muuta ku ykkösoluen merkeissä.



Tosiaan piipaa, missä olet???



Emylis ja salamatkustaja nro 10+1

Vierailija
17/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja uusille tervetuloa mukaan!! ja uusi kaksosten odottajakin saatiin mukaan - vau!!



Minnillä oli hyviä ultrakuulumisia, ne on aina mukavia uutisia! Hienoa että kaikki on kunnossa!



Miesten kännäilystä oli jotain juttua, varsin tutulta kuulosti... eli kyllä täälläkin se mies osaa vetää kunnon perskännit ja sitten käyttäytyä vähemmän hienosti... varsinkaan nyt en jaksa kattoa juomista yhtään, oonkin sanonu että bilettää kyllä sillon tällön voi, mutta ei mun läsnäollessa. eli bileet muualla, kiitos.



Mites Soosi83:n tilanne, mitähän toi vesirokko voi sitten aiheuttaa?? varmasti pelottava tilanne, hui!! aika harvinaista vissiin ettei ole vesirokkoo sairastanu. toivottavasti sulla on asiat kunnossa!

Nii ja mammutilla oli bakteereja virtsassa, peukkuja pidän sullekin että kaikki kuitenkin ihan ok. mulla ei ole omakohtasta kokemusta asiasta, enkä oikeen tiiä kuinka tavallista tollanen on. mutta tosiaan sehän voi olla ihan sen valkovuodon syytä. siitä täälläkin kyllä riittää...



tuntuu että hirveen monelle on tärkeetä raskauden salailu, mä taas ite oon ihan toisenlainen. meidän vauvasta tietää jo tosi moni, kai me ollaan vaan miehen kans niin innoissamme ettei malteta olla hiljaa! =) tiedän kyllä kaikki riskit mitä tässä vaiheessa on, mut ajattelen että surraan sitten jos siihen on aihetta, nyt ollaan raskaudesta ihan täysillä onnellisia. ja onpahan sitten paljon tukijoita, jos jotain sattuu.



ja vielä omaa napaa: mulle on tainnu iskee elämäni eka ihan kunnon raskausajan himo: ranskalaiset!! mun tekee niitä mieli siis niin hirveesti, että nytkin on uunissa annos tulossa... hmmm, ei mikään niin terveellinen himo, miksen mä voi kuulua siihen joukkoon jonka tekee mieli omenoita, mandariineja, kurkkua tms??!!



Niin ja piipaan kuulumisia minäkin odottelen??



Loviisa, rv 7+6 ja huomenna eka neuvola!!

Vierailija
18/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voi teitä, ihania ootte, kun ootte kaivannu. =) ♥



Mä oon hiukan puolitarkotuksella pitäny hiljaiseloa. Jotenkin tuntuu, että ei niinkuin ihan kuulus porukkaan, kun ei oo varma onko kaikki kunnossa. Sellanen tyhmä fiiis, jos ymmärrätte. No keskiviikkona se viimein selviää.



Mä kävin tänään sisätautilääkärillä ihan muissa asioissa ja hänen mielestä moinen alkuraskauden ultra on ihan turhaa eikä sellaseen kannattas mennä. Alkio kun on niin pieni yms niin turhaan vaan hakee murheita itselleen, jos kaikki ei näytä olevan kunnossa. Nyt oon kyllä jo itsekkin samaa mieltä. Mut ei kuulemma ihmettele yhtään, että mä semmoseen meen, kun kaikki haluan aina niin tarkkaan saada tietooni ja selvitettyä.

Hänen mielestä mun ei kannattas murehtia yhtään. No ylihuomenna se selviää, vaikka se oli kiva kuulla niin ei se tässä vaiheessa enää pelkoja poista.



Toisaalta olo on kyllä ihan niinkun raskaana oltas kunnolla. Pahoinvointi jatkuu, hillitön keskipäivän väsymyspuuuskat ja farkkujen vyötärö alkaa kiristää istuessa ihan eri tavalla kuin ennen.

Pitkät kaksi päivää vielä edessä!



Sillä välin vopikaa hyvin kaikki helminauhalaiset! Niin ja tietenkin kovasti tervetuloa uusille ja kaikille tuplattarille suuret onnittelut!

Vierailija
19/19 |
17.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on erittäin paljon taaksepäin kallistunut kohtu, melkein poikittain. Tämä haittasi todella paljon sydänäänien kuuluvuutta, ja sitten pääsinkin ultraan varmistamaan että kaikki ok. Minulla on vielä eteis istukka joka haittaa osaltaan noita sydänäänien kuulumista!