Paha olo :(
Miten saisi ehkäistyä pahaa oloa?
Olen aamuisin syönyt ja ottanut vitamiinia, sekä syönyt myös päivän mittaan. Esikoisesta ei ollut näin pahaa oloa ollenkaan vaikka pientä kuvotusta esiintyikin. Eikä tämäkään pahimmasta päästä ole, on vain sietämätöntä tuntea pala kurkussa koko ajan ja miettiä missä on lähin vessa. Mahassa muljaa jatkuvasti ja oksettaa. Onko jotain hyviä vinkkejä??
-Jonsku rv 7-
Kommentit (8)
Auttaa multi tabs raskaus vitamiini
kuulemma auttaa.. Voit raastaa tuoretta inkivääriä kuumaan veteen ja juoda päivän mittaan tätä teetä. Myös inkivääritabletteja on myynnissä, pirkallakin olen nähnyt.
Vissy auttaa myös ja väkevät kurkkupastillit (varsinkin salmiakinmakuiset)!
Tärkeintä kuitenkin, ettet anna nälän tunteen iskeä!
Kyllä se olo helpottaa :)
Fanny rv21
Itse olen ollut todella pahoinvointinen koko alkuraskauden. Nyt viikkoja 17 ja alkaa vasta helpottamaan.
Minä suosittelen että kun heräät aamulla niin juot kylmää vettä tai limua. Syömistä en suosittele heti.
Täällä ruotsissa on pahoinvointi tablettaja nimeltä Postafen jota saa syödä raskauden aikana myös. Itse suosittelen. Helpottaa olo paljon.
Alussa otin 1 tabletin aina illalla nukkumaan mennessä ja viikolla 14 vaihdoin niin että otan vain ½ tablettia aamulla heti kun herään. Nyt ei enää tarvitse edes jokapäivä ottaa. Mutta heti jos tuntuu kuvotusta tai pahoinvointia niin otan ½ tablettia jos en ole aamulla ottanut.
Pahoinvointiin auttaa myös säännöllinen rytmi. Pyri syömään aamupala samaan aikaa samoin lounas ja päivällinen. Auttaa vatsaan.
Olen jättänyt aamusyömisen hieman myöhempään ja niitä MultiTabs raskausvitamiineja olen syöny koko ajan. Täysin säännöllinen ruokailu on mahdotonta vuorotyön ja sen vaihtelevuuden takia mutta yrittäny olen.
Tämä tuntuu alkavan puolilta päivin ja pahenevan iltaa kohden, olo on ku riivatulla. Nälkä kun tulee ja katsoo jääkaappiin ni meinaa samantien oksentaa kun kaikki näyttää niin kamalalta.
Kaikki yhteinen aika perheen kanssa menee maatessa (ja murjottaessa) kun ei juurikaan voi sohvalta nousta :(
Töissäkin "tosi kiva" olla ku kuvottaa jatkuvasti enkä ole siellä vielä kertonut...
Lisää vinkkejä otetaan vastaan!
Täällä myös kärsitään koko päivän kestävästä kuvotuksesta, mulla pientä helpotusta on tuonut mandariinit sekä vauvan piltit, mangoa ja päärynää on tullut syötyä. Ja appelsiinimehu on ehdoton. Mutta nuokin auttaneet vain hetkellisesti. Ja öisin syön viinirypäleitä.
aamusyömisen. Juon aamulla raikasta vettä ja seuraavaksi syön omenan (joka ei okseta KOSKAAN). Pahimman pahoinvoinnin aikaan en syönyt ollenkaan esim. jauhelihaa ja kanaa, mitään jogurttia tai paksua soppaa, puuroa jne. Pelkästään raikas ja rapea ruoka sekä raikkaat juomat saivat ajatukset pois pahoinvoinnista.
Suolakeksit auttoivat myöskin, jos oli nälkä mutta oksettava olo! :D
Kyllä se pahoinvointi todennäköisesti alkaa sinullakin helpottaa viimeistään siinä 12 viikon jälkeen. Voimia!
Muista että liian vähäinen yöuni ja syömättömyys vain pahentavat oloa! Liiku paljon ulkona, raitis ulkoilma tekee myöskin hyvää!