Keskenmenoko???
Olin eilen alkuraskauden ultrassa, jolloin rv 7+6. Tänään olisi siis pitänyt alkaa 9. raskausviikko.
Sikiön koko ei vastannut kuitenkaan raskausviikkoja. Oli vain n. 4 mm. Sikiökaiku löytyi, muitta ruskuaispussia ei näkynyt. Tosin sikiön koko oli niin pieni, ettei lääkäri uskaltanut oikein sanoa juuta eikä jaata. Sain uuden ultra-ajan 2 viikon päähän. Millään ei jakaisi odottaa niin pitkää aikaa-tuskaa.
Olo on kyllä todella pettynyt ja surullinen. On täysin sellainen olo, että raskaus on kyllä varmasti mennyt kesken jo jokin aikaa sitten.
Täytyykö todella odottaa 2 viikkoa, että asia selviää? Onko jollain vastaavaa kokemusta? Huonoltahan tämä mielestäni näyttää (itkettää!!!) Kuinka pitkän täytyy vielä odotella, että tästä tuskasta pääsisi eroon?
Kovasti voimia ja tsemppiä kaikille keskenmenon kokeneille!!!
Kommentit (3)
Niinhän siinä kävi, että tuntemukseni osuivat oikeaan ja keskenmeno tuli. Vuodot alkoivat rv 8+0 eli yhden päivän jälkeen ekasta ultrasta. Menin sitten kontrolliin, jossa ultrasivat ym. tutkimukset. Kohtu todettiin tyhjäksi 8+0. Tarkkaa km-aikaa ei tiedetä. Itselläni kuitenkin sellainen olo, että viikko pari taisi kohdussa olla jo aika hiljaista.
Hiljainen tunnelma on itsellä kaikin puolin. Olin jo niin asennoitunut, että meille tulisi vauva helmikuussa. Muiden raskausuutiset satuttavat kovasti ja isoja mahoja näkyy joka puolella. Yritän kuitenkin jaksaa, päivän kerrallaan. Onneksi on jo yksi lapsi lohtuna, kyllähän se auttaa hieman.
Voimia kaikille km:n kokeneille!
Aika pahalta tietysti vaikuttaa. Koska raskaustesti näytti positiivista? Ainahan olis mahdollisuus että raskaus oliskin alkanut myöhemmin, mutta jos raskaustestin olet tehnyt heti kun kuukautiset on myöhässä niin kyllä olis masuasukin pitänyt jo kasvaa. Itse kävin viime viikolla ultrassa rv 7+5 ja sikiön koko vastasi viikkoja, reilu 14 mm.
2 viikkoa on pitkä aika vain odotella, toisaalta mitäpä ne lääkärit muutakaan voisivat, ellet ole täysin varma siitä viikot pitävät paikkaansa eikä raskaus ole saanut alkuaan myöhemmin. Tuolla odottelulla haluavat tietysti varmistaa että jos sikiö ei ole kasvanut 2 viikon päästäkään niin sen voi " huoletta" keskeyttää. Itsellä ei varmaan pää kestäis nuin pitkään odottelua... Toivotaan nyt vielä parasta, mutta valitettavasti luulisin että kyseessä on km. Tokikaan itsellä ei ole paljon kokemusta (tuulimuna 03/06) joten nämä ei ole mitään asiantuntijan ajatuksia...
Voimia sinulle
HANNELE rv 8+2