~~~~~~ROTAROKOTUS~~~~~~
Kun tästä on nyt ollut sitä puhetta niin laitanpa ihan oman otsikonkin alle.
Siitä rotarokotuksesta oli juttua uusimmassa kaksplussassa.
Rokotteen voi pyytää reseptille lääkäriltä. Suun kautta annettavan rokotteen hinta apteekissa on reilut 60¿. Rokotetta annetaan kaksi kertaa. Ensimmäinen annos on hyvä antaa kolmen kuukauden iässä ja toinen noin viisikuisena. VANHEMMILLE LAPSILLE ROKOTETTA EI TULISI ANTAA SILLÄ VIELÄ EI OLE KUNNOLLA TUTKITTU AIHEUTTAAKO SE HEILLÄ SUOLENTUPPEUMIA.
Suositeltavaa olisi, että vanhemmat veisivät rokotteen neuvolaan tai lääkärille, missä ammattilainen sekoittaisi kylmäkuivatun rokotteen liuottimeen. Toistaiseksi saatavilla on vain sekoitettavaa Rotarix-rokotetta, mutta myöhemmin markkinoille on tulossa myös kokonaan nestemäistä valmistetta. Rokote antaa lähes täydellisen suojan rotavirusta vastaan.
Lapsista 95% saa vähintään yhden rotavirustartunnan 3-5 ikävuoteen mennessä. Kaikki eivät sairastu, mutta levittävät kuitenkin virusta. Yleensä lapset sairastavat ripulin ensimmäisenä tai toisena elintalvenaan. Vaikka suurin osa tapauksista on lieviä, hoidon puutteessa rotaripuliin voi jopa kuolla. Ripuli alkaa yleensä kuumeella ja oksentelulla, joiden jälkeen seuraa vesiripuli. Tauti voi kestaa 22 päivää.