Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

¤¤¤ MAALISMASUT VIIKONLOPPUUN ¤¤¤

07.07.2006 |


Avaan viikonloppua varten oman pinon... jos tämä kasvaa kohtuuttoman pitkäksi niin pätkästään välillä uusiksi. Yleensä viikonloput on kuitenkin hiljaisempia, kun monella on perhe kotona.

Kommentit (32)

Vierailija
1/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmeisesti pirteyttä on ilmassa :) Minäkin heräsin jo vähän jälkeen kuusi aamulla kun mies lähti töihin. Normaalisti jatkan unia vielä pitkään (lomalla kun olen), mutta tänä aamuna nousin kahvin keittoon.

Liekö tuo auringon lämpö vaikuttaa..hmm :)

Eilen vihloi masua ikävästi lähes koko illan ja rinnat vaan kipeytyy koko ajan enemmän ja enemmän.. mutta mies tykkää, kun ne samalla turpoavat ;)

Ninnukka 5+5

Vierailija
2/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Töissä taas.. onneksi on perjantai.

Tännekin on ilmaantunut jonkinlainen öklötys. Alkoi eilen illalla nukkumaan mennessä ja jatkui aamulla aamupalan jälkeen.

Nyt tuntus laantuneen, mutta katsotaan nyt..

Tästäkö se nyt sitten alkaa..



Neet oli laittanut galluppia pystyyn alkuraskaudenultrasta, niin täällä ollaan ainakin siihen menossa parin viikon päästä, mutta ei harmainta hajuakaan paljonko tulee kustantamaan. Luulisin että se jää kuitenkin alle sen sata euroo.

Meillä on siitä vähän toisenlainen tilanne, kun tämä vauvan alku on saanut alkunsa lapettomuusklinikalla (inseminaatio luovutetuilla siittiöillä), niin kuuluu tavallaan kait tuohon hoitosuunnitelmaan että tuohon alkuraskaudenultraan mennään. Jatko hoituu sitten käsittääkseni aivan normaalisti kunnan palvelujen kautta. Ellei nyt sitten välttämättä halua jatkaa yksityisellä käyntiä.



Anzq:llekin siis, kun kyselit, niin se alkuraskaudenultra ei todellakaan ole mikään pakollinen tai välttämättä välttämätön, mutta siihen voi mennä jos haluaa ja saa sitten mielen rauhan vähän aiemmin jos mietiskelee, että onko se alkio oikeessa paikassa ja onko siellä elämää. =)



Oiskohan kellään vinkkejä mitä vois laittaa paarman puremiin??

Siis tää on todella inhottavaa.. seuraavana päivänä noi paarman puremat (mulla siis) tuppaa turpoomaan ja muuttuu ihan sinertävän punertaviksi. Taidan olla vähän yliherkkä noille. =(

Eilen onnistu nippasemaan kädestä ja nyt on jo ihan kivasti turvoksissa (ei onneksi valtavasti kuitenkaan vielä). Kättäkin jomottelee..



Nyt tarttee mennä..



-viivi-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

unohdin sit laittaa aamun ekaan viestiin, että alkuraskauden ultraan olen menossa. minulla myös on syynä se, että raskaus sai alkunsa inseminaatiohoidosta. eli kuuluu hoidon seurantaan. hintaa en tiedä.

Vierailija
4/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei tietoa tänään oksetuksesta(VIELÄ!!!),tyttö laulaa sängyssään jotai omiaan=) ja enään 1½viikkoa ultraan :p huippua=)

rinnat ei edelleenkää arat,mutta eilen mies kulta totesi että " sä oot pelkkää tissiä koko nainen" eli on nämä ilmeisesti päässyt hieman edes kasvamaan,itse en kyllä huomaa=)

maha/selkä jomotuksia on tullu toooosi kipeitä ja vessassa ramppaaminen vaan lisääntyy,toissa yönä heräsin 5kertaa pissalle=/

ei lupaavalta vaikuta...muistaakseni näitä kipuja kun oli tytöstä vasta n.12viikolla ja silloin jouduinkin kävästä lääkärillä kun kivut olivat sietämättömiä ja mitään muuuta ne ei olleet ku kohdun kasvukipuja,liekö nyt samoja??



pelottaa vaan et jos ajattelee koko ajan et ne on kasvukipuja eikä huolestu ollenkaan,mitä jos jotai onkin vialla?

hih,stressi-mamma xD



niin ja mikhän rv mulla on menossa*raapii päätään*

Vierailija
5/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ultra juttuun vastaten: lahdessa hemossa riipuen lääkäristä alku-ultra 50-75e..mun onnella sain juuri tuolta kalleimmasta päästä olevan lääkärin mutta eipä tuo haittaa=)

Vierailija
6/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä väsymys vaan jatkuu. No toivottavasti tämä kohta jo helpottaisi!



Anzq: Mäkin täällä jo mietin synnytystä...Esikoinen syntyi niin nopeasti, että mietin miten ehdin sairaalaan ja mihin esikoinen menee hoitoon. No onhan tässä vielä aikaa ratkaista toi ongelma!



Tosta alkuraskauden ultrasta... Mä oon päättänyt jaksaa odottaa sitä kaupungin järjestämää ultraa rv:llä 12



Mukavaa päivänjatkoa kaikille



mammma rv5+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Melko aikaisin täälläkin heräillään lomasta huolimatta. Ennen esikoista jo herään eli seitsemän maissa :).



Edelleen oireena väsymys iltapäivällä ja iltaisin. Nyt vaan on alkanut vähän pelottaa sillä minulla on toipuoleista alavatsasärkyä. Jomottaa samaan paikkaan tosi usein. Eilen en sitten ehtinyt soittoajalla varata neuvola-aikaa, joten kohta soittelen neuvolaan ja kysyn samalla tuosta särystä. Pelottaa vaan, jos oire kertookin kohdun ulkopuolisesta raskaudesta :/. Onko muilla ollut samanlaista kipua?



Minä en varmaan raaski mennä yksityiselle alkuraskauden ultraan. Täällä Joensuussa eka ultra on sitten np-ultra.



Kohta lähden pojan kanssa kyläilemään kaverin luokse ja saapa nähdä, saanko pidettyä suuni kiinni raskaudesta. Yhdelle kaverille olen kertonut mutta sukulaisille ilmoitellaan vasta myöhemmin. Esikoisen odotusta salailtiin viikolle 8. Milloinkas muut aioitte kertoa odotuksesta?



Liityin minäkin tuonne yahoon listalle, kiitos vinkistä Neet!



Helteistä viikonloppua kaikille!



Jakobiina rv 4+3

Vierailija
8/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

huono olo jatkuu siedettävänä...



tanja-77 5+5

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heissan Ladyt ja ihanasti raskaana olevat maalismasut :)



Sain tänään kuulla sitten sen eilisen rv 5+3 hcg-hormoni määrän oli 10300. Mahtaneeko olla normaali.

Maanantaina menen taas uudestaan. Torstaille on uusi ultra aika jolloin katsotaan onko sikiötä kun eilen ei vielä ollut.



Olen käynyt alkuraskauden ultrassa 2 viimeisemmästä lapsestani ja se on olllut ihan mukavaa. Nyt en tiedä menenkö enää yksityisellä jos ensi viikon torstaina näkyy syke. Varattu aika on kyllä rv 10. Lue: oma gyneni on kesälomalla heinäkuun ja haluan ajan hänelle.



Oireista: Rintoja tai oikeammin nännin aluetta jomottaa ja on kosketusarka, turvotusta on.



Ultrasta vielä sen verran, että itselläni on se perussairaus, jonka takia olenkin erityistarkkailussa,joten Piiperon näen jos kaikki menee hyvin niin useamman kerran tämän raskauden aikana.



Ihanaa alkavaa viikonloppua. Me lähdetään lomareissulle 4 päiväksi kun iltapäivällä alkaa viikon kesäloma :)



Kertokaahan tiedättekö tuosta hcg-n määrästä vaikuttaako oikealta :)



Kiitäen jo etukäteen



Liinukka2006 rv 5+4

Vierailija
10/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pahoinvointi senkun jatkuu eikä se ole vain aamuista vaan KOKO päiväistä! :) Myös rinnat arat ja hirveä väsymys painaa.

Liinukka2006: Mun mielestä toi hCG arvo kuulosta ihan hyvältä. Mulla kun viikkoja oli 4+3 tai jotain niin arvo oli 2124 ja jos se näin alkuaikoina tuplaantuu joka päivä niin kuulostaa hyvältä!!!

Alkuraskauden ultraan aion minäkin mennä....Oma klinikkani on suljettu heinäkuun joten ultra menee sinne elokuun alkuun jos maltan odottaa sinne asti!!!! Ja tulee maksamaan jotai vähän alle 100e!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset


http://metku.net/~pesu/faq.html tuolla on taulukko noista hormooneista =)

Vierailija
12/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vau! Täällähän on oltu heti aamusta tosi ahkerina kirjoittelun kanssa.



Minä olen päättänyt malttaa mieleni tuonne kunnan tarjoamaan ultraan asti - en kyllä edes muista milloin se on....mutta josko ensi viikolla pääsis läpi neuvolaan ja sais varattua sen ekan ajan ja saisi tietää milloin se eka ultra oikein on. Esikosta olen sen kyllä käynyt mutta muisti näkyy pätkivän. Monet olivat menossa ultraan - toivotaan hyviä uutisia ja näkymiä kaikille!



Oireita olen sitten nyt etsimällläkin etsinyt itsestäni ja löysin kuin löysinkin yhden! Kaikki hajut on tooosi voimakkaita ja joskus vähään outoja. Muistaakseni ruusunpiikillä oli ollut samanlaisia oireita tuoremehun kanssa ;-)



Voi noilla miehillä olla joskus aika hauskaa seurata meitä hormoonien vallassa olevia naisia :)



Aurinkoista viikonloppua kaikille, yritetään kestää nämä kuumat kesäpäivät!



aupale rv 5+4

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole tässä joutanut muutamaan päivään kirjoittelemaan. Nyt sellainen hetki, että istahdin koneelle. Mitään muuta oiretta ei mulla ku kamala väsymys kohtaus iltapäivällä. Parina iltana pitäny ottaa ihan päikkärit. Ei oo yksinkertasesti pysyny silmät auki. Mulla eka neuvola viimesellä viikolla tätä kuuta. On jo 8 rv täynnä sillon. Varmaan ultralla jo sydän äänet huomataan. Mutta täytyy alkaa tässä laittele perheelle ruokaa. Palaillaan... ja lämmintä viikonloppua kaikille.





äitiliini74 rv5+4

Vierailija
14/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pakko oli vielä tulla sydäntä purkamaan=(

mulle iski pako kauhu ja paniikki...

vissiin muistaakseni aiemmin mainitsin että täällä koettiin maaliskuussa se tuulimuna ja oireethan silloin oli ihan samat kun esikoista odottaessa ja nyt,ainut poikkeus oli että kaikille hoin koko ajan et kaikki ei ole niinkuin pitää ja etten mä oikeasti ole edes raskaana...

nyt sitten iski samanmoinen olo,mieli teki jo soittaa hemoon ja pyytää aiemmaksi se ultra aika...mä en tiedä miten saisin mieleni rauhottumaan ja vakuuttumaan että kaikki on niinku pitää..



koko ajan pelottaa että taas joku repii ne unelmat ja haaveet kappaleiksi kertomalla ettei siellä elämää koskaa ole ollutkaan ja voivoi...

äiti yritti vaan kovasti tsempata ja rauhottaa mun mieltä,mutta kun koko ajan on paha olla. miten mä sen taas kestäisin jos tää uusii?

ei kenenkää pitäs tollasta pa**aa kokea,ei yhdenkää tulevan tai olevan äidin=(

tiedän monen ajattelevan että meillä on etuudestaan jo yksi lapsi,siihenki pitäs jo tyytyä kun monella ei ole sitä yhtäkään,mutta nää onki MUN unelmia,haaveita ja toiveita...

voi itku sentää kun tän tunteen yli pääsis ja tulis se samperin ultra nopeempaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

viivi99:


Oiskohan kellään vinkkejä mitä vois laittaa paarman puremiin??

Siis tää on todella inhottavaa.. seuraavana päivänä noi paarman puremat (mulla siis) tuppaa turpoomaan ja muuttuu ihan sinertävän punertaviksi. Taidan olla vähän yliherkkä noille. =(

Eilen onnistu nippasemaan kädestä ja nyt on jo ihan kivasti turvoksissa (ei onneksi valtavasti kuitenkaan vielä). Kättäkin jomottelee..

Oli pakko vastata, koska itsekin kärsin samasta ongelmasta :( Viime kesänä paarma puri sääreeni, ja muutaman päivän päästä siinä oli kämmenen kokoinen, KIPEÄ, kuumottava, tajuttoman turvonnut ruhjeen näköinen alue, jossa oli paljon mustelman näköisiä suuria verenpurkaumia. Kävin näyttämässä sitä lääkärille, mutta se vain sanoi että eipä tuolle nyt mitään voi tehdä.

Paarman puremiin ei siis valitettavasti oikein ole mitään lääkettä. Ainoa mikä varmasti tepsii on se, että heti kun paarma on purrut, niin puremakohtaa pidetään kylmässä vedessä yhtäjaksoisesti ainakin puoli tuntia. Se on siis HETI aloitettava. Eli jos on vaikkapa uimarannalla ja paarma puree, niin ei muuta kuin veteen heti istumaan muutamaksi toviksi. Sitä minäkin pelkään, että mitä jos paarma puree esim. kaulaan enkä pääse kylmään veteen käsiksi.... huih! Ehkä jääpalat ajaisivat saman asian?

t. Eppa joka ei taida päästä maaliskuisiin mukaan :/

Vierailija
16/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä maalismammoille oma yhteisö msn:llä



http://groups.msn.com/MaalisMamit-07/_whatsnew.msnw



Tervetuloa mukaan! :)



Vierailija
17/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
18/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpa harmillista ettei noihin paarmojen puremiin ole mitään. =(

No, sitten täytyy vaan kärvistellä.

Tuppaa vaan vähän jomottelemaan tuota kättä, kun sitä joutuu kuitenkin koko ajan käyttämään. Piti vaihtaa hiirikin toiseen käteen, jottei rasitu liikaa. =)



-viivi-

Vierailija
19/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

en tiedä auttaako, mutta minua pisti mehiläinen kun olin hakemassa tytärtäni hoidosta ja hoitotäti keräsi pihasta pari ratamon lehteä, repi ne ja käski hankaamaan purema kohtaa niin, että ratamon nestettä tulee puremakohtaan. Ihme ja kumma - pattia ei noussut, vaikka purema oli kulmakarvan korvan puoleisessa reunassa, eli aika herkässä kohtaa.



Hän sanoi, että itse hankaa ratamolla aina lapsiakin, jos hyttyset tms. syö. Kokeile ihmeessä - kun ei mitään maksakaan..



-neet rv 4+6 edelleen

PS. Tänään on ollut sellaisia ajatuksia, että onkohan siellä mahassa oikeasti elämää. Aika vahva usko on ollut tähän asti, mutta varmaan oireiden lieveneminen on saanut mielikuvituksen liikkeelle.. grrr. Ahdistavaa tämä odottaminen. Vielä 2,5 vk ekaan neuvolaan.

Vierailija
20/32 |
07.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koko päivä rannalla,huh huh. Edelleenkään ei mitään oireita (paitsi rantsussa EHKÄ hieman tuntui rinnat painavilta), parina aamuyönä olen herännyt 3-5 välillä ja valvonut parikin tuntia, mutta en tiedä onko tuo oire vai mikä. Ja oudon levottomia unia näen. Sillon tällön joku pieni kuvotuksen aalto (LUE: erittäin mitätön). Edelleen mietityttää onko matkalainen oikeassa paikassa. Olen yrittänyt tsempata itseäni, että aika kultaa muistot, mutta kyllä kuopuksesta oli rinnat kipeenä jo tässä vaiheessa.



Alkuraskauden ultraan olen menossa 19.7. ja hinta tais olla 80e.



Joku mietti jo synnytystä, me mietittiin tänään nimeä. Mieskin oli täysillä mukana, eikä edes kommentoinut, että odotetaan nyt ensin että syntyy.



Tuleville sylikummeille ollaan kerrottu, muuten ajattelin odotella niinpitkään kun hermo kestää (tai joku huomaa/arvaa).



Vieläkin masentunut

-m- rv 5+2