Liikkeistä viikolla 20+
Millaisia teidän muiden vauvojen liikkeet ovat olleet mahassa viikolla 20 ja risat? Odotan itse esikoita ja olen huolissani. Olen lukenut kesäkerttujen palstaa ja huomannut, että muilla vauveli vilistää masussa koko ajan ja pitää tulevaa äitiä öisinkin hereillä. Itse tunnen liikkeitä tosi harvoin ja tosi vaimeasti. Lähinnä tunnen " ilmakuplia" iltaisin nukkumaan mennessä, mutta aina en edes niitä. Päivisin en mitään huomaa.
Rakenneultrassa istukan sijainniksi kirjattiin " etu" . Tarkoittaako tämä sitä, että istukka on suoraan tuossa mahanahan alla ja sen takia liikkeitä ei tunnu vielä kunnolla?
Nti79 ja 20+4
Kommentit (4)
ei mitään ongelmia..siis istukka etuseinämässä tarkoittaa just sitä et istukka on vauvan ja ihon välillä siis edessä. ja silloin se vaimentaa liikkeet, elikkä vauva liikku mut et tunne niitä. mulla kans tällä kertaa etuseinämässä ja liikkeet alkoi tuntua vähitelleen vahvemmalta mut alussa vaan pientä kuplintaa. ensisynnyttäjillä liikkeet tuntuvat muutenkin myöhemmin kuin uudelleensynnyttäjillä. kyllä ne vahvistuu ja kohta alkaa sun vauvalle kasvu-spurtti. onnea odotukseen!
my_selene ja Remppa rv23+ (kolmas tulossa)
Siis nyt olen viikolla 21+4. Menee jo huolestuneena viikotkin sekaisin :(
Ei huolta, ei ensisynnyttäjä niitä liikkeitä niin kauheasti välttämättä vielä tunne. Jostain kuulin, että vasta vk 24 tai 28 jälkeen voi odottaa tuntevansa päivittäin. Ja istukka edessä voi vaikuttaa asiaan.