Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sektio Seinäjoella

26.01.2006 |

Onko kenelläkään kokemusta sektiosta Seinäjoen Keskussairaalassa?



Itse olen menossa suunniteltuun sektioon huhtikuun alussa, mahdollisesti jo maaliskuun lopussa, ihan mitä lääkärit päivästä päättävät.



Minulla on kaksi aikaisempaa sektiota takana, mutta eri sairaalassa siis. Ne menivät molemmat aivan oppikirjojen mukaan, vauvat olivat kunnossa ja minä toivuin nopeasti ja helposti. Vietin sairaalassa muistaakseni ensimmäisestä viisi ja toisesta neljä päivää.



Kuinka kauan siellä yleensä pidetään sektion jälkeen, olettaen tietysti, että kaikki on kunnossa vauvalla ja itsellä?



Millainen leikkaussalin henkilökunta on, entä leikkaavat lääkärit? Miten osatolla ovat kätilöt ja hoitajat suhtautuneet sektioäitiin?



Joutuuko välttämättä heräämöön, vai pääseekö heti leikkauksen jälkeen vauvan kanssa osastolle? Saako nousta jo samana päivänä sängystä, hoitaa itse vauvaa ym?



Miten kivunlievitys, onko siellä kipupumppu (ja pakko sitä pitää?) vai saako itse oman vointinsa mukaan ottaa särkylääkkeitä, tai olla ottamatta?



Miten yleensä ottaen sektio meni, olitteko tyytyväisiä?



Toivon vastauksia, oli sektiosi sitten etukäteen suunniteltu, kiireellinen tai hätäsektio. Seinäjoen sairaala kun on minulle aivan outo ja uusi paikka, niin olisi kiva tietää siellä olleiden tuntemuksia, millaiseen paikkaan olen oikein menossa.







Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
26.01.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko kenelläkään kokemusta sektiosta Seinäjoen Keskussairaalassa?





Kuinka kauan siellä yleensä pidetään sektion jälkeen, olettaen tietysti, että kaikki on kunnossa vauvalla ja itsellä?



-Minua pidettiin leikkauksen jälkeen 3vrk, olisivat halunneet pitää 4vrk mutta halusin kotiin ja kummatkin voitiin hyvin



Millainen leikkaussalin henkilökunta on, entä leikkaavat lääkärit?



-Leikkaussalin henkilökunta ja lääkäri olivat mukavia, vitsailivat ja en jännittänyt niin kamalasti. Mieshoitajalla oli (juhannusaattona, joutui takiani ylitöihin) kännykkä salissa ja hänen vaimonsa soitteli että miksi ei kuulu jo kotiin. Hoitaja sanoi että hyvä syy ja piti kännyä hetken huutavan poikani vieressä :)



Miten osatolla ovat kätilöt ja hoitajat suhtautuneet sektioäitiin?



-Jotkut mukavasti, jotkut asiallisesti ja toiset tympeästi. Vaadi rohkeasti (ja ystävällisesti) apua aina kun siltä tuntuu.



Joutuuko välttämättä heräämöön, vai pääseekö heti leikkauksen jälkeen vauvan kanssa osastolle?



-En joutunut heräämöön vaan erilliseen huoneeseen ja vauva tuotiin sinne. Olin siellä n.2h.



Saako nousta jo samana päivänä sängystä, hoitaa itse vauvaa ym?



-Minut leikattiin illalla (21.00) ja nousin seuraavana päivänä aammupäivällä. Vauvaa saa varmasti hoitaa oman voinnin mukaan, sehän helpottaa jo hoitajienkin työtä.



Miten kivunlievitys, onko siellä kipupumppu (ja pakko sitä pitää?) vai saako itse oman vointinsa mukaan ottaa särkylääkkeitä, tai olla ottamatta?



-Ei ollut kipupumppua. Pistoksena reiteen sain lääkettä ekan vrk:n ja sitten tabletteina pyydettäessä.



Miten yleensä ottaen sektio meni, olitteko tyytyväisiä?



-Sektioon olin tyytyväinen, hoitajiin en niin kovin tyytyväinen. Uudelleensynnyttäjällä saattaa olla paremmat oltavat.

-Minulle tehtiin kiireellinen sektio

-Vauva voi hyvin, minä paranin loistavasti.



Arvosanaksi kokonaisuudessaan antaisin 7, ihan vaan onnistuneen sektion ansiosta (sitä ennen oli kamalaa, sen jälkeen menetteli)







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla