***Torstai SYYS04***
Kommentit (14)
Ihan kamala päänsärky. Alkoi illalla ja vaan jatkuu ja jatkuu. Yöllä en saanu edes kunnolla nukutuks ja asärkylääke ei auta yhtään. Mies tulee kohta hakemaan Veetin ja vie päiväkotiin. Meinasin että oisin pitäny Veetin loppu viikon kotona, mut tän pääsäryn kanssa parempi et on vaan yks hoidettava. Venla yleensä onneks nukkuu päivällä aika paljon.
Mitähän sitä piti kommentoida eilisestä pinosta. Ei taas millään muista. Joten taitaa tästäkin kirjoituksesta tulla ihan vaan omaa napaa.
Päästin että Veeti on päiväkodista juhannuksesta elokuun alkuun kokonaan poissa päiväkodista. Ja muulloin sitten on lyhyempää päivää n.3 tuntia.
Pitäis varmaan alkaa Veetiä hoputtaa pukemisessa sillä mies tulee ihan just.
Palaan.
Öttis, Veeti ja Venla
Että nukahtaako tuo tyyppi. Ajattelin nyt että siirrytään sisäuniin. Sikäli kun edes jonkin asteinen helppus säilyy nukuttamisessa. Eilen kun vei sänkyyn niin sinne jäi. Tänään vähän huuteli äitiä mutta nyt on hiljaista. Ja aamu alkoi jo 6.40 että väsynyt pitäs olla.
Hyvä, että Yniskin kävi kertoileen kuulumisia. Just olisin pian kyllä tullut jo huhuaan. Ihailen päättäväisyyttäsi ja ilmeistä rauhallisuutta kun yrität saada lapset rauhoittumaan. Minä kun vein Onnin sänkyyn äsken ja huomasin heti, ettei ihan helppo nakki olekaan, kun alkoi väittää vastaan ettei meniskään nukkumaan. Päätin siinä vaiheessa, että nyt - vaikka se tunnin huutais - EN hermostu. No en minä hermostunutkaan mutta eipä tuossa tarvinut ku vartti kuunnella. Kerran huusi sukkia laittaan jalkaan ja silloin korotin ääntäni ja sanoin, että ne sukat pysyy jalassa.
Eipä nuo mun päätökset aina pidä. Tiedän sen jo etukäteen, että kun mua tarpeeksi ärsytetään, pinna vaan yhtäkkiä napsahtaa. No, tämä päivä on muutenkin ollut aika hermostuttava. Olis väsyttänyt ihan mielettömästi kun Onni noin aikaisin heräs. Toista tuntia torkuin sängyssä kun Onni ensin touhus isänsä kanssa ja tuli sitten mun luo. Niin, ensin huudettuaa isän perään, kun ei kiukuspäissään Onni sanonutkaan hei hei. Sepäs sitten harmitti. Joten tässä väsymyksessä mulle ei kenenkään kannattais ryppyillä:)
Nyt mä menen itsekin nukkumaan. Pitää kerätä voimia viikonlopun rientoja varten. Ei millään malttais odottaa lauantaihin asti.
T-P
Ei mitään järkevää kirjotettavaa,eipä mun elämässä nyt mitään tapahu..Aamulla ylös ja pihalle kököttämään.Sisälle syömään,typy unille ja ollaan tässä...
POika tulee huomenna.Yleensä näinä vapaapäivinä on käyty itiksessä ja oon voinu liikkua vapammin ja kavereita on käyny kylässä..nyt en ole edes ketää nähny :-(
Tänään pihalla typy heitti mun päälle hiekkaa.Kielsin ja heitti taas ja minä kielsin kovemmin.Typy alko itkeä ja huus et mua ei saa komentaa!No,sain neitin rauhottumaa,keräämää lelut ja päästii sisälle...
VArsinki nyt tää omien hermojen hallinta on tiukassa.Ärsyttää tää olotila ja omapinna aika kiree mut jos typy hermostuu täysin ja ei suotu yhteistyöhän ni mitäs minä teen?!Jos lähtee karkuun ni sit menee...tai en saa kannettua sisälle jne.
Unille menossa pitäs kans välillä olla niin lempeän päättäväinen,jos yhtään korottaa ääntä alkaa huuto ja siinä menee aikaa...
Pitäs vähä siivoilla illalla ja jos saunassa käytäs...
Mun vanhemmat on vkln täällä ni ei sillon ehi.
jatu
onnistuisi, kun aiemmin päivällä jäi kesken kirjuutteluni.
Kävin aamulla kampaajalla. Kyllähän sattui hauskasti: Kampaajattarella oli selvästi samanlaiset käsien liikkeet kuin minulla yleensä kun jotain teen. Hän rivakoin käden liikkein levitteli hiuksiini vaaleaa raita-ainetta, kun yhtäkkiä pensselistä lensi kaaressa iso klöntti väriainetta minun poskelle ja leukaani. Kampaaja meni ihan noloksi ja lähti hakemaan vauhdilla paprua ja minä nauroin. Pyyteli kovasti anteeksi ja minä vain nauroin. Näin pääsee sattumaan, jos minä olen toinen osapuoli. Siinä sitten molemmat naureskeltiin ja hymyssä suin jatkettiin kuontalon laittamista. =)
Lila: Kiitän pupi-infosta! Voimia, jaksua ja kokonaisia öitä.
Ankkikselle voimia ja jaksua. Olet paljon ajatuksissa. Ethän liikaa kuormita itseäsi lisää noilla opiskeluasioilla. Haleja.
Kiitos tsemppauksista. Ovat tarpeen monella saralla.
Tea kyseli Nöösän maissitilannetta: tällä hetkellä maissi on tauolla, kun on tuo kaura-altistusmenossa. Maissia saa käyttää Nöösällä silloin tällöin teelusikallisen, mutta jokapäiväinen teelusikallinen on vielä pannassa (kovettaa lääkärin mielestä liikaa vatsaa ja pelko viime syksyisestä elää) ja suurempi määrä toi limaisuuden kakkaan.
Eilen Nöösä onneksi sai kakattua toisella yrittämällä.
Jatulle jaksua ja pikaista paranemista.
T-P:lle voimia aamuitkuihin. Toivottavasti niiden välttämiseen löytyy keino.
Ampille jaksua monen raudan tulilla oloon.
höh, nyt minen meinaa muistaa, mitä kaikkea piti kommentoida.
No, palailen. Viimeistään huomenna.
Smuik!
Mimmuli ja Nöösä
Tässä salille pitäs lähteä. Nyt alkaa jo oleen taas ihmismäinen olo. Nimittäin tuli otettua sellaiset parin tunnin päikyt... Onni kun nukahti, menin itse sänkyyn ja alun unenkarkailun jälkeen heräsin sitten 15.45 kun Onni huuteli äitiä. Ja voitte kuvitella että oli pönttö ihan sekaisin! Ja kun mulla joka kerta päiväunien jälkeen tulee sellainen olo, tai siis on se olo, että voisi syödä kaapit tyhjiksi kaikista herkuista ja siihen päälle vähän kiukkuinen Onni, niin a vot sanon mä:) Mutta kun heti alettiin kokkaileen ja saatiin murua rinnan alle niin johan oli eri olo. Onnillakin oli ihan hevosen nälkä!
Se vaan on noissa omissa päiväunissa, että sitä on sen jälkeen sen pari tuntia ihan tööt ja väsynytkin mutta auta armias kun tulee aika mennä illalla nukkumaan niin uni karkaa. Vaan olihan tuo kuitenkin kiva nukkua!
Minä aina vaan menen ihan ymmyrkäiseksi kun kuulen Nöösän ruokakokeiluista, että miten voikin olla niin vaikea löytää sopivaa ruokaa! Ja että ihan teelusikallinen väärää sapuskaa saa kauheita oireita. Tulisipa jo joku helpotus teille!
Mies ärsyttää mua taas. Aina ja yhä vaan. Yhtään ei ärsyttävää piirrettä en taas nää koko ihmisessä. Että sitä rataa.
Mutta nyt salille hakemaan lisää voimaa:D
T-P
Ystäväni, joka sairasti syöpää, kuoli aamulla... Äidittömäksi jäi kolme lasta, 18 v, 9 v ja 7 v.
Töissä ei oikein pystynyt keskittymään, tuntui että sydän vain hakkasi hurjasti koko ajan ja kyyneleet vierivät aina silloin tällöin. Liian vähän ehdin viimeisinä kuukausina nähdä häntä. Viimeksi näimme hänen poikansa (joka on miltei tismalleen saman ikäinen meidän esikoisemme kanssa) synttäreillä. Puhelimessa puhuimme viikko sitten. Silloin hän sai jo morfiinia kipupumpusta, mutta sittenkin tämä tuli yllättäin.
Toisen ystäväni kanssa päätimme ottaa perheeseen yhteyttä vasta parin päivän päästä, viedä ehkä pullaa tai jotain. He asuvat 40 km päässä....Onneksi perheellä on lähellään tukiperhe, jonka luona lapset ovat paljon oleilleet lähiaikoina.
Onneksi ystäväni oli tavallaan kuitenkin valmis päästämään irti. Hän oli uskossa viimeiset vuodet (löysi uskon muutama kuukausi ennen sairastumistaan) ja pursui aina positiivisuutta.
Eipä tässä nyt oikein osaa mitään muuta...Ajatukset kauniissa, tummasilmäisessä ystävässäni, jonka aikoinaan pyysin aina juhlissa pikkutunneilla laulamaan " Summertimen" . Hänellä oli maailman kaunein lauluääni.
Palataan paremmalla mielellä,,
Saamuska
Ystäväsi kivut on nyt poissa ja hänellä on hyvä olla.Itku tulee kun lapsia ajattelee :-(
Halauksin,jatu
Pala kurkussa luin SaanaMarian kirjoitusta. Osanottoni sinulle!
Vähän paremmalla mielellä olen nyt, kun ystäväni mies lähetti viestin: " x nukkui tänä aamuna pois, hän pääsi uuteen kotiin. Saatoin kädestä pidellen hänet matkalle" .
Vastasin hänen miehelleen, että X on ja oli hyvissä käsissä. Lähetin halaukset hänelle ja lapsille ja kerroin, että olemme käytettävissä, jos he mitä tahansa tarvitsevat.
Kyynelsilmin.
Saamuskalle osanotto täältäkin! :' (
Omia kuulumisia sen verran, että pyöräilin töihin tänään. Vesisateessa takasin ja vedenpitävät housut meni heti ostoslistalle.
Koiralla oli aika eläinlääkärille rokotuksia varten, mutta nyt sitten riesana korvatulehdus ja lääkekuuri 3 viikkoa. Eikä vieläkään niitä rokotuksia. Johan nyt taudit vaivaa poloista.
Jaksuja ystävät! Pilen kuulumisia kaipaisin nimäkin, miten lapset voi?
T: Ynis
Saamuskalle osanotto suruun ja voimia kahlata tämänkin pimeän maiseman läpi. Halauksia.
Olen miettinyt, että onko syöpä näin kovasti yleistynyt vai kiinnitänkö siihen vain enemmän huomiota nyt, kun äitikin sitä sairastaa. Tiedä häntä. Jokatapauksessa aina tällainen uutinen pysäyttää. Eikä niitä miksi-kysymyksiä ole helppo miettiä ja kohdata.
Hyvää yötä ja enkeleitä sängyn päätyihin.
-Mimmuli
Mummoni nukkui pois viime viikolla.
Ikää oli jo 88v, ja sairastellut oli jo pitkään .Reumaa niin kauan kuin tiedän ja viimeisinä vuosinaan kävi läpi kaksi aivoinfarktia ja niistä toipumista, lisäksi monia muita vaivoja, suuria ja pieniä.
Eli tavallaan oma olo on surullinen mutta levollinen. Hänellä on nyt hyvä olla. Ilman kärsimyksiä.
Olen onnellinen että ajoin pääsiäis-maanantaina Mikkeliin ja olin sairaalassa hänen luonaan koko tiistain. Kaksi setääni olivat siellä sitten ke-pe. Pe-la-yönä Mummo sitten nukkui pois.
Mutta. Olen järkyttynyt hautajais-päivän valinnasta. Vappuaattona! En kaipaa bileitä, mutta lapset (no ainakin Poitsu) on odottaneet hieman erilaista vappua :( Ja muistanette varmaankin kuinka kamala viime vappu meidän perheessä oli???
Yritän sopeutua, vaikka todella vaikealta tuntuu.
No, muuta asiaa.
Ihan pakko ihmetellä mistä te ahkerat pinoutujat otatte sen ajan???
Voimia kaikille tarvitseville!
Täällä myös päikkäri- ja iltapullot edelleen käytössä ;-)
Vaikka 200ml:set pullot vietiinkin ennen pääsiäistä Fallkullan vastasyntyneille karitsoille :) Pikkupullot vielä käytössä. Kun sais nuo Nutrit jollekin!!!!!???? Loppuis pullottelu täälläkin. mut ei pysty heittää menemään....
Omaa napaa taas...Sorry.
Kerppu kera ipanoiden sekä ihanan miehen :)
Otan osaa suruusi!Ihana että sait käydä mummosi luona,ihana että mummosi sai lähteä rakkaiden lähellä.Nyt on kivut poissa.
Muistan kun viestitit että mummosi oli pirteämpi kun kävit siellä.Oma mummoni oli pirteä ja sanoi että on niin hyvä olla,parin päivän päästä kuoli pois :-( Paljon olet ollut mielessä!
Ymmärrän myös ajatuksesi hautajaisista...kun ne lapset..ymmärrän täysin!
Haleja,jatu
Lilalle voimia ja Rosalle paranemista!!
Jotenkin tänä aamuna jumittaa oon kirjottanut tätä jo varmaan 5 minuuttia.
Ostin äskön f-securen taas vuodeksi, eli virusturva koneelle pitäis olla kunnossa... voisikohan virusturvan vuodeksi ostaa myös lapsille ja itselle? Pitäisiköhän kokeilla Googlea, jos löytyis jotkut hyvät sivut :)
Ee alkoi huudelle " oi touhotin" on siis herännyt, taidan menä katsomaan...
Kirjoitelkaahan lukemista!!
Mari ja Ee 2v 7kk ja Aa 9kk